Отидете към основна версия

1 258 10

Помощи за хората в Газа: "На ръба на колапса сме"

  • хамас-
  • газа-
  • израел-
  • египет-
  • бенямин нетаняху

Откакто Израел отговори на бруталните терористични атаки на Хамас с обстрел на региона, един милион палестинци избягаха от северната към южната част на ивицата Газа

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Положението на палестинците в ивицата Газа е отчаяно - ток няма, водата привършва, мнозина са под открито небе. Финансовите помощи за региона обаче често попадат не у нуждаещите се, а в ръцете на терористите от Хамас.

"Докато говоря с вас, водата в ивицата Газа е на привършване", казва пред AРД Филипе Лазарини, ръководител на Агенцията за подпомагане на палестински бежанци на ООН (UNRWA). “Няма електричество. Газа е в задушаваща хватка и изглежда, че светът е изгубил своята човечност”, казва той.

Огромен недостиг на хуманитарна помощ

Откакто Израел отговори на бруталните терористични атаки на Хамас с обстрел на региона, един милион палестинци избягаха от северната към южната част на ивицата Газа. Най-малко 400 хиляди души търсят закрила в училищата и болниците на UNRWA. Но ресурсите на Агенцията също са на изчерпване. “На ръба на колапса сме”, казва Лазарини.

Още преди началото на сегашната война в Близкия изток, UNRWA осигуряваше хранителни продукти за над 1 милион души в ивицата Газа. Общо тя се грижи за шест милиона палестински бежанци - в Йордания, Сирия, Ливан. Но сега Агенцията е изправена пред най-тежката си криза, откакто бе създадена от Общото събрание на ООН през 1949 година, информира германската обществено-правна медия.

В ивицата Газа има сериозен недостиг на хуманитарна помощ, но донорите са силно разколебани, защото помощите, предназначени за цивилното население в ивицата Газа, достигат и до радикалната ислямска организация Хамас, казва експертът по тероризъм Матю Левит от мозъчния тръст “Вашингтонски институт за близкоизточна политика”.

Хамас складира ракетите си в училища

Половината от целия бюджет на UNRWA се излива в Газа - регион, който се контролира от Хамас от 2007 година. Освен хуманитарна помощ, тези пари гарантират и училищното образование на над половин милион момичета и момчета. UNRWA освен това подпомага слабата икономика в региона. Училищата и болниците, които ООН поддържа, осигуряват работа на хиляди млади хора.

Но неведнъж от Агенцията са критикували остро злоупотребите на Хамас с тези помощи и инфраструктура, обяснява Левит пред AРД. “Те складират свои ракети в училищата - и това се е случвало неведнъж. Точно както манипулират и учебниците, които след това съдържат фрази, с които демонизират израелците“, казва той.

Всичко това е само един пример как вместо да се грижи за потребностите на палестинците, Хамас се държи войнствено и екстремистки. UNRWA редовно е поставена под натиск и дори принудена да се оправдава заради различни инциденти. Например, когато нападенията срещу израелци биват наричани в тези учебници “барбекюта”. Или когато палестински учители, заплащани от UNRWA, възхваляват терора в интернет.

Хамас контролира всичко

Матю Левит не е изненадан: “Хамас събира данъците и следи всяка икономическа дейност в ивицата, включително и хуманитарния бизнес. Те получават информация за всичко.” Според експерта е известно е, че Хамас копае тунели под съоръженията на UNRWA и понякога използва тези сгради, за да съхранява оръжията си. “И не мисля, че UNRWA е в състояние да се противопостави ефективно на подобни действия”, казва Левит.

В UNRWA работят около 30 000 души, а организацията има годишен бюджет от около 1,5 милиарда евро. Германия е вторият най-голям донор след САЩ. Но и преди последната ескалация имаше затруднения с финансирането. Когато Доналд Тръмп беше президент, САЩ временно преустановиха изпращането на средства.

Макар критиката да е основателна, алтернатива на Агенцията няма, казва Ричард Гоуън от мозъчния тръст Crisis Group. “Очевидно е, че Хамас се възползва от някои съоръжения. И всеки път ООН трябва да се защитава. Но трябва да бъдем реалисти. С подобни обекти винаги може да се злоупотребява”. UNRWA представлява единствената социална и икономическа защита за много повече цивилни палестинци, отколкото за терористите, подчертава Гоуън.

Алтернативата е пълна хуманитарна катастрофа

В крайна сметка западните държави изпращат помощи и на Афганистан, за да предотвратят хуманитарна катастрофа, макар да знаят, че там управляват талибаните. “Смятам, че имаме задължение подкрепата за палестинците да продължи, дори да са управлявани от Хамас”, казва Гоуън. Защото алтернативата е пълна хуманитарна катастрофа. А без училищата и работните места, които UNRWA създава, младите хора в региона ще се насочат към екстремизма.

Експертите са единодушни, че когато конфликтът утихне, нуждата от хуманитарна помощ в Газа ще е още по-голяма. И в момента 13-те хиляди служители на UNRWA, които сега работят под обстрел, имат нужда от допълнително подкрепление, казва говорителката на организацията Жулиет Тума. Повечето от тях са палестински бежанци, а 14 служители на Агенцията вече бяха убити. Тума допълва: “Изпаднали са в паника. Уморени са. И ни молят: Измъкнете ни от този ад!”

Поставете оценка:
Оценка 5 от 1 гласа.

Свързани новини