Отидете към основна версия

9 373 62

Глас народен: България е най-голяма заплаха!

  • северна македония-
  • вмро-дпмне-
  • стево пендаровски-
  • християн мицкоски-
  • димитър ковачевски

Резултатите от проучването показват, че 56 процента от анкетираните смятат, че в страната няма демокрация, а 62 на сто смятат, че Северна Македония се движи в грешна посока

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Партийните предпочитания имат силно влияние върху формирането на общественото мнение и възприятието по повечето от обществено-политическите теми в Република Северна Македония, показва проучване на общественото мнение, проведено от агенция Брима, представено и публикувано на страницата на Центъра за европейски стратегии Евротинк в Скопие, информира БТА.

Резултатите от него показват, че 56 процента от анкетираните смятат, че в страната няма демокрация, а 62 процента смятат, че Северна Македония се движи в грешна посока. Увеличават се гражданите, които смятат, че присъединяването на Северна Македония към Европейския съюз би било положително за страната - 53 процента през 2023 г, в сравнение с 49 процента, които са мислили така през 2022 г., за 30 процента от анкетираните обаче влизането на страната в ЕС не би било добро за страната, а също 30 процента смятат, че Северна Македония никога няма да влезе в ЕС.

Етническият разрез на онези, които смятат, че членството на страната в ЕС е добро за държавата показва, че така мислят 90,2 процента от албанците и 39,5 процента от македонците. Основната причина за подкрепата на членството на Северна Македония в ЕС анкетираните виждат в подобряването на стандарта на живот (47,7 процента), намаляване на безработицата (34,3 процента), повече демокрация (31,1 процента), възможност за работа в чужбина (21,8 процента). Най-сериозните причини, поради които анкетираните смятат, че страната не трябва да влиза в ЕС, са загуба на национална идентичност (56,1), увеличаване на емиграцията на младите хора (28,5) и това, че „нищо няма да се промени, а ЕС ще налага нови изисквания” (според 26,8).

На въпрос „какво е отношението на ЕС към Северна Македония“ 55,8 на сто смятат, че отношението на ЕС е несправедливо и "надменно", а 27,5 на сто, които казват, че отношението на ЕС е честно, приятелско и коректно. За 60,8 на сто от анкетираните ЕС е най-добрата алтернатива за страната, а 35,6 процента смятат, че Северна Македония трябва да търси собствен модел за развитие извън ЕС.

На въпрос дали има държава или международна организация, която представлява заплаха за Северна Македония 48 процента от респондентите отговарят положително, като 79 процента от тях виждат тази заплаха в България. Този отговор е най-застъпен сред македонците (44 процента) и привържениците на ВМРО-ДПМНЕ (74 процента). Втората заплаха,според проучването анкетираните виждат в Русия (6,3 процента), след събитията в Украйна, като този отговор е по-застъпен сред по-младите респонденти и респондентите от албанска националност. Според проучването 39,6 процента от гражданите на Северна Македония смятат, че най-голям приятел на държавата им е Сърбия.

Социалните мрежи се оказват най-важният източник за информация, свързана с политиката (87 процента), през интернет се информират 56 процента от анкетираните, а чрез телевизия - 43 процента.

Анкетата е направена в началото на септември тази година сред 1003 граждани на страната, което е представителна извадка за Северна Македония.

Поставете оценка:
Оценка 2.6 от 27 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: