Отидете към основна версия

4 068 68

Украинският премиер: Всички складове за боеприпаси по света са празни

  • украйна-
  • русия-
  • артилерия-
  • ракети-
  • боеприпаси-
  • денис шмигал

Денис Шмигал не се нае да коментира какви биха били последиците, ако Доналд Тръмп бъде преизбран за президент на САЩ догодина и прекрати американската подкрепа за Украйна

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Британският в. "Файненшъл таймс" посвещава пространен материал на въпроса със снабдяване на украинската армия с муниции и оръжие, както и на трансформирането на украинската промишленост за вътрешно производство на необходими за отбраната изделия.

Украинският премиер Денис Шмигал заявява пред изданието: "Имаме огромен недостиг на боеприпаси не само в Украйна, но и в целия свят. Разбираме, че трябва да ги произвеждаме тук, в Украйна, защото по целия свят те са свършили, изчерпали са се. Всички складове са празни".

По думите на Шмигал правителството в Киев се базира на поуките, извлечени от рязкото увеличаване на вътрешното производство на дронове, което от "няколко десетки миналата година" е нараснало до "десетки хиляди" тази година. Киев също така пренасочва бюджета си, за да се съсредоточи върху "военния отбранителен комплекс", включително противовъздушната отбрана и артилерията.

Но изграждането на индустрия за снабдяване със снаряди, артилерия и противовъздушна отбрана е много по-сложно и амбициозно начинание от това за безпилотни летателни апарати, при това в условията на световен недостиг на ключови компоненти и суровини, посочва британският вестник. Изданието цитира служител, според когото не може бързо да се трансформира производството на снаряди по начина, по който това е било направено при безпилотните летателни апарати, като не на последно място това се дължи на глобалния "недостиг на барут".

"Файненшъл таймс" отбелязва неотдавнашния успех при преобразуването на излишните американски ракети "въздух-въздух" AIM-9 Sidewinder в ракети "земя-въздух" - от които Киев има критична нужда, като се има предвид, че Русия продължава да атакува градове, намиращи се далеч от фронтовата линия.

"Тези ракети [AIM-9] бяха излезли от строя", заяви високопоставен украински служител във връзка с партидата от този тип, доставена на Украйна. "Ние ги поправихме. Намерихме начин да ги изстрелваме от земята. Това е един вид самоделна противовъздушна отбрана", допълни той.

Тези преработени боеприпаси ще ни помогнат "да преживеем зимата", когато се очаква Русия да бомбардира енергийната инфраструктура на Украйна, за да потопи страната в мрак, каза служителят, като добави, че това обаче не е дългосрочно решение.

Това е една от многото подобни инициативи, при които украинците превръщат стари материали, считани за ненужни от американската армия, в основни оръжия, каза служителят. "Имаме договорено решение, при което вземаме нещо остаряло и го превръщаме в нещо различно", добави той.

Приоритет сега са съвместните инициативи с европейски и американски отбранителни компании. Това лято украинският държавен конгломерат "Укроборонпром" сключи споразумение с германския производител на оръжие "Райнметал" за ремонт на повредени танкове "Леопард" и други бронирани машини, както и за производство на нови превозни средства. Това е едно от "около 20" споразумения, подписани с различни компании и партньори за съвместно сътрудничество и производство, каза Шмигал, без да дава подробности. Някои западни правителства са предпазливи при подписването на подобни сделки.

Запитан за сътресенията в Конгреса във Вашингтон, където по-рано този месец радикално настроените републиканци отхвърлиха финансирането за Украйна, Шмигал призна, че "това политическо разклащане в САЩ е повод за голямо безпокойство".

Украинският премиер не се нае да коментира какви биха били последиците, ако Доналд Тръмп бъде преизбран за президент на САЩ догодина и прекрати американската подкрепа за Украйна. "Това са политически предизвикателства за нас. Точно сега се случват много промени сред нашите партньори", каза той, намеквайки и за изборите в ЕС през юни.

Михайло Федоров, заместник министър-председател на Украйна по въпросите на иновациите и цифровата трансформация, заяви, че ръководената от него революция в областта на дроновете е станала възможна благодарение на отварянето на традиционно държавната индустрия. Той добави, че същата тази промяна към свободния пазар е от съществено значение, за да може Украйна да развие индустрия за боеприпаси.

Лицето, което отговаря за усилията за повишаване на логистиката на Украйна и за трансформиране на икономиката с цел стимулиране на вътрешното производство на оръжие, е Олександър Камишин, министър на стратегическите индустрии и бивш ръководител на железниците на страната. Той предвижда Украйна да произвежда и получава боеприпаси до степен, в която тя може да се превърне в еквивалент на "арсенала на целия свободен свят".

Що се отнася до неизразеното, но преобладаващо в Киев притеснение, че доставките на американски оръжия ще се забавят, Камишин заяви, че американската оръжейна индустрия и военните винаги ще искат да работят в тясно сътрудничество с Украйна.

Поставете оценка:
Оценка 2.8 от 32 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: