Отидете към основна версия

2 968 84

ISW: Руското настъпление край Авдеевка буксува заради тежките загуби в жива сила и техника

  • авдеевка-
  • русия-
  • украйна-
  • крим-
  • донбас

Руското командване е насочило допълнителни сили към фронта в Авдеевка, за да компенсира тежките загуби на жива сила и да поддържа способността на руската армия да продължи настъплението

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Тежките загуби на руска техника в района на Авдеевка вероятно ще подкопаят руския настъпателен потенциал в дългосрочен план. На 26 октомври говорителят на украинската Таврийска група войски полковник Олександър Щупун заяви, че от 10 октомври насам руските сили са понесли 5000 убити и ранени военнослужещи и 400 загуби на бронирана техника в района на Авдеевка и Маринка (югозападно от град Донецк).

Спътниковите снимки потвърдиха, че руските военни са загубили най-малко 109 военни машини, предимно бронирани бойни машини и танкове, край Авдеевка между 10 и 20 октомври.

Украински офицер от запаса заяви, че руските сили изглежда използват по-малко бронирани машини край Авдеевка, въпреки че е възможно руските сили да се прегрупират за нови големи механизирани нападения, както направиха между първоначалните механизирани нападения на 10 октомври и втората серия големи механизирани нападения на 19 и 20 октомври.

Руското командване е насочило допълнителни сили към фронта в Авдеевка, за да компенсира тежките загуби на жива сила и да поддържа способността на руската армия да продължи настъплението.

Руското командване обаче вероятно ще се бори да компенсира загубите на руско оборудване, особено на бронирани машини. Широко разпространените загуби и недостиг на руско оборудване през първата година от пълномащабното нахлуване силно ограничават способността на Русия да води ефективна механизирана маневрена война по време на настъплението на руската армия през зимата и пролетта на 2023 г., като допринасят за допълнителни загуби при неорганизирани механизирани нападения край Вухледар, Донецка област, през януари и февруари 2023 г.

Тежките загуби в района на Вухледар вероятно са попречили на руското командване да се ангажира с продължителни механизирани атаки на други места в Украйна по-късно по време на офанзивата през зимата и пролетта на 2023 г.

Неотдавнашните загуби на руска техника около Авдеевка изглежда са много по-големи от предишните загуби на техника около Вухледар. Остава неясно дали перспективата за по-нататъшни тежки загуби на техника ще възпре руското командване от започването на друга серия от големи механизирани нападения край Авдеевка. Русия постепенно мобилизира елементи от своята отбранителна индустриална база (ОИБ), за да се справи с недостига на оборудване, но не го направи в мащаб, който да е достатъчен, за да компенсира кумулативните загуби на руско оборудване в Украйна.

Неотдавнашните загуби на руско оборудване в района на Авдеевка вероятно ще доведат до още по-силно изразен недостиг на руско оборудване и ще попречат на всякакъв напредък, който руските военни са постигнали в справянето с влошените способности за водене на механизирана маневрена война.

Украинските сили напреднаха незначително по източния (левия) бряг на Херсонска област и продължиха настъпателните операции край Бахмут и в западната част на Запорожка област. Публикуваните на 25 октомври геолокационни кадри показват, че украинските сили са напреднали незначително северно от Пидстепне (на 15 km източно от град Херсон).

Украинският генерален щаб съобщи, че украинските сили са продължили настъпателните операции в посока Бахмут и Мелитопол (Западна Запорожка област).

Украински официални лица опровергаха съобщенията, че на 26 октомври Украйна е спряла коридора за граждански кораби в Черно море. Агенция "Ройтерс" съобщи, че британската фирма за сигурност Ambrey, украинската консултантска фирма Barva Invest и специализираното украинско информационно издание Ukrainian Ports са заявили, че Украйна временно е преустановила трафика през коридора на 26 октомври.

Barva Invest заяви, че украинската администрация на морските пристанища е обявила спирането вечерта на 25 октомври и че де факто спирането е било в сила вече два дни.

Говорителят на украинското Южно оперативно командване капитан първи ранг Наталия Хуменюк заяви, че много фактори, включително заплахи от руски сили и метеорологични условия, влияят върху решенията на украинските военни да разрешат на отделни граждански кораби да преминават през коридора.

По-късно украинското министерство на възстановяването и украинският министър на общините, териториите и развитието на инфраструктурата Олександър Кубраков уточниха, че съобщенията за преустановяване на работата са неверни и че гражданските кораби използват всички налични маршрути, установени от украинските военноморски сили.

Русия непрекъснато полага усилия да прекъсне украинския износ на зърно и да ограничи морския трафик към украинските пристанища и вероятно ще продължи ескалацията в Черно море, целяща да подкопае доверието в украинския коридор.

На 26 октомври влезе в сила поправка в руския закон за гражданството, която позволява отнемането на натурализирано руско гражданство и предоставя на руското правителство нов механизъм за принуждаване на мигрантите да служат в руската армия.

Поправката най-вече позволява на руските власти да отнемат руското гражданство на натурализирани граждани, които са осъдени за дискредитиране на руската армия и за извършване на "определени престъпления, засягащи обществената и личната сигурност", независимо от това кога е извършено престъплението, датата на присъдата или откога осъденият има руско гражданство.

Напоследък руските власти увеличиха набезите срещу мигранти, обвинени в извършване на престъпления, за да връчват призовки и да впечатляват мигрантите да подписват военни договори.

Руските власти вероятно ще използват това ново изменение, за да продължат да вербуват натурализирани мигранти под заплахата от отнемане на руското им гражданство или след като са го направили.

Не е ясно каква процедура ще следват руските власти, след като лишат някого от гражданството му, и руските власти може би възнамеряват да използват процедурите по депортиране, за да увеличат броя на мигрантите в центровете за задържане, където руските служители редовно се опитват да вербуват.

Руските власти вероятно ще се възползват и от денатурализираните мигранти, чиито възможности за трудова реализация ще станат ограничени след осъждането им за престъпление и загубата на руското им гражданство и следователно ще бъдат по-уязвими за усилията за военно набиране.

Новото изменение на закона за гражданството също така рационализира процеса на предоставяне на руско гражданство на определени лица, включително деца с поне един руски родител, мигранти, които понастоящем пребивават в Русия, и участници в руската държавна програма за презаселване, като премахва някои изисквания за влизане.

Съобщава се, че ЕС изостава с предоставянето на артилерийски боеприпаси на Украйна. Неуточнени източници съобщиха на "Блумбърг" в статия, публикувана на 25 октомври, че към момента ЕС е доставил само 30 % от обещаните един милион снаряда, които се очакват до март 2024 г.

"Блумбърг" съобщи също, че някои неуточнени държави са поискали удължаване на срока за доставяне.

Министерството на отбраната на САЩ (МО) и Министерството на отбраната на Обединеното кралство (МО) наскоро обявиха нови пакети за военна помощ за Украйна. На 11 октомври МО на Обединеното кралство обяви нов пакет за военна материална помощ за Украйна на стойност над 100 млн. паунда (около 121 млн. долара).

На 26 октомври МО на САЩ обяви нов пакет за материална помощ в областта на сигурността на стойност до 150 млн. долара.

Армения продължава да се дистанцира от Русия на фона на влошените армено-руски отношения. Арменският министър-председател Никол Пашинян заяви в интервю за Wall Street Journal (WSJ), публикувано на 25 октомври, че няма "предимства" от продължаващото присъствие на руски военни бази в Армения.

Пашинян заяви също, че Армения е в процес на диверсификация на партньорствата си в областта на сигурността.

Преди това, на 11 октомври, Пашинян заяви, че ако руските миротворци напуснат Нагорни Карабах, те трябва да се върнат в Русия вместо в руските бази в Армения.

На 26 октомври високопоставена делегация на Хамас пътува до Москва и се среща с руски и ирански официални лица.

Ръководителят на службата за международни отношения на Хамас и член на политическото бюро Муса Абу Марзук оглави делегацията, в която беше включен и министърът на здравеопазването на ивицата Газа Басем Наим.

Делегацията проведе съвместна среща с руския заместник-министър на външните работи и специален представител за Близкия изток Михаил Богданов и иранския заместник-министър на външните работи Али Багери Кани.

Покрай посещението лидерите на Хамас правят изявления, в които хвалят позицията на Русия по отношение на войната между Израел и Хамас. Русия се представи като възможен посредник между Израел и Хамас и представи резолюция на ООН, призоваваща за хуманитарно прекратяване на огъня на 16 октомври. В резолюцията на ООН не се споменава името на Хамас.

На 26 октомври израелското министерство на външните работи осъди поканата на Русия към Хамас.

ISW по-рано оцени, че Кремъл вече използва и вероятно ще продължи да използва войната между Израел и Хамас за провеждането на няколко информационни операции, целящи да намалят подкрепата на САЩ и Запада за Украйна и вниманието към нея.

За последно висша делегация на Хамас посети Москва през март 2023 г. на фона на напрежението между Русия и Израел във връзка с руската инвазия в Украйна.

Поставете оценка:
Оценка 2.9 от 29 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: