Канцлерът на Германия Олаф Шолц остро разкритикува проявите на антисемитизъм в страната, които според него са срамни. Коментарът му е направен на фона на бомбардировките на Израел срещу цивилното население в ивицата Газа.
На 9 срещу 10 ноември 1938 година щурмоваци на нацистите в Германия разбиват и опожаряват еврейски магазини и синагоги. Ноемврийският погром, наричан "Кристалната нощ", е прелюдия към най-големия геноцид в Европа.
Шолц каза, че "се срамува и се възмущава" от вълната от антисемитски прояви в Германия, предупреждавайки, че Берлин няма да се примирява с подобна омраза към евреите, предаде Ройтерс, съобщи БТА.
Шолц направи изявлението по случай днешната 85-годишнина от погромите на нацистите над евреите, останали в историята като Кристалната нощ. Канцлерът държа реч на възпоменателна церемония в берлинската синагога "Бет Цион" навръх годишнината, която почете наред с лидери на еврейската общност в Германия. "Бет Цион" е сред хилядата синагоги в цяла Германия, които са били повредени или разрушени от нацистите по време на Кристалната нощ (Кристалнахт) на 9 ноември 1938 г.
Най-малко 91 евреи са убити, около 7500 еврейски магазина - опустошени, а близо 30 000 мъже и момчета са арестувани по време на нападенията, предшестващи Холокоста (или Шоа, както го наричат евреите), по време на който смъртта си намират над шест милиона души. Синагогата, в която говори Шолц, беше атакувана със запалителни бомби ("коктейли Молотов") в рамките на серия от антисемитски прояви след изненадващата атака на радикалното палестинско движение "Хамас" срещу Израел на 7 октомври и последвалата израелска офанзива срещу ивицата "Газа".
В седмицата след нападението на "Хамас" германската асоциация на Центровете за изследване и информация за антисемитизма съобщи за 202 антисемитски прояви в Германия, свързани с атаката на 7 октомври, което е с 240% повече в сравнение с преди една година. Полицията информира, че през същия период са атакувани и джамии, като в цели осем са били доставени пакети с накъсани страници от Корана, омесени с изпражнения. "Всяка форма на антисемитизъм е отрова за нашето общество. Няма да се примирим с него", заяви Шолц, който носеше традиционната еврейска шапка кипа, както повелява присъствието на мъже в синагогата. Прояви на антисемитизъм се наблюдават в глобален мащаб от началото на конфликта между Израел и ислямисткото палестинско движение "Хамас". В Германия те са причина за вътрешни терзания у политиците, защото страната се гордееше с културата си на памет по отношение на мрачното си минало, от което си оставя исторически дълг да се бори с омразата срещу евреите, посочва Ройтерс.
Миналата седмица бе разпространено десетминутно видео, в което министърът на икономиката на Германия Роберт Хабек изразява безпокойството си от надигащата се вълна на антисемитизъм. Той предупреди германските граждани, че за всяка проява на антисемитизъм ще бъде носена съдебна отговорност, а всеки чужденец рискува да му бъде отнет статутът на пребиваване. Всъщност новите разпоредби за получаване на германско гражданство са категорични, че никой антисемит не може да бъде гражданин на страната, каза канцлерът Шолц днес. Той отбеляза, че възпитаването в нацията на историческа отговорност относно Холокоста е от особена важност, като се има предвид, че поколенията, които са го изстрадали лично, вече не са сред нас, за да споделят своите спомени от първа ръка. Шолц добави, че миналото става още по-значимо с оглед на факта, че в момента в Германия се стичат имигранти и много от тях не са изучавали Холокоста в своите родни страни, или пък събитията им са били предавани през друга гледна точка.
"В същото време ние не трябва да бъдем подвеждани от онези, които сега виждат възможност да отрекат правото на над пет милиона мюсюлмани да бъдат част от нашето общество", каза още германският канцлер. Той посочи, че "Никога повече" значи и приятелство с Израел. "Израел има правото да се защитава срещу варварския терор на "Хамас", каза Олаф Шолц, потвърждавайки ангажираността на неговото правителство с освобождаването на държаните от радикалното палестинско движение заложници в ивицата Газа. Еврейската култура процъфтява в Берлин, преди нацистите да дойдат на власт, отбелязва Ройтерс. Германската столица е един от десетте световни еврейски центъра, а много от водещите учени в страната са берлински евреи. Преди Адолф Хитлер да вземе властта, в Берлин има 160 000 евреи, докато през 1945 г., в края на Втората световна война, те са едва 1400. Другите или са избягали, или са загинали в лагерите на смъртта.