Тайван с 560 точки заема четвърто място в престижната класация на международно изследване на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие за средното образование – PISA.
Сайтът „Taiwan today“ отбелязва, че това е прогрес от едно място спрямо последната класация. При последното проучване първите седем държави с най-добро представяне по математика са от Азия. Класацията се оглавява от Шанхай (Китай) с 613 т., следван от Сингапур (573 т.), Хонконг (Китай), на пето място е Южна Корея, шести е Макао(Китай) и седма е Япония.
Проучването проверява уменията по четене, математика и природни науки на 15-годишните ученици от 65 държави по света. Математиката беше акцент на тазгодишното изследване.
37% от изследваните ученици в Тайван са показали топ умения и познания при решаването и изпълнението на поставените тестове и задачи, става ясно от резултатите на PISA. От както Тайван влезе в проучването през 2006 г., учениците непрекъснато подобряват своите резултати, припомня сайтът „Taiwan today”.
Първата европейска държава е Лихтенщайн, която е на 8-мо място. Естония е на 11-о място с 521 т., след нея е Финландия - 519 т.
Българските 15-годишни ученици са на 47-мо място. Преди нас Румъния и Кипър. В дъното на таблицата са Перу (368 т.), Индонезия (375 т.), a Колумбия и Катар си делят по 376 т.. Резултатите са обезпокоителни, защото са под средното ниво за Европа и показват, че образователната система на България се нуждае от сериозна промяна.
Създаден от ОИСР през 2000 г. PISA има за цел да оцени системите на образование по света чрез оценка на знанията и уменията на 15-годишните ученици. Проучването е смятано за важен ориентир за прилаганите в образованието политики.