"Няма никаква изненада. Това е цикъл, който започва да се повтаря болезнено в сръбската политическа действителност", заяви пред БНР Бисер Банчев от БАН по повод намерението на протестиращите да блокират Белград за 24 часа.
Вотът от 17 декември се оспорва от опозицията.
"Като отдушник на напрежението след известен период Вучич имитира някакъв жест – извънредни избори, които той отново печели и това се превръща в параграф 22", смята Банчев.
"Вучич е овладял до съвършенство този процес."
По думите му, "предсрочните избори в Сърбия се превърнаха в нещо редовно".
Правомощията на българския президент са по-големи от тези на сръбския. Сръбските президенти използват други неформални канали за въздействие и контрол над държавни структури, направи паралел Банчев.
Наблюдателите правят разлика между изборни фалшификации и изборни манипулации, отбеляза той. Според него "категорично в Сърбия има изборна манипулация до злоупотреба с власт".
Няма събитие на опозицията, което да не е отразено в държавните медии. Проблемът е, че частните медии накланят везните в полза на Вучич. Медийното време за опозицията не е толкова малко, това не е основание за отмяна на изборите, поясни той.
Руската тема в Европа през последните две години се използва във всяка вътрешна ситуация, коментира Бисер Банчев.
"Руската тема по-скоро се използва, за да се работи с модела за етикетите, само че не мисля, че в Сърбия тези етикети вършат работа."