На четвъртата годишнина от смъртта на иранския генерал Касем Солеймани най-малко 95 души загинаха при две експлозии в родния му град Керман. Държавните ирански медии съобщиха, че други 211 души са били ранени. Това е най-смъртоносният атентат в 45-годишната история на Ислямската република.
Правителството говори за терористична атака. Държавният глава на Иран аятолах Али Хаменей обяви, че ще има остра ответна реакция. Техеран обвини САЩ и Израел за нападението.
Възможно ли е Израел да е отговорен за атаките?
САЩ отрече да има роля в атаката. "Съединените щати нямат никаква роля и всяко подобно предположение е смехотворно”, коментира говорителят на Държавния департамент Матю Милър. По думите му Вашингтон "няма причина да смята”, че и Израел има нещо общо с нападението.
"Аз също не смятам, че Израел стои зад тези атаки”, казва близкоизточният експерт Араш Азизи от Университета Клемзън в американския щат Южна Каролина. "Има много причини, поради които основният заподозрян вече не е Израел. Първо, Израел не търси военна конфронтация с Иран. Второ, Израел досега не е извършвал нападения срещу цивилни в Иран. Има подозрения, че Израел извършва нападения срещу ирански учени и високопоставени лица, но в експлозиите в сряда не са загинали командири от Революционната гвардия или други държавни лица”.
Араш Азизи е автор на книгата "Командирът в сянка”, в която пише именно за генерал Касем Солеймани и глобалните амбиции на Иран. Солеймани беше част от иранската Революционна гвардия и командир на бригадите "Ал Кудс” до смъртта си през януари 2020 при американски удар в Багдад.
Клон на "Ислямска държава” стои зад нападението?
Има знаци, че т.нар. "Ислямска държава - провинция Хорасан” стои зад експлозиите, обясни Араш Азизи. Тази групировка е местен клон на терористичната групировка "Ислямска държава”, която е активна най-вече в Афганистан. Азизи смята, че фактът, че двете бомби са детонирани една след друга, е целял да бъдат убити възможно най-много цивилни. След първата експлозия много хора се събрали на мястото, както и много спасителни екипи. Повечето от тях са убити при втората експлозия.
"Ключово е, че първата бомба е близо до музей, чиято сграда преди е била зороастрийски храм”, обяснява Азизи. "Ислямска държава - провинция Хорасан” гледат не само на зороастризма, но и на Иран, иранската култура и шиизма като на най-голямата заплаха за исляма”. Според Азизи някои от колегите му също подозират, че "Ислямска държава” стои зад атаките. Странно е обаче, че терористите не са поели отговорност за нападението - нещо, което обикновено се случва.
"Иранският режим изглежда силен, ако се гледа отвън, но ако задълбаеш, всъщност е много уязвим”, казва Али Фатола-Нейад, основател и директор на Центъра за Близкия изток и Световния ред в Берлин. Фатола-Нейад също не смята, че Израел стои зад атаката в Иран. Що се отнася до войната в Газа, той казва: "Малко вероятно е Израел да извърши подобно нападение към сегашния момент - такова, което е насочено основно срещу цивилни”.
Автор: Шабнам фон Хайн