Отидете към основна версия

5 173 30

Анкара: САЩ искат бързо да се измъкнат от блатото

  • сащ-
  • турция-
  • ирак-
  • афганистан-
  • пентагон-
  • сирия-
  • ислямска държава

Анкара вижда цялостен стремеж на Вашингтон да напусне не само Сирия, но и целия регион на Близкия изток

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Турция подхожда предпазливо към съобщенията в медиите, че САЩ планират да изтеглят военния си контингент от Сирия, пишат ТАСС и в. "Хюриет".

Анкара вижда цялостен стремеж на Вашингтон да напусне не само Сирия, но и целия регион на Близкия изток.

По-рано тази седмица сп. "Форин полиси" съобщи, позовавайки се на източници от Държавния департамент и Пентагона, че Белият дом вече не е заинтересован от продължаване на мисията си в Сирия, която смята за ненужна. Вашингтон обсъжда кога и как могат да бъдат изтеглени войските, но все още не е взето окончателно решение по въпроса, твърди изданието. Впоследствие Белият дом отрече тази информация.

Тъй като няма направени официални изявления или обявени конкретни стъпки, трябва да се подходи резервирано към информацията за плановете на САЩ да изтеглят войските си от региона, пише турското издание, позовавайки се на източници в турското министерство на отбраната.

В същото време обаче е известно, че САЩ обмислят подобен ход, добавя в. "Хюриет".

"САЩ осъзнават, че са били въвлечени в близкоизточното блато от Израел и Иран и че като предлагат пълна подкрепа на Израел, особено след атаката на "Хамас", те на практика са били хванати в капан. Този процес започна да се разпространява по цялата територия от Червено море до Пакистан. Като се има предвид това, САЩ започнаха да търсят начини за разрешаване на проблема", пише колумнистът Абдулкадир Селви.

Турските власти многократно са обвинявали САЩ, че облагодетелстват и оказват помощ на Кюрдската работническа партия (ПКК) - забранена и обявена за терористична организация от Анкара, както и на нейното сирийско подразделение - Отрядите за народна защита (YPG), чиито бойци атакуват турски военни постове в Северна Сирия и Ирак. Анкара твърди, че подобна политика противоречи на привидно съюзническите отношения между САЩ и Турция.

Турските власти посочват ПКК и YPG като основни заплахи за националната сигурност на страната.

Турската армия провежда операции в Северна Сирия срещу кюрдски екстремисти от 2015 г. насам и поддържа голям военен контингент на границата си със Сирия.

Поставете оценка:
Оценка 3.8 от 19 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: