Тъкър Карлсън е интервюирал руския президент Владимир Путин. Интервюто ще се излъчи в личната платформа на американския журналист, обяви самият той в няколкоминутно видео, заснето в Москва. Потвърждение, че разговорът между руския лидер и Карлсън се е провел, дойде и от Кремъл. Това са фактите. Но какво стои зад тях?
Тъкър Карлсън, Владимир Путин и Доналд Тръмп
Тъкър Карлсън беше един от най-големите апологети на Доналд Тръмп по време на президентския мандат на републиканеца. След края му обаче стана ясно, че в лични разговори Карлсън е казвал, че дори мрази Тръмп и жадува за момента, в който ще може да спре да му обръща внимание. Това обаче не му пречи да омаловажава събитията от 6 януари 2021, когато привърженици на Тръмп щурмуваха Капитолия. Изглежда и за Тръмп изказванията на Карлъсн не са проблем - тъкмо той беше избран за ексклузивно интервю с бившия президент. Тръмп просто предпочете да разполага с цялото време за себе си, вместо да се яви на дебат с опонентите си за републиканската номинация за президент.
Сега Тръмп упражнява влияние върху част от републиканските законодатели, макар да не обитава Белия дом. По всичко личи, че тъкмо той ще е номинацията на партията за президент. А решението на Кремъл да допусне Тъкър Карлсън до интервю с Путин, който не е разговарял с представител на западна медия от началото на войната срещу Украйна, е ясен знак за това, че руският лидер изглежда има полза тъкмо от тази фракция на републиканците, която е лоялна към Тръмп. А навярно и на Тъкър Карлсън. Спирането или дори продължаващото забавяне на американската помощ за Украйна е в интерес на Путин. Все повече анализатори прогнозират мрачна картина за Украйна, ако западната подкрепа отслабне.
Фактът, че интервюто на Карлсън с руския президент е мотивирано до голяма степен именно от решението за финансовата помощ, която САЩ изпраща на Киев, е очевиден още преди интервюто да е излъчено. Повечето американци въобще не знаят какво се случва в Русия или Украйна, твърди Карлсън във видеото, с което обявява интервюто си. "А трябва да знаят, защото плащат за голяма част от това", продължава журналистът.
Свободата на словото или свободата да лъжеш безнаказано
До скоро Карлсън беше едно от най-популярните лица на Fox News. Медията обаче прекрати сътрудничеството си с него през миналата година, а точната причина за това остава неясна. Самият Карлсън обвини бившите си работодатели, че искат да го накарат да спре да говори "истината". Познат рефрен, който се повтаря отново и отново от всеки, който бъде уличен в лъжа или дезинформация. Разбира се, Карлсън дръпна тази струна и при обявяването на интервюто си с Путин. Нито един западен журналист не се е дори опитал да интервюира Путин, откакто Русия нападна Украйна, драматично обявява Тъкър Карлсън, представяйки се за единствения осмелил се. Журналисти от британската обществена медия Би Би Си, от американската Си Ен Ен и редица други веднага опровергаха Карлсън. Всички те не спират да се опитват да вземат интервю от Путин, Кремъл просто им отказва. Това можеше веднага да се обърне в добре познатото "разбира се, че така ще кажат". Но говорителят на Кремъл Дмитрий Песков потвърди, че Карлсън не е прав и такива покани действително е имало.
Руските държавни пропагандисти приветстват интервюто на Тъкър Карлсън. Все пак още при уволнението на журналиста от Fox News Владимир Соловьов писа до Карлсън, за да му каже, че според него трябва да се кандидатира за президент на САЩ, а после и Russia Today му предложи работа. Карлсън повтаря онова, което в Кремъл говорят вече от години: просперитетът на Запада се разпадал много бързо, а с него идвал и краят на доминацията на американския долар.
Журналистика или държавна пропаганда
Владимир Путин едва ли ще представи нови цели или причини за войната в Украйна пред Тъкър Карлсън. През декември, на ежегодната си пресконференция, Путин само затвърди повтаряните стотици пъти свои цели за "денацификация" и "демилитаризация" на Украйна. Въпреки това Карлсън твърди, че повечето американци нямат представа какво цели Путин, дори, че "никога не са чували гласа му".
Гласът на Путин се чува надалеч. А и Тъкър Карлсън вече използва неговите изразни средства. "Западните правителства ще дадат най-доброто от себе си, за да цензурират това", продължава американският журналист. И повтаря едно от най-коварните оръжия на руската пропаганда - "Западът" е друг, чужд, враг. Въпреки че Тъкър Карлсън е част именно от Запада. И зрителите, към които се обръща, също са част от Запада.
Тъкър Карлсън ще има своя момент в обувките на Оливър Стоун. А руската пропагандна машина и мегафоните ѝ зад граница ще го наричат смел, различен, честен. "Това не е журналистика, а държавна пропаганда. Пропаганда от най-грозния вид, такава, която убива хора." Думите отново са на Тъкър Карлсън - по адрес на онези, които "не се осмеляват" да дадат думата на Путин. Но могат спокойно да се отнасят и за него.
Автор: Мина Киркова