Отидете към основна версия

3 905 65

Прякор "Снежен леопард": Кой е Олександър Сирски?

  • зсу-
  • олександър сирски-
  • снежен леопард-
  • украйна-
  • русия-
  • война-
  • володимир зеленски-
  • валерий залужни-
  • прякор

Сирски ръководи отбраната на Киев и контранастъплението на изток и юг

Снимка: Телеграм/ СИРСЬКИЙ

Украинският президент Володимир Зеленски освободи Валери Залужни от поста главнокомандващ на Въоръжените сили на Украйна (ВСУ). На негово място е назначен генерал-полковник Олександър Сирски, който преди това е бил командир на Сухопътните войски. "Той има успешен опит в областта на отбраната - ръководил е защитата на Киев - както и в нападение – от освободителната операция в Харков", мотивира решението си президентът.

Назначението на Сирски не е изненада: през последните седмици имаше много съобщения в медиите за възможно кадрово обновяване на Генералния щаб на украинската армия, които по-късно бяха потвърдени и от Зеленски - в интервю за италианския обществен телевизионен канал RAI. В тази връзка наблюдателите посочиха Сирски сред най-вероятните кандидати за заместник на Залужни.

Сред експертната общност Сирски е добре познато име, но не и сред обикновените украинци. Според проведено през декември от Киевския международен институт по социология (КМИС) проучване Сирски е сред тримата военни командири с най-високо обществено доверие: Залужни е одобряван от 92% от анкетираните, началникът на военното разузнаване Кирил Буданов се ползва с доверието на 60% от украинците, а одобрението за Сирски е 33 процента, но в същото време цели 48% не знаят кой е той.

Служил е и в Съветската армия

Олександър Сирски е роден на 26 юли 1965 г. във Владимирска област. От 1980-те години живее в Украйна. За разлика от генерал Залужни, който няма никакъв опит в Съветската армия, Сирски е завършил Московското висше училище за командири, а след дипломирането си през 1986 г. е служил пет години в мотострелковите войски на Съветската армия. В тази връзка агенция Ройтерс цитира военни анализатори, според които в обучението на Сирски ясно си личат следите на съветските йерархични структури.

Именно заради тази подробност от биографията си Сирски не е особено обичан от редовите военни, които го смятат за командир от съветски тип, написа "Вашингтон Пост". Съвсем различно послание излъчва самият Сирски. В свое интервю той подчерта, че украинската армия се управлява по коренно различен начин от съвременната руска армия и че за него животът на войника е най-висшата ценност. "Виждаме, че хората са пушечно месо за тях (руското ръководство – б.ред.). Това определено не е основна ценност в руската армия. Ние имаме напълно различен подход. За нас хората са първата ценност", каза Сирски през декември 2022 година в ефира на украинския телевизионен канал 1+1.

Кадрови военен

Олександър Сирски е професионален военен. След като Украйна обявява своята независимост през 1991 година той се премества там. В украинските въоръжени сили преминава през почти всички нива, започвайки от командир на взвод. Когато през пролетта на 2014 започват военните действия в Донбас той е назначен за началник на щаба на антитерористичната операция, както в Украйна първоначално наричаха войната в Донбас.

Името на Сирски най-често се споменава тогава във връзка с координацията на изтеглянето на украинските военни от Дебалцево, което през 2015 г. беше обкръжено от руските сили и където украинската армия претърпя тежки загуби. Сирски създава групата под кодово наименование "Снежен леопард", с помощта на която става извеждането на украинските части от града. Тогава именно си спечелва и прозвището „Снежния леопард“. За своите заслуги Сирски е награден с орден "Богдан Хмелницки" трета степен и е повишен. Следващото му издигане в кариерата е назначаването му през 2019 година за командир на Сухопътните войски на Украинската армия.

Ръководи отбраната на Киев и контранастъплението на изток и юг

Сирски има основна заслуга за защитата на Киев по време на руското настъпление към града. Той организира двустепенна отбрана на украинската столица, за целта са били разрушени мостове и създадени водни препятствия в региона. Според много военни наблюдатели именно този комплекс от мерки е възпрепятствал настъплението на руснаците. След това руските сили са принудени да отстъпят.

Сирният украински отпор накара много скептици, които смятаха, че Украйна няма да издържи и няколко седмици, да признаят, че са подценили потенциала на украинските въоръжени сили и готовността на украинците да се бият. През април 2022 г. Сирски е удостоена със званието „Герой на Украйна“. През 2022 г. военният командир играе водеща роля в редица други операции, включително в украинската контраофанзива за Харков и Херсон, където Украйна постига светкавичен пробив и освободи тези свои територии. През есента на 2022 г. и пролетта на 2023 г. Сирски ръководи отбраната на Соледар и Бахмут, от които украинците в крайна сметка се изтеглят. Някои военни анализатори се питаха дали си е струвало разрушеният град Бахмут да се брани с цената на толкова много убити и ранени. Сирски обаче настоява, че отбраната на Бахмут е изтощила руските части и е отслабила наемническата групировка "Вагнер".

През юли 2023 г. пред Би Би Си Сирски назова причините, поради които украинското контранастъпление не успя да повтори блестящите успехи от предишните офанзиви. Тогава той обясни, че това се дължи най-вече на това, че руснаците са били добре подготвени за украинското контранастъпление, включително с изградените от тях мощни отбранителни съоръжения.

Отбраната става приоритет?

Коментирайки назначението на Сирски, военните наблюдатели отбелязват, че при него има по-добри отношения между Генералния щаб и политическото ръководство, отколкото при неговия предшественик. В същото време някои експерти смятат, че причината за това назначение е по-скоро политическа, отколкото военна.

Британският военен анализатор Майкъл Кларк смята, че рокадата в ръководството на Генералния щаб "няма да окаже голямо влияние върху хода на войната, тъй като Сирски е командвал сухопътните войски. В същото време смяната на генерали по време на война не е необичайна практика: "Като се има предвид актуалната ситуация в Украйна от военна гледна точка и голямата вероятност Авдеевка да бъде загубена, смяната на един генерал с друг може да се обясни с желанието за промяна на тактиката“, обяснява Кларк.

Нико Ланге, военен експерт на Мюнхенската конференция по сигурността, не изключва промени в тактиката на украинските въоръжени сили при новото ръководство. Пред ZDF той предположи, че под ръководството на Олександър Сирски тази година ще се заложи на устойчива отбрана. "Вярвам, че Сирски е човек, който познава много добре руските въоръжени сили, и разбирам, че в днешната ситуация в Източна Украйна е важно да има човек, който разбира от отбрана", каза Ланге. Според него на този етап украинската армия не е в състояние да провежда сложни настъпателни операции, по-скоро ѝ се налага да се защитава с ограничени ресурси. А Сирски има богат боен опит и това може да е една от причините за назначаването му за главнокомандващ, смята експертът.

Автор: Дмитро Каниевски

Поставете оценка:
Оценка 2.8 от 35 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: