В сряда Русия и Китай обвиниха Съединените щати и Великобритания в незаконни атаки срещу военни обекти, използвани от бунтовниците хуси в Йемен за изстрелване на ракети по търговски кораби в Червено море, прекъсвайки глобалното корабоплаване, предаде Асошиейтед прес.
Посланикът и заместник-постоянен представител на Съединените щати в ООН Робърт Ууд и посланикът на Обединеното кралство Барбара Уудуърд контрираха, че атаките на хусите са незаконни, а “пропорционалните и законни действия” срещу йеменските бунтовници се предприемат за самоотбрана.
Уудуърд каза, че атаките на хусите “увеличават разходите за глобално корабоплаване, включително разходите за хранителни доставки и хуманитарна помощ в региона.”
Но заместник-посланикът на Русия в ООН Дмитрий Полянски и пратеникът на Китай в ООН Джан Джун твърдят, че Съветът за сигурност на ООН никога не е разрешавал военни действия срещу Йемен.
Сблъсъците дойдоха на среща на съвета, където специалният пратеник на ООН за Йемен Ханс Грундберг каза, че обещаващите усилия за възстановяване на мира в Йемен са били забавени от нарастващото регионално напрежение, свързано с войната в Газа и “особено военната ескалация в Червено море.”
През последните седмици Съединените щати и Обединеното кралство, подкрепени от други съюзници, нанесоха въздушни удари, насочени срещу ракетните арсенали на хусите и местата за изстрелване на техните атаки.
Ууд каза, че американските удари в отговор на атаки срещу военноморски кораби на САЩ „целят да разстроят и намалят способностите на хусите да продължат безразсъдните си атаки срещу кораби и търговски кораби в Червено море, протока Баб ал Мандеб и Аденския залив.”
От 2014 г., каза той, Иран е предоставил на хусите “нарастващ арсенал от модерни оръжия” които са използвали за насочване към търговски кораби и “Иран не може да отрече ролята си в създаването и подкрепата на атаките, извършвани от хусите.”
Ууд обвини хусите, че “се опитват да приложат задушаване на глобалното корабоплаване през Червено море” и призова всички страни, особено тези с преки канали към Иран, „да притиснат лидерите на Иран да овладеят хусите и да спрат тези беззаконни атаки“.
Руският представител Полянски подчерта, че Москва „категорично осъжда атаките и завладяванията на търговски кораби и всякакви атаки, които възпрепятстват свободата на корабоплаването.” Той каза, че Русия е предала послания на лидерите на хусите да се съсредоточат върху вътрешния дневен ред на Йемен и да се стремят към мир.
Грундберг, пратеникът на ООН, каза, че в края на декември хусите, които контролират столицата и голяма част от северната част на страната, и международно признатото правителство на Йемен са се ангажирали с общонационално прекратяване на огъня, мерки за подобряване условия на живот и рестартиране на вътрешнойеменски политически процес.”
Но той каза, че мирният процес в Йемен не може да бъде изолиран от събитията в региона и по-специално атаките на САЩ и Обединеното кралство срещу цели на хусите и определянето им от САЩ като “терористична група”.
“Въпреки потенциалните усложнения, работата ми ще продължи, независимо от всичко,” каза той. “Следователно е наложително да защитим политическото пространство, комуникационните канали да останат отворени и всички участници да останат активно ангажирани с моите усилия.”
Руският министър Полянски каза, че основната причина за настоящата ситуация е военната офанзива на Израел в Газа след изненадваща атака на Хамас в Южен Израел на 7 октомври, която провокира верижна реакция в Близкия изток, включително от хусите.
“Незабавното прекратяване на огъня в Газа ще помогне за стабилизиране на ситуацията в Червено море, а деескалацията в тези води на свой ред ще деблокира усилията на специалния пратеник г-н Грундберг,” каза Полянски.
Едем Восорну, оперативен директор на хуманитарната служба на ООН, каза на съвета, че Йемен е изправен пред „огромни постоянни нужди“.
Тази година, каза тя, над 18 милиона души – над половината от населението на страната – ще има нужда от хуманитарна помощ.