Международната общност трябва да застане до Тайван, тъй като той продължава да се сблъсква с политическото и военното сплашване от страна на Пекин, каза представителят на Тайван в Канада Хари Ценг в статия за iPolitics, публикувана по-рано тази седмица.
„Тази неоправдана агресия към Тайван, ако бъде оставена без контрол, ще се отрази далеч отвъд Тайван и Китай“.
Ценг посочи, че преди президентските избори Китай засили кампанията си за дезинформация, за да повлияе на тайванските да подкрепят пропекинските кандидати. След победата на Лай Чинг-те Пекин пренебрегна резултатите, твърдейки, че те не представляват общественото мнение, нито ще спрат „неизбежното“ обединение с Китай.
Два дни след изборите Науру скъса дипломатическите отношения с Тайван и официално призна Китай. През февруари Пекин обяви промени в маршрутите на полетите в Тайванския проток, като направи промените без консултации с Тайван, както се изисква от Международната организация за гражданска авиация.
„Знаейки, че Китай ще отмъсти, нашите хора гласуваха, за да кажат „Не“ на Китай. Нищо не е по-красноречиво“, допълни Ценг.
Той каза още, че Канада е добре запозната с китайската „кампания за намеса, дезинформация и сплашване“. „Наказателните действия на Китай срещу Тайван за резултатите от изборите, неблагоприятни за интересите на Пекин, предизвикват тревога в Канада“, заяви Ценг. След като Китай разкри своите променени маршрути на полети, повече от 20 канадски законодатели призоваха Международната организация за гражданска авиация да разгледа едностранно изменение. Те поискаха от нейното ръководство официален отговор.
„Това не само сериозно застрашава безопасността на въздухоплаването, мира и стабилността в региона, но и подкопава статуквото в Тайванския проток“, заявиха парламентаристите.