Украйна получи на свое разположение морски дронове камикадзе. В Русия подбират най-ефективните начини за неутрализирането им и разработват свои подобни системи. Други водещи военни сили също се включиха в надпреварата във въоръжаването, пише РИА Новости.
Киев няколко пъти атакува кораби на руския Черноморски флот с безпилотни катери (БЕК), пълни с експлозиви. Става дума за дронове Magura V5, разработка на украинското държавно предприятие "Спецтехноекспорт“. Декларирани характеристики: дължина - 5,5 метра, ширина - 1,5, обхват - 450 морски мили, крейсерска скорост - 22 възела (максимална - 45 възела). Товароносимост - 320 килограма.
Това е плавателен съд от полупотопяем тип: горната част на корпуса се издига над водата само с половин метър, което го прави труден за поразяване. Комуникацията се осъществява чрез въздушен ретранслатор или сателит.
Magura V5 не е единственият морски дрон на Киев. Така за атаката на Кримския мост на 17 юли 2023 г. те използваха лодката Sea Baby (на снимката), способна да носи повече от 800 килограма експлозив.
Те твърдят, че тези дронове са чисто украинска разработка. Степента на западното участие е неясна. Без подкрепата на НАТО обаче операциите на БЕК най-вероятно не биха били възможни. Информиран източник на РИА Новости по-рано съобщи, че целеуказването по време на най-малко една атака срещу кораб на Черноморския флот е осигурено от американски разузнавателни средства, а комуникацията е осигурена от американски спътници. В същото време в дроновете са вградени модули Starlink.
Поне един от моделите на Magura V5 попадна в ръцете на руски специалисти: през ноември 2023 г. устройството беше намерено на западния бряг на Крим.
Според експерти руските кораби ще трябва да бъдат преоборудвани за борба с подобни системи.
"Днес на по-високо технологично ниво се повтаря ситуацията от края на XIX век, когато се появиха разрушители, въоръжени с торпеда. Корабите от онова време бяха слабо приспособени към тази заплаха", обяснява военният експерт, изследовател в Института по световна икономика и международни отношения на Руската академия на науките Иля Крамник.
Отговорът беше така наречената противоминна батарея, тоест бързострелни малокалибрени оръдия. За откриване на торпедни лодки бяха инсталирани мощни прожектори.
"С повече или по-малко ефективност - в зависимост от подготовката на конкретен екипаж - всичко това се използва почти до Втората световна война - продължава експертът. - Тогава изобретиха радар, който опрости задачата“.
Ракетните оръжия направиха контактните морски атаки нещо от миналото. Но днес тази тактика се възражда, само че вместо торпеда има лодки камикадзе.
"По същество целта е същата: малък, бърз кораб. Средствата за борба трябва да бъдат подобни - бързострелни оръжия с добри системи за управление и откриване, които ще позволят да се забележат тези цели на достатъчно разстояние и да се унищожат“, казва Крамник.
А Русия вече има такива оръжия, подчертава той. Това са така наречените дистанционно управляеми модули, които се използват на сухопътна техника. Оптико-електронните станции откриват цели на разстояние няколко километра. Могат да се монтират и на кораби.
Русия също развива производството на собствен БЕК. В края на януари военно-промишленият холдинг KMZ обяви готовността си за серийно производство на морски дронове. Първата партида вече се изпитва в зоната на военните действия в Украйна.
Работното наименование на апаратите е ББКН "Одуванчик" ("Глухарче“). Съкращението означава "високоскоростен безпилотен превозвач“.