Отидете към основна версия

1 565 9

Индия прие закон за гражданство, основан на религия ВИДЕО

  • сащ-
  • оон-
  • индия-
  • гражданство-
  • закон-
  • религия

САЩ и ООН изразиха безпокойство

Снимка: YouTube

Американското правителство и ООН изразиха безпокойство за основания на религия закон за гражданство в Индия, като ООН го нарече "фундаментално дискриминационен в същността си", предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

Активисти за правата на човека разкритикуваха Закона за промяна на гражданството от 2019 г., който индийското правителство реши да въведе в понеделник. Организациите "Хюман райтс уоч" и "Амнести интернешънъл" заявиха, че законът дискриминира мюсюлманите.

Само няколко седмици преди изборите в Индия правителството, начело с хиндуистко националистическата Индийска народна партия на премиера Нарендра Моди, полага усилия за въвеждане на закона, с който се улеснява придобиването на индийско гражданство за немюсюлмански бежанци от трите южноазиатски държави с преобладаващо мюсюлманско население Афганистан, Пакистан и Бангладеш.

Групите за защита на правата отбелязват, че законът не включва мюсюлмански малцинствени групи като мюсюлманите шиити от тези държави и същевременно изключва и съседните държави, в които мюсюлманите са малцинство, като рохингите в Мианма.

"Както казахме през 2019 г., обезпокоени сме, че законът (за смяна) на гражданството в Индия е фундаментално дискриминационен в същността си и е в разрез с международните задължения на Индия в областта на правата на човека", заяви говорител на Службата на Върховния комисар на ООН по правата на човека.

Той добави, че службата проучва дали правилата за прилагане на закона са в съответствие с международното право в областта на правата на човека.

САЩ също изразиха резерви.

"Обезпокоени сме от информацията за Закона за изменение на гражданството. Следим отблизо как ще се прилага този закон", заяви отделно говорител на Държавния департамент на САЩ. "Зачитането на религиозната свобода и равното третиране пред закона на всички общности са основни демократични принципи", добави говорителят на Държавния департамент.

Активисти и защитници на правата на човека твърдят, че законът, в съчетание с предложения национален регистър на гражданите, може да дискриминира 200-те милиона мюсюлмани в Индия - третото по големина мюсюлманско население в света. Някои активисти се опасяват, че правителството може да отнеме гражданството на мюсюлманите без документи в някои гранични щати.

Правителството на Моди не приложи закона след приемането му през 2019 г., тъй като в Ню Делхи и на други места избухнаха протести и насилие. Десетки хора бяха убити и стотици бяха ранени по време на няколкодневните сблъсъци.

Индийското правителство отрича, че законът е антимюсюлмански, и твърди, че той е бил необходим, за да се помогне на малцинствата, които са били подложени на преследване в съседни държави с мюсюлманско мнозинство. То нарича предишните протести политически мотивирани.

Индийското посолство във Вашингтон заяви, че нормалната процедура за кандидатстване за индийско гражданство остава достъпна за всички, независимо от националността, общността или вярата, и че законът е предназначен специално за "лица без гражданство от тези преследвани общности, които вече са в Индия".

Поставете оценка:
Оценка 3.2 от 9 гласа.

Свързани новини

Новини по държави:
Новини САЩ, Новини Великобритания, Новини Германия, Новини Италия, Новини Русия, Новини Франция, Новини Испания, Новини Гърция, Новини Украйна, Новини Белгия, Новини Китай, Новини Сирия, Новини Сърбия, Новини Бразилия, Новини Австралия, Новини Япония, Новини Швейцария, Новини Северна Македония, Новини Турция, Новини Полша, Новини Румъния, Новини Иран (Ислямска Република), Новини Австрия, Новини Нидерландия, Новини Северна Корея, Новини Всички държави, Новини Унгария, Новини Канада, Новини Литва, Новини Мексико, Новини Южна Корея, Новини Хърватия, Новини Норвегия, Новини Дания, Новини Финландия, Новини Ирландия, Новини Аржентина, Новини Дубай, Новини Португалия, Новини Словакия, Новини Беларус, Новини Латвия, Новини Естония, Новини Словения, Новини Чехия, Новини Швеция, Новини Ирак, Новини Афганистан, Новини Албания