Отидете към основна версия

1 596 14

Надежда за Газа: заработи хуманитарният коридор по море

  • ивицата газа-
  • газа-
  • хуманитарна помощ-
  • израел-
  • хамас-
  • коридор-
  • оон-
  • помощ-
  • палестинци

Откритият морски хуманитарен коридор към Газа е надежда за милиони гладуващи палестинци

Снимка: БГНЕС/ EPA

Наречен е "Отворени обятия": с ръкопляскания от екипажа от Кипърпотегли първият кораб, превозващ така необходимата храна за Газа. 200 тона ориз, брашно, консервирани зеленчуци и риба тръгнаха по новооткрития морски коридор през лазурните води край острова.

Морски хуманитарен коридор

Нека да си припомним как се стигна дотук. ООН на няколко пъти предупреждава, че хората в обсадената територия гладуват. Първият кораб с помощи, отплавал във вторник, всъщност е кулминацията на месеци политически преговори и седмици практическо планиране. В рамките на плана, задвижен от Кипър в партньорство с Обединените арабски емирства, Европейския съюз, Съединените американски щати и Обединеното кралство, кипърските митничари задължително проверяват стоките под израелски надзор, така че ценният товар да може бързо да стигне до нуждаещите се в Газа.

Ще последват ли и други кораби с помощи?

В едно видео, запечатало този исторически момент, хуманитарният работник Хуан Камило казва: "Надяваме се, че този кораб е първият от много други за Газа, които ще го последват, подредени като на магистрала."

Това обаче няма да е никак лесно. Екипът на хуманитарната организация, за която работи Камило, в момента полага усилия за изграждането на импровизиран кей край бреговете на Газа за приемане и разтоварване на помощта. Отделно от това САЩ планират да изградят временно пристанище през следващите седмици, за да ускорят доставките по море.

На 20 минути път с кола от пристанището на Ларнака кипърски служители следят мисията на екрани в Съвместния координационен център за спасителните операции. В Европейския съюз Кипър е най-близката точка до Газа, но разстоянието все пак е около 400 километра, така че служителите внимателно наблюдават маршрута.

От този център обикновено се координират мисиите за издирване на лодки с мигранти, а миналата година служителите му помогнаха при евакуацията от Судан на дипломати и граждани на ЕС. Сега те са изправени пред ново предизвикателство: да наблюдават хуманитарния коридор и да бъдат в готовност да изпратят хеликоптери или спасителни кораби, ако има нужда. В момента цялото внимание е приковано към кораба "Отворени обятия" и никой не знае кога ще отплава втори, трети или четвърти кораб с помощи.

Доставките по море не могат да заменят сухопътните маршрути

Този внимателно подготвен коридор определено не е най-лесният начин за доставка на храни за хората в Газа. Не по-малко сложни и опасни обаче са и доставките по въздуха, които през последните седмици осъществяват няколко държави, включително САЩ, Йордания и Белгия.

След терористичните атаки на Хамас на 7 октомври и последвалите израелски бомбардировки в Газа традиционните сухопътни маршрути за доставка на помощи вече са труднодостъпни. По данни на Европейската комисия преди войната в Газа са влизали около 500 камиона с доставки всеки ден. Сега те са едва около 100 - а нуждата от тях значително нарасна с разгарянето на конфликта.

Израел твърди, че е поел ангажимент да доставя необходимото на цивилното население в Газа. В изявление, с което приветства новия морски коридор, израелското правителство посочва, че "ще продължи да улеснява прехвърлянето на хуманитарна помощ за жителите на ивицата Газа в съответствие с правилата на войната".

В същото време Израел е критикуван, че блокира жизненоважни помощи за жителите на Газа. През януари Международният съд нареди на Израел да положи повече усилия, за да осигури хуманитарен достъп до ивицата. Правозащитниците от „Амнести интернешънъл" го формулират така в свое изявление от февруари: "Израелските власти досега не успяват да гарантират, че достатъчно животоспасяващи стоки и услуги ще достигат до население, което е застрашено от геноцид и се намира на ръба на глада."

И Върховният представител на ЕС по външните работи Жозеп Борел оповести недоволството на ЕС от досегашната практика: "Осъждаме ограниченията, наложени от Израел върху влизането на хуманитарна помощ, както и отварянето на пропускателните пунктове. Призоваваме Израел да сътрудничи изцяло с агенциите на ООН и с другите участници в хуманитарната акция и да позволи свободен, безпрепятствен и безопасен достъп на хуманитарна помощ през всички контролно-пропускателни пунктове."

В същото време представители на ООН предупреждават, че хуманитарният достъп по суша не може изцяло да се замени с доставките по море. А сухопътните помощи трябва дори да се увеличат, включително и защото са по-бързи, по-ефикасни и в крайна сметка по-устойчиви.

Автор: Роуз Бирчард

Поставете оценка:
Оценка 3 от 4 гласа.

Свързани новини