Нападението с чук срещу дългогодишен съветник на покойния руски опозиционер Алексей Навални във Вилнюс е дело на руските специални служби, се казва в изявление на литовското контраразузнаване, цитирано от Ройтерс, предаде БТА.
Живеещият в изгнание в Литва Леонид Волков заяви, че е със счупена ръка и наранявания след нанесени около петнайсетина удара с чук в областта на крака при нападение пред дома му във вторник вечерта. По-рано днес Кремъл отказа да коментира нападението, но каза, че хората трябва да уважават и да се вслушват в думите на руския президент Владимир Путин, а не да се страхуват от него - препратка към думите на президента на Литва Гитанас Науседа, който вчера заяви, че "тук (в Литва) никой не се страхува (от Путин)".
"Изглежда, че това е дело на руските специални служби", заяви днес пред журналисти Дариус Яунишкис, ръководител на службата за държавна сигурност на Литва, без да уточни на какво се основава оценката. "Трябва да обърнем повече внимание на сигурността на руската опозиция (базирана в Литва)", добави той.
По-рано бе съобщено, че нападението вероятно е било извършено, за да се попречи на руската опозиция да повлияе на предстоящите президентски избори в Русия, на които се очаква Путин да спечели нов шестгодишен мандат. Изборите ще бъдат произведени между 15 и 17 март.
"Виждаме, че (руското разузнаване) се е насочило много сериозно към този регион и предприема действия. . . Виждаме свързана с вербуване дейност и в трите балтийски републики", заяви Яунишкис. Литва, която е член на НАТО и Европейския съюз, се е превърнала в основно място за бягство на руски и беларуски опозиционери.
Самият Волков обвини Путин за извършения побой. Преди нападението той заяви пред Ройтерс, че лидерите на движението на Навални в изгнание се страхуват за живота си. Навални, най-отявленият критик на руския президент, почина миналия месец в арктическата наказателна колония "Полярен вълк". Руските власти твърдят, че той е починал от естествена смърт. Привържениците му обаче смятат, че е бил убит - твърдение, което Кремъл категорично отрича, отбелязва Ройтерс.