Отидете към основна версия

1 615 16

Аржентинският президент Милей ще разговаря с Илон Мъск

  • аргжентина-
  • сащ-
  • илон мъск-
  • хавиер милей

Държавният глава на Южноамериканската страна е на посещение в САЩ

Президентът на Аржентина Хавиер Милей, който в сряда започна четиридневната си визита в САЩ, днес ще има среща с технологичния милиардер Илон Мъск. Срещата идва в момент, в който правителството на Милей се стреми да получи парични средства за възстановяване на аржентинска икономика, изпитваща сериозни затруднения, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.

Популисткият президент започна четиридневното си пътуване от Маями, където живее една от най-многобройните аржентински диаспори в САЩ и където е домът на футболната суперзвезда Лионел Меси. На закрито за пресата събитие клонът на хасидската група "Хабад-Любавич" в Маями награди президента и сестра му Карина Милей, която е и президентски съветник, за "неуморните им усилия за Израел". Церемонията се състоя в местна синагога.

Днес Милей ще разгледа завод на "Тесла" - компанията за електрически автомобили на Мъск.

Това е трето пътуване на Милей до САЩ само за четири месеца като президент. То идва идва в момент, когато аржентинският лидер преориентира аржентинската външна политика в посока на укрепване на стратегическия съюз със САЩ.

Милей и Мъск, които са известни с хапливия си изказ, с дръзкото си управление и с неприязънта си към прекомерните правомощия на правителството, в миналото са изразявали взаимно възхищение. Преди встъпването си в длъжност през декември миналата година Милей похвали Мъск като "икона на свободата". Мъск от своя страна се възхити на речта на Милей, в която той разкритикува социализма и която той произнесе на Световния икономически форум в Давос.

Със своите огромни минерални запаси Аржентина има какво да предложи на Мъск, доминиращ играч в автомобилната индустрия, който нарича "нов петрол" лития, една незаменима за батериите на електромобилите суровина. Политиката на свободния пазар на Милей породи надежди в САЩ, че металът и други крайно необходими суровини като лития могат да бъдат добивани в Аржентина, което ще прекъсне доминацията на Китай във веригата за доставки на батерии. По-рано тази година администрацията на Байдън заяви, че проучва възможностите за инвестиции в аржентински литий.

Поставете оценка:
Оценка 2.5 от 10 гласа.

Свързани новини