Отидете към основна версия

4 954 7

Хубавата Елена и Парис: сензационна находка в Помпей

  • история-
  • хубавата елена-
  • парис-
  • помпей-
  • находка-
  • троя-
  • илиада-
  • омир-
  • юнеско-
  • вулкан-
  • троянска война-
  • археолози-
  • археология

Археолози откриха великолепна банкетна зала в древния италиански град Помпей. Стените са украсени с фрески, изобразяващи сцени от Троянската война.

Хубавата Елена и Парис: сензационна находка в Помпей
Снимка: Shutterstock

При разкопки в разрушения италиански град Помпей археолози откриха великолепна банкетна зала, украсена със сложни фрески на митологични фигури от Троянската война на Омир. АРД цитира ръководителя на екипа археолози, германеца Габриел Цухтригел, да казва, че залата е с впечатляващите размери 15 на 6 метра.

На черен фон са изобразени гръцката кралица Елена и троянският принц Парис, който отвлича Елена в "Илиада" на Омир и по този начин предизвиква войната, която гърците започват срещу Троя. Вижда се и сестрата на Парис Касандра, която в "Илиада" на Омир напразно предупреждава троянците за дървения кон, дарен им от гърците, в който са скрити гръцки войници, припомня АРД.

Балове след залез слънце

Благодарение на тъмния фон на картината, трептящата светлина от маслените лампи е създавала впечатлението, че нарисуваните фигури се движат - обяснява ръководителят на разкопките Цухтригел. Тази техника също така скривала от погледа евентуални наслоения от дим от маслените лампи върху изображенията.

Според Цухтригел помещението се е използвало за стилни развлечения. Най-вероятно там са се събирали представители с висок ранг в обществото, за да празнуват след залез слънце. Следователно картините са били използвани за забавление на гостите и като тема за разговор, допълва АРД.

Министърът на културата на Италия Дженаро Санджулиано приветства находката като още едно доказателство за магията на Помпей. Погребаният под слой вулканична пепел град "не спира да ни изненадва, защото всеки път, когато копаем, откриваме нещо красиво и значимо", цитира думите му германската обществена медия.

Променя се фокусът на разкопките

Помещението с мозаечен под е обърнато към вътрешен двор в близост до стълбище, което е водело към първия етаж на жилищната сграда, се казва в съобщение за пресата на Археологическия парк в Помпей. Разкопките там напоследък са съсредоточени върху районите на града, където са живели средната класа и обслужващият персонал.

В миналото вниманието е било насочено към богато украсените с фрески вили на представители на висшата класа в Помпей. Сегашните разкопки, довели до откриването на банкетната зала, имат за цел да подобрят хидрогеоложката структура на археологическия парк, за да се предпази обектът от световното наследство на ЮНЕСКО от екстремни климатични явления като проливни дъждове и силни горещини.

Големи части от Помпей са консервирани

Помпей е погребан от изригването на вулкана Везувий през 79 г. от новата ера, но е необичайно добре запазен от вулканичната пепел. От 1997 г. археологическите останки са включени в списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО. Археолозите предполагат, че при изригването на вулкана са загинали 15 до 20% от населението на Помпей.

Около една трета от археологическия обект с площ 22 хектара все още не е изровена изпод вулканичната пепел. Археологическият обект край Неапол е една от най-популярните туристически дестинации в Италия.

Емилиян Лилов (редактор)

Поставете оценка:
Оценка 4.4 от 20 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: