Отидете към основна версия

5 078 77

Как Русия разсипва електроцентралите на Украйна

  • русия-
  • тец-
  • украйна-
  • война-
  • ракети-
  • дронове-
  • инфраструктура-
  • ток-
  • харков-
  • електричество-
  • електроцентрала

Целенасочените руски нападения по енергийната инфраструктура на Украйна имат тежки последици

Снимка: Shutterstock

В петък вечерта Русия отново атакува цели в Украйна, сред които и подстанция в Днепропетровска област, която е била повредена. Повечето от руските дронове, с които са били осъществени нападенията, са били прихванати и унищожени, по данни на украинската страна, пише АРД.

Тези руски атаки по енергийната инфраструктура на Украйна напоследък достигнаха нови измерения, подчертава изданието и цитира казаното от украинския ресорен министър Херман Халушченко, че до 80 процента от топлоелектрическите, повече от половината от водноелектрическите централи и голям брой подстанции за пренос на електроенергия са били атакувани досега. Той определи това като "най-мащабната атака срещу енергийния сектор на Украйна" от началото на войната, посочва АРД.

В същото време украински медии пишат, като се позовават на свои проучвания и на информация от съответните енергийни компании, че повечето топлоелектрически централи вече са разрушени или се намират под руски контрол.

Енергийните мощности са значително намалени

Новинарският портал "Украинска правда" пише, че след последния обстрел и разрушаването на топлоелектрическата централа в Трипиля държавната компания "Центренерго" е загубила сто процента от капацитета си за производство на електроенергия. Преди това беше унищожена топлоелектрическа централа в Харковска област. Електроцентралата "Вуглегорск" в Донецка област, която също принадлежи на "Центренерго", е под руски контрол от лятото на 2022-а година.

По данни на най-голямата частна енергийна компания DTEK пет от шестте ѝ електроцентрали са сериозно повредени и в момента функционират само 20 процента от мощностите ѝ. След последните атаки обаче това може да се е променило, посочва "Украинска правда".

Не е по-добро положението и на третия оператор на топлоелектрически централи "Донбасенерго". Според проучването електроцентралата край Старобешево в Донецка област е под контрола на проруските сепаратисти от 2015-а година насам. Втората електроцентрала на компанията край Славянск пък е редовно обстрелвана.

Електроцентралите са важни за стабилността на мрежата

Русия атакува и водноелектрически централи. През март ракетен обстрел извади от строя голямата водноелектрическа централа "Днепър" в Запорожие.

Според "Украинска правда" атаките са били насочени предимно към топлоелектрически и водноелектрически централи, тъй като те са важни за стабилността на мрежата. Те могат бързо да увеличат производството на електроенергия сутрин и вечер, когато потреблението рязко се повишава. Топлоелектрическите централи изгарят въглища, мазут или газ, за да произвеждат електроенергия.

Трите украински атомни електроцентрали, които остават под украински контрол и осигуряват основното потребление, засега са изключени от руските атаки. Миналата неделя министърът на енергетиката Халушченко заяви, че ядрената енергетика осигурява повече от 50 процента от производството на електроенергия.

Само Харков остава редовно без ток

Въпреки, че енергийната инфраструктура на Украйна до голяма степен е разрушена, според оператора на мрежата "Укренерго" редовни прекъсвания на електрозахранването засега има само в Харковска област. А самият Харков беше мишена на руски нападения през март - целенасочено по енергийната му инфраструктура. На моменти милионният град е оставал напълно без електричество, посочва АРД.

Засегнати са и промишлените потребители в Днепропетровска област, където също има проблеми с електрозахранването, съобщават от "Укренерго". За да се гарантира снабдяването в часовете с пиково потребление сутрин и вечер, се внася електроенергия от съседните Румъния, Словакия, Унгария и Молдова, пише още АРД.

Василий Голод (ARD) | Емилиян Лилов (редактор)

Поставете оценка:
Оценка 4 от 61 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: