ДВ: Какво знаете за състоянието на съпруга си и за условията, при които го държат в затвора?
Евгения Кара-Мурза: През последните шест месеца съпругът ми е в карцер в т.нар. "колония със специален режим" в Западен Сибир, най-тежката в руската пенитенциарна система, на около 3000 километра от Москва. Леглото му се вдига и остава прикрепено към стената всеки ден от 5,00 до 21,00 часа. Единствената друга мебел в килията му е табуретка без облегалка.
Вещите, с които му е разрешено да разполага, са чаша, четка за зъби, сапун, две кърпи и две книги. Позволено му е да прекарва час и половина на ден в четене или писане на писма, ако му дадат писалка и хартия. Разрешават му и разходки в малък вътрешен двор - със същата продължителност. С изключение на адвоката си, с когото се вижда няколко пъти в седмицата, затворникът няма абсолютно никакъв контакт с други хора.
ДВ: Безпокоите ли се повече за здравето и сигурността на съпруга си след смъртта на Алексей Навални по-рано тази година?
Евгения Кара-Мурза: Страхувам се, че бруталното нагло убийство на Алексей Навални не увеличи опасенията ми, тъй като от години се страхувам за живота на съпруга си, който е против Путин още от идването му на власт преди повече от 20 години. Срещу съпруга ми имаше два опита за покушение и благодарение на разкритията на "Белингкат", "Инсайдър" и "Шпигел" знаем имената на онези служители от ФСБ, които са го следили и при двата опита за убийство. Първият от тях беше през 2015-а година, само три месеца след убийството на Борис Немцов в Москва. Оттогава всеки ден си давам сметка, че моят живот и този на съпруга ми са в сериозна опасност.
ДВ: Вие продължавате неговото дело, говорите в негова защита и в защита на други политически затворници в Русия. Вие живеете в САЩ, но е известно, че Кремъл има дълга ръка. Чувствате ли се в безопасност?
Евгения Кара-Мурза: Имам колеги, които са изключителни бойци. През последните няколко години някои от тях вече са били нападани извън Русия, което не означава, че това ще ни спре. Ние разбираме добре срещу какво сме се изправили, а аз съм убедена, че най-добрият начин да помогна на съпруга си е да продължа работата му. Той от много години се застъпва за политическите затворници в Русия, а от 2010-а насам се бори за приемането в световен мащаб на закона "Магнитски", който налага санкции на всекиго, който нарушава човешките права. И аз вярвам, че тази работа трябва да продължи, особено сега.
Докато на Путин му е позволено да властва, той ще продължи да разпалва войни, а репресиите в страната няма да спрат. Само една демократична Русия може да бъде гаранция за мир и стабилност на континента. А за да се случи това, режимът в Кремъл трябва да падне. Но междувременно трябва да се уверим, че тези, които днес се противопоставят на режима, както в страната, така и извън нея, тези стотици и стотици политически затворници и стотици хиляди руснаци, които напуснаха страната, защото не искаха да бъдат съучастници във войната и продължиха да работят извън пределите ѝ, всички тези хора ще оцелеят. За да бъдат там (в Русия - б. ред.), когато режимът рухне, за да могат да построят демокрация в страната.
ДВ: Споменахте стотиците политически затворници в Русия. До каква степен Владимир Путин е успял в това отношение - да спре инакомислещите и да вкара в затвора всички, които му се противопоставят?
Евгения Кара-Мурза: Точно както в Съветския съюз навремето, сега режимът обявява всички, които се противопоставят на официалния курс, за шпиони, престъпници, предатели, чуждестранни агенти, екстремисти, терористи или просто луди. Поради това режимът е върнал целия арсенал от репресивни методи в съветски стил, включително наказателната психиатрия, физическото и сексуално насилие. Върнала се е сталинската епоха с присъди от по 10, 15, 20 години затвор. Пет години за инакомислие, за казване на истината, за отхвърляне на официалния наратив, наложен на народа. Мащабите на този гнет наистина са плашещи.
По данни на "Мемориал", най-уважаваната руска правозащитна организация, която беше отличена и с Нобелова награда за мир, броят на политическите затворници в Русия вече наближава 700 - по-най-консервативни оценки. Не е изключено реалният брой на политическите затворници в страната да е два или три пъти по-голям, уточняват от "Мемориал". А според неотдавнашно журналистическо разследване (на изданието "Project" - б. ред.) само през четвъртия мандат на Владимир Путин са водени повече политически съдебни процеси, отколкото при Никита Хрушчов и Леонид Брежнев, взети заедно.
Автор: Никол Фрьолих