След нападенията с дронове срещу Израел, ЕС и САЩ затягат санкциите си срещу Техеран. Президентът на САЩ Джо Байдън е обвиняван, че не ги прилага последователно. Основателни ли са тези обвинения? ДВ провери фактите:
От революцията през 1979 г. насам Иран - страната с най-големите в света запаси от суров петрол и газ - многократно е била подлагана на санкции. През 2012 г. например САЩ и ЕС ѝ наложиха петролен бойкот заради нейната ядрена програма. Заради нападенията с безпилотни самолети срещу Израел САЩ и ЕС отново затегнаха санкциите си срещу Техеран. Как бяха приложени многобройните санкции?
Оръжейното ембарго на ООН и САЩ
Твърдение: “Байдън се е съгласил да не бъдат подновявани санкциите на ООН срещу иранските дронове и балистични ракети”, написа в Туитър американският телевизионен коментатор Морган Ортагъс, който беше говорител на Държавния департамент на САЩ при президента Тръмп от 2019 до 2021 година.
Проверка на фактите: невярно
Оръжейното ембарго на ООН срещу Иран изтече преди началото на мандата на президента Джо Байдън на 18 октомври 2020 г. Байдън встъпи в длъжност на 21 януари 2021 г.
Ембаргото приключи точно пет години след деня, в който беше прието международното споразумение за ядрената програма на Иран, известно като Съвместен всеобхватен план за действие (СВПД). Като част от споразумението, на 20 юли 2015 г. Съветът за сигурност на ООН реши, че строгото оръжейно ембарго на ООН срещу Иран, действащо дотогава, следва да бъде облекчено.
Облекчението обаче трябваше да бъде предоставено едва след като Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) потвърди пред Съвета за сигурност на ООН, че Иран е предприел предвидените в СВПД мерки във връзка с ядрената си програма.
При управлението на Тръмп на 8 май 2018 г. САЩ се оттеглиха от международното ядрено споразумение с Иран. На 6 август 2018 г. САЩ отново наложиха санкции на Иран, които бяха отменени по силата на споразумението. През септември 2020 г. тогавашният държавен секретар на САЩ Майк Помпео заяви, че санкциите срещу Иран, наложени от Съвета за сигурност на ООН, ще бъдат възстановени.
Това обаче не се случи. На 26 август 2020 г. Съветът за сигурност на ООН вече беше блокирал съответната инициатива на САЩ с мотива, че САЩ едностранно са се оттеглили от СВПД и следователно не са упълномощени да предлагат изменения. Оттогава насам САЩ неколкократно затегнаха собствените си санкции срещу Иран.
Спиране на санкциите по хуманитарни причини?
Твърдение: “От встъпването си в длъжност Байдън извърши директни плащания към Техеран и облекчи санкциите. Иран е използвал тези пари, за да атакува Израел", възмущава се потребител на Туитър. Конгресменът от Републиканската партия на САЩ Брайън Стийл също пише: “Президентът Байдън удължи срока на освобождаване от санкции, което дава на Иран достъп до десетки милиарди долари. В същото време Иран обогатява уран до нива, близки до ядрените, а негови пълномощници убиват с ракети наши войници“.
Проверка на фактите: подвеждащо
Вярно е, че Джо Байдън е разпоредил отмяна на санкциите няколко пъти по време на мандата си. Ето няколко примера:
През февруари 2022 г. Байдън се опита да улесни косвените американско-ирански преговори за съживяване на международното ядрено споразумение от 2015 г. с “отмяна на санкциите” за руски, китайски и европейски компании.
През юли 2023 г. държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен обяви освобождаването на ирански активи в Ирак след среща с иракския си колега Фуад Хюсеин в Рияд. Това даде възможност на Ирак да погаси част от дълга си за природен газ към Иран, който възлизаше на милиарди.
През август 2023 г. президентът Байдън предостави на режима в Техеран достъп до около шест милиарда щатски долара в чуждестранна валута. Парите бяха държани в блокирана банкова сметка в Южна Корея. В замяна на това Иран освободи петима американски заложници.
През март тази година правителството на САЩ отново даде на Иран достъп до десет милиарда щатски долара. “Тези средства, заделени между другото в сметка от администрацията на Тръмп, не отиват директно при върховния лидер на Иранската революционна гвардия, а могат да се използват само за хуманитарни цели“, обясни Джон Кърби.
Експертът по санкциите Клод Ракисиц не е съгласен с това. Той е убеден, че “спирането на санкциите е улеснило Техеран да произвежда и купува оръжия”.
Износ на оръжие и растеж въпреки санкциите
Твърдение: “Санкциите срещу Иран нямат смисъл, ако не включват Китай”, пише в Туитър германско-иранската телевизионна журналистка Натали Амири. Други потребители дори определят санкциите като “напълно безсмислени”, тъй като не се прилагат ефективно.
Проверка на фактите: вярно
Санкциите забавят растежа, намаляват инвестициите и водят до увеличаване на безработицата и бедността. Развитието на брутния вътрешен продукт на глава от населението от 1979 г. насам илюстрира неуспехите, които Иран е претърпял в резултат на наказателните мерки. През 2020 г. например БВП спадна до 2 700 щатски долара, колкото е бил през 2004 г. Въпреки международните наказателни мерки икономиката на страната не е достигнала дъното.
“Икономическият растеж се оказа устойчив през последните четири години въпреки продължаващите санкции и повишената геополитическа несигурност”, се посочва в анализ на Световната банка.
Други експерти по санкциите потвърждават тази оценка. “Западните санкции срещу безпилотните самолети и оръжията от Иран не дадоха резултат, защото Техеран получава оръжията или компонентите за тях от другаде”, обяснява Клод Ракиситс от Центъра за сигурност, дипломация и стратегия (CSDS) в Брюксел. Доставките идват основно от Китай, Северна Корея и Русия. Според Ракиситс “съществува ефективен съюз между тези четири диктатури”.