Отидете към основна версия

2 123 74

Използвай гласа си. Или друг ще реши вместо теб.

  • евроизбори-
  • избори-
  • европейски избори-
  • ес-
  • еп-
  • история-
  • европа-
  • българия-
  • брюксел-
  • страсбург-
  • роберта мецола-
  • демокрация

Демокрацията е колективна отговорност – не към политическа идея или конкретна кауза, а един към друг

Снимка: European Parliament Multimedia Centre

Между 6 и 9 юни 2024 г. над 370 милиона души в 27 държави членки ще бъдат призовани да отидат до урните, за да гласуват на европейските избори. За да подчертае важността на гласуването и опазването на демокрацията, Европейският парламент стартира комуникационна кампания под мотото „Използвай гласа си. Или друг ще реши вместо теб“.

В центъра на кампанията е 4-минутният документален филм „Използвай гласа си“, който представя разказите на възрастни европейци за личните им преживявания от повратни моменти в историята на Европа и техните послания за демокрация към поколенията, които идват след тях. Участниците в документалния филм са възрастни европейци от 10 държави членки на Европейския съюз. Те са хора, които са живели достатъчно дълго, за да видят как светът се променя фундаментално. Изпитали са силата на демокрацията, повлияла върху живота им - или защото са живели без нея в даден момент, или защото са изпитали нейната крехкост по различни начини.

„Днес демокрацията в Европейския съюз е по-важна от всякога. Вашият глас ще определи посоката на Европа през следващите пет години. Тя ще реши в каква Европа искаме да живеем“, заяви председателят на Европейския парламент Роберта Мецола. „Не позволявайте на никого да избира вместо вас, гласувайте на 6—9 юни 2024 г. Всеки глас е от значение“.

Европейският съюз е изправен пред непрекъснато променящи се предизвикателства. С наближаването на изборите през юни 2024 г. Европейският парламент потвърждава отново ангажимента си за насърчаване на диалога, единството и активното гражданско поведение. Посланието „Използвай гласа си. Или друг ще реши вместо теб" напомня категорично, че демокрацията е ценно наследство, което трябва да бъде съхранявано и защитавано от всички.

„Демокрацията е колективна отговорност – не към политическа идея или конкретна кауза, а един към друг“, заяви говорителят на Европейския парламент Жаума Дук. „Европейската демокрация ни обединява по-силно, отколкото си мислим: отвъд националните граници, политическите пристрастия и поколенията. В поляризираните времена, в които живеем, това лесно може да бъде забравено и нашата кампания си поставя за задача да напомни за това, което ни обединява.“

В Европейския съюз демокрацията може да ни изглежда очевидна днес. Но това не винаги е било така. Не толкова отдавна милиони европейци преживяха времена, в които не можеха да гласуват или дори да говорят свободно, когато животът им може да бъде в опасност просто защото са различни, защото имат различни вярвания или защото искат различен живот.

На европейските избори през 2019 г. са гласували повече от половината от отговарящите на условията гласоподаватели (50,6%). Проучването на Евробарометър от пролетта на 2024 г., което обхвана над 26 000 респонденти във всички държави – членки на ЕС, показа, че 60% от европейците се интересуват от изборите на 6—9 юни 2024 г., което е с единадесет пункта повече, отколкото през пролетта на 2019 г. (три месеца преди предишните европейски избори). Освен това 71% казват, че е вероятно да гласуват – отново с 10 процентни пункта повече от предния път.

Констатациите показват също така, че четирима от всеки петима европейци са съгласни, че „гласуването е важно, за да се запази демокрацията силна“ (81%) и че „гласуването е важно, за да се гарантира по-добро бъдеще за следващите поколения“ (84%). Осем от всеки десет европейци (81%) смятат, че гласуването е още по-важно предвид настоящата геополитическа ситуация.

Поставете оценка:
Оценка 2.2 от 17 гласа.

Свързани новини