"Украйна е в пълното си право да отвърне на удара": досега съюзниците на Украйна не искаха доставените от тях оръжия да се използват за атаки срещу Русия. Но сега тази позиция явно се преосмисля.
По уикенда руската армия отново нападна Украйна с дронове, бомби и ракети. В източната част на страната руснаците постигат нови териториални успехи с фронталните си атаки, докато украинските войници продължават да чакат обещаните доставки на оръжие. Положението е толкова напрегнато, че отново се повдига един важен въпрос, пише германската обществена телевизия АРД: дали Украйна има право да атакува и цели в Русия със западните оръжия? Някои членки на НАТО вече започват да проявяват прагматизъм в това отношение, посочва АРД.
Контраатаките са "оправдани от международното право"
По време на посещението си в Киев през миналата седмица британският външен министър Дейвид Камерън заяви: "Трябва да се каже ясно: Русия нападна Украйна и Украйна е в пълното си право да отвърне на удара. Щом Русия атакува цели в Украйна, е напълно разбираемо Украйна да смята за необходимо да се защити - т.е. да прогони руснаците от страната и да е способна на ответен удар". Британското правителство наскоро обеща на Украйна, че годишно ще предоставя помощ в размер на три милиарда паунда - дотогава, докато е нужно, припомня АРД.
Непосредствено преди това външната министърка на Литва Байба Браже пък каза в интервю за украинския сайт "Европейска правда" следното: "Украйна има нужда не само от противовъздушна отбрана и муниции. Украйна трябва да е в състояние да осъществява прецизни удари на голямо разстояние. Включително на руска територия, откъдето Русия напада Украйна. Това е опрадавно от международното право. Украйна има нужда от далекобойни оръжия".
Нападенията отдавна са факт
До момента западните политици рядко са прибягвали към толкова еднозначни думи - най-малкото не публично, отбелязва германската обществено-правна медия. Руското правителство от своя страна постоянно е заявявало, че атаките със западни оръжия срещу цели в Русия могат да доведат до ескалация. Сега Кремъл обвини и Дейвид Камерън, че неговите думи могат да застрашат европейската сигурност.
Нападенията от Украйна срещу Русия всъщност отдавна са факт, посочва АРД. Страната обстрелва с бойни дронове летища, военни бази или нефтени рафинерии - именно този вид обекти бяха поразявани често напоследък. Военните експерти смятат: ако Украйна продължи атаките си с дронове, Русия още през лятото може да изпита недостиг на бензин. Покрай това цените на горивата могат да се повишат и в световен мащаб.
Атаките срещу рафинерии безпокоят САЩ
Очевидно затова напоследък американското правителство оказва натиск спрямо украинския президент Володимир Зеленски - да спре да атакува руски рафинерии. Може би просто защото високите цени на бензина биха били истинска отрова за президентската предизборна кампания. Зеленски обаче не вижда алтернатива за отслабването на Русия - поредният удар срещу руска рафинерия бе осъществен миналата сряда, посочва АРД.
Междувременно Зеленски получава подкрепа и от страна на генералния секретар на НАТО: петролните рафинерии на руска територия били "легитимни цели" за украинските нападения с дронове, каза Йенс Столтенберг в началото на април.
Реакции на положението на фронта
Западни политици и военни всъщност отдавна скрито одобряват нападенията на руска територия. Междувременно обаче го правят и публично. А и за някои вече не е никакъв проблем за тези нападения да се използват западни оръжия, пише германската обществено-правна медия.
Украинският военен експерт Олег Жданов казва пред АРД, че това е свързано и с тежкото положение на фронта. Според него съществува заплахата от нова инвазия на руските военни в района на Суми или Харков. "При всички случаи ние ще бъдем принудени да водим боеве по нашата държавна граница." Това би означавало да се извършва обстрел срещу врага и на негова територия.
"Рано или късно това трябваше да се случи - западните държави да оттеглят молбата си техните оръжия да не се използват на руска земя", предполага военният експерт. Той изтъква пред АРД, че така и така винаги е ставало дума за "молба" - забрана не е имало. Това важи и за американските ракети ATACMS, доставени на Украйна през пролетта. Техният обсег е до 300 км.
В очакване да бъде проявен прагматизъм
Украйна вече е атакувала с тях множество руски цели - но все в окупираните от Русия области и така се е придържала към американските изисквания оръжията да се използват само в рамките на територията на Украйна. Същото важи и за британските крилати ракети "Storm Shadow".
Германският канцлер Олаф Шолц обаче остава непоколебим - той отказва доставките на ракети "Таурус", които имат обсег до 500 км. Въпреки това украинският военен експерт допуска, че Шолц може и да промени мнението си.
Пред АРД Жданов припомня, че Шолц отказваше доставката и на танковете "Леопард", но смени позицията си след като американците обещаха на Украйна танкове "Абрамс". "Нещо подобно може да се случи и сега и Шолц да разреши доставките на "Таурус"", смята Жданов.
Развитие на фронта има, но не в положителна посока: Русия продължава да напредва, коментира АРД. Но политиците вече проявят прагматизъм.