В Берлин забраниха използването на руски знамена, ордени, както и символи, прославящи войната в Украйна, в близост до съветските паметници. Мерките са по повод годишнината от края на Втората световна война.
По случай края на Втората световна война в Европа, честван на 8 и 9 май, полицията в Берлин забрани използването на руски символи в близост до съветските паметници в града и околностите. Руските знамена, Георгиевските ленти за храброст, униформите, ордените, военните и маршовите песни, както и символите, прославящи войната на Русия срещу Украйна, включително символът Z, са забранени на територията на мемориалите в парковете "Трептов", "Тиргартен", "Шьонхолцер Хайде" и в непосредствена близост до тях.
Изключения се предвиждат само за ветерани от Втората световна война, дипломати и други държавни представители на Русия. Ограниченията не важат и за митинги, които се провеждат извън прилежащите на паметниците територии. Там се прилагат обичайните норми на закона за събиранията.
Посолството на Русия протестира срещу забраните
Руското посолство в Берлин призова властите в германската столица да отменят забраните край съветските паметници. "Считаме тази забрана за дискриминация, която противоречи на духа на историческото помирение между народите на Русия и Германия в следвоенния период. Считаме решението на берлинските власти за неприемливо", се казва в декларация на посолството.
Тази година светът отбелязва 79 години от края на Втората световна война в Европа. В Германия годишнината се отбелязва на 8 май, докато в Русия и повечето други републики от бившия Съветски съюз това става на 9 май поради часовата разлика при подписването на договора за капитулация на нацистка Германия.
Тази година е третият път, в който възпоменателните събития се провеждат на фона на агресивната война на Русия срещу Украйна. През последните две години това доведе до конфликти между участниците в различните групи демонстранти.