Отидете към основна версия

5 192 114

Битка за Харков: Защо градът е изключително важен за Украйна

  • украйна-
  • харков-
  • русия-
  • война-
  • офанзива-
  • путин-
  • харковска област-
  • битка

Русия не е забравила поражението си там от 2022 година. Битката навярно ще бъде много по-кървава от тази за Мариупол.

Снимка: БГНЕС/ EPA

Две години след неуспешния опит за превземане на Харков Русия отново се е насочила към града. До неотдавна експертите смятаха, че операцията е по-скоро пропагандна кампания на Русия – твърдеше се, че Москва няма достатъчно ресурси да превземе втория по големина украински град.

Но в началото на май руската армия на бърза ръка превзе множество села в северната част на областта и загрижеността за Харков нарасна. Украйна е застрашена не просто от нови териториални загуби - в много отношения Харков е ключов град - икономически и културен център, но и един от символите на украинската съпротива срещу руската инвазия.

Какво трябва да се знае за Харков

Харков е бил голям град още по времето на руските царе. От 1919 до 1934 година той е първата столица на Съветска Украйна. И макар впоследствие градът да става предимно рускоговорящ, през 1920-те и 1930-те години в него процъфтява украинската култура, чиито най-видни представители стават жертва на сталинисткия терор. Имената на много писатели и поети от това поколение, наречено "Разстреляното украинско възраждане" стават широко известни едва в независима Украйна.

По съветско време Харков е транспортен, промишлен и научен център. Той наследява от СССР високотехнологични компании и важни университети. През 1930-те години в изследователски център в Харков за първи път в СССР е извършено разделяне на атомно ядро.

Харков е на около 40 км от границата с Русия, край него минават ключови магистрали от запад на изток и от север на юг, включително маршрутът от Москва през Ростов на Дон към Крим. Доскоро в града се произвеждаха части за различни видове електроцентрали, както и самолети, трактори и танкове. Освен това в центъра на града се намира най-големият пазар в Украйна – Барабашово.

Място, на което Путин претърпя поражение

Заради интензивния обстрел от Русия и свързаните с него спирания на тока много фирми вече не могат да работят пълноценно. При това не е много вероятно Украйна скоро да се окаже в състояние да ги прехвърли на сигурно място. Защото за целта тя се нуждае от много пари, товарни влакове и време, а всичко това в момента не достига. Някои от по-малките компании се изнесоха в Западна Украйна още през 2022 година. През април украинските медии съобщиха за плановете на два от промишлените гиганти, разположени в Харков, да открият свои филиали в западната част на страната.

Русия никога не е криела, че иска да превземе Харков. Бившият президент Дмитрий Медведев бе обявил открито, че през есента на 2022 година Харковска област трябва да стане петият анексиран от Русия регион в Украйна. Тогава успешната украинска контраофанзива провали тази планове. Руската армия буквално беше принудена да бяга от региона на Харков, изоставяйки огромно количество снаряжение и муниции. Наблюдателите не се съмняват, че Русия ще се опита да си отмъсти. Загубата на Харков и региона пък би била за Украйна тежък удар и от гледна точка на енергийната сигурност. Икономическите последствия биха били по-тежки от загубата на Донецк или Мариупол.

По данни на държавната статистика, през 2019 година Харковска област е на трето място по принос в БВП на Украйна - с 6,3 процента, след Киев и Днепропетровска област. Освен това Харков е регионът с най-големи запаси земен газ в Украйна - благодарение на тях страната може да покрие почти изцяло потребностите си.

Център на украинската армия

Евентуалната битка за Харков навярно ще се окаже най-кървавата в досегашния ход на войната. Това е свързано с големината на града - 350 кв. км и 1,3 милиона жители. При това в града все още живеят толкова хора, колкото и преди руското нападение срещу Украйна. Мнозина са заминали, но пък пристигнаха стотици хиляди от Донбас и другите региони, в които войната започна по-рано.

Когато през 2014 година проруските активисти с мълчаливото съдействие на руските тайни служби се опитаха да превземат властта в градовете на Източна Украйна, те постигнаха успех в Донецк и Луганск, но не и в Харков - там те бързо бяха прогонени от сградата на регионалната администрация.

Когато същата година започна войната в Донбас, Харков се превърна в център на украинската армия и на доброволческото движение: в града се извършваха ремонти на военно оборудване, осигуряваше се медицинско обслужване на ранените. В областта са останали много военни обекти още от съветско време, включително оръжейно депо и военно летище.

Русия има предимство

Руската офанзива на североизток не настъпи изненадващо за Украйна. Около Харков бяха изградени много отбранителни линии, но не и около селските райони край града. Освен това Русия има едно голямо стратегическо предимство: тя може да обстрелва Харков и от своя територия.

Украйна може да отвръща само с оръжията си с малък обсег, но не и със западните оръжия с голям обсег – условията, при които тези оръжия бяха отпуснати на украинците, им го забраняват. Наскоро Великобритания обяви готовността си да промени това, но за повечето други държави темата остава табу.

Автор: Роман Гончаренко

Поставете оценка:
Оценка 3.2 от 29 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: