Дезинформация и внушения заляха социалните мрежи след опита за убийство на словашкия премиер Роберт Фицо. Дезинформационните наративи са основно в три посоки. Мина Киркова обяснява:
В сряда премиерът на Словакия Роберт Фицо беше прострелян в град Хандлова, на около 150 километра от столицата Братислава. Фицо, който претърпя продължителна операция, часове наред беше с опасност за живота. И днес все още е в критично състояние, съобщават властите в Словакия.
В часовете след опита за убийство на словашкия министър-председател информацията започна да се използва в превратен контекст. "Още в първите минути, след като новините за опита за убийство излязоха в местните, а след това и в световните агенции, започна разпространението на дезинформационни наративи, обединени главно около три теми: опозицията, медиите в страната и антиглобалистките позиции на Фицо", казва експертът по изследване на сигурността към Лабораторията за дигитални разследвания на Атлантическия съвет Руслан Трад.
Твърдение: Част от операция на НАТО?
Публични личности и коментатори в цяла Европа започнаха да гадаят мотивите зад покушението. В публикации в социалните мрежи в България се появиха дори коментари, определящи опита за убийство като "евроатлантически терор", а политически лица провокативно питаха в профилите си онлайн "кой има интерес от смъртта на словашкия политик" и "кой ще е следващият".
Позицията на Фицо по отношение на войната в Украйна също веднага беше използвана за разпространение на дезинформация. "Официални лица, свързани с руското правителство, побързаха да вкарат мнима украинска връзка около нападателя", обяснява Руслан Трад. "В руските канали в Телеграм пък обвиняват Великобритания в организиране на опита за убийство."
Обвинения се отправят и към НАТО - например пред руски държавни канали като "Спутник", където бившият американски военен Скот Бенет заяви, че опитът за убийство може да е "част от операциите на НАТО, таргетиращи лидери, които се противопоставят на войната в Украйна". Той дори прави аналогия с убийството на американския президент Джон Ф. Кенеди. Скот Бенет е лице, което прокремълските медии често използват за анализи, където той е представян като "западен експерт". През 2011 година той е осъден от американско съдилище на три години затвор в обвинения по незаконно притежание на голям брой оръжия, нелегално представяне за представител на полицията и разпространяване на невярна информация относно американската армия. Клипове с изказванията на Скот Бенет пред руски медии се разпространяват активно и в България.
В профила си в социалната мрежа Х популярният инфлуенсър, който е обвиняван за трафик на хора, организиране на престъпна група и изнасилване, Андрю Тейт индиректно също обвини Запада за покушението над словашкия премиер. Той написа, че "враговете на истината вече не крият намеренията си", обяснявайки, че Фицо е противник на мерките за защита от Ковид-19, СЗО и за прекратяване на войната в Украйна (с преговори и отстъпване на територии на Русия, бел.ред).
Кой разпространява дезинформацията?
"Видима е активността на руски канали, проправителствени журналисти и официални лица, които използват социалните мрежи, за да промотират опорни точки", казва Руслан Трад. Разделението в Словакия, което се наблюдаваше и преди опита за убийство на премиера, ясно се вижда и сега, коментира още експертът. "Макар някои от министрите на Фицо да се опитаха да изпратят послание за обединение и хладнокръвие, това засега няма особен ефект."
Вътрешният министър на Словакия Матуш Есток Сутай обвини "речта на омразата" за нападението срещу Фицо и призова "на омразата да се отговори с омраза". Според Руслан Трад либералната опозиция не може да приеме подобни нападки, "предвид, че цялата кампания на Фицо се основа на директни атаки срещу опонентите". Представители на националистическите партии в Словакия обвиниха прозападните медии, които критикуват правителството. Председателят на Словашката национална партия, която е част от управляващата коалиция, се закани "да започне политическа война". В същото време в проправителствени унгарски медии също се появиха нападки срещу журналисти от независими медии в страната.
Какво се знае за извършителя?
Словашкият вътрешен министър потвърди самоличността на нападателя, който беше арестуван на местопрестъплението. Едва няколко часа, след като Фицо беше откаран в болница с огнестрелни рани, в социалните мрежи започнаха да се появяват информации за извършителя. Назован беше 71-годишният Юрай Цинтула, който в различни публикации в българските социални мрежи беше описван като "психодесен либерал" и "активист на опозиционната Прогресивна Словакия".
"За него се знае, че има противоречиви позиции", обяснява Руслан Трад. "Бивш охранител с лично оръжие, за което има разрешително. Една от книгите му е расистка и насочена срещу ромите в Словакия. Също е потвърдено участието му в кръгове около паравоенната проруска организация "Словашки бранници" и поне до 2016 година има общи снимки с членове на формацията. Знае се също, че открито е критикувал Фицо", казва още експертът.