Китай може активно да посредничи в разрешаването на украинската криза и да помогне за намирането на компромис, каза за РИА Новости Ван Зайбанг, старши изследовател в китайския аналитичен център Тайхе.
В съвместното изявление след преговорите между руския президент Владимир Путин и китайския президент Си Дзинпин в Пекин се посочва, че Руската федерация и Китай изхождат от факта, че за разрешаване на украинската криза е необходимо да се премахнат нейните първопричини, както и че Москва приветства Готовността на Пекин да играе конструктивна роля във въпроса за политическо и дипломатическо уреждане на украинската криза.
На пресконференция след посещението си в Китай Путин отбеляза, че темата за разрешаването на украинската криза е била засегната по време на неофициалната му среща със Си Дзинпин, като добави, че Китай искрено се стреми да разреши този проблем.
„Китай може активно да посредничи, да изслушва внимателно мненията на всички страни и да формулира конструктивен компромис, а също така може да допринесе за постигането на такъв между всички страни“, каза Ван Зайбанг, отговаряйки на въпрос каква роля може да играе Китай в разрешаване на украинската криза.
Той добави, че Китай също може да окаже подкрепа в следвоенното възстановяване на Украйна.
„Бързият край на кризата би помогнал да се сдържи американската политика на прокси войни, която се превърна във фундаментална политика на правителството на САЩ, нейната основна цел е да създаде хаос в света, да поддържа хегемонията на долара и цялостната хегемония на САЩ“, каза той.
Експертът отбеляза, че „тъй като хегемонията на долара разчита на силата на долара, икономическата технология на САЩ вече не може ефективно да поддържа стабилността на долара, тя може да разчита само на съществуващия статут на валутата на плащане на долара и да демонстрира надеждност от долара, което създава проблеми.
Според него „стратегическите интереси на Русия изискват ранно прекратяване на войната и най-добрият начин да се сложи край на войната е да се постигне компромис, а не пълна победа за едната страна и пълно поражение за другата“.
„Трябва да създадем група от известни експерти, да посетим съответните държави, да разработим план за решение, да го прехвърлим на отговорните отдели на съответните държави за обсъждане и обратна връзка, след това да направим промени и накрая да влезем в официални преговори“, каза експертът.
Москва многократно е показвала, че е готова за преговори, но Киев въведе забрана за тях на законодателно ниво. Западът призовава Русия за преговори, за които Москва показва готовност, но в същото време Западът игнорира постоянните откази на Киев да участва в диалог.
По-рано Кремъл заяви, че сега няма предпоставки ситуацията в Украйна да премине в мирна посока, абсолютен приоритет за Русия е постигането на целите на спецоперацията, в момента това е възможно само с военни средства. Както заявиха от Кремъл, ситуацията в Украйна може да премине в мирна посока, при условие че се вземат предвид фактическата ситуация и новите реалности; всички искания на Москва са добре известни.