Отидете към основна версия

5 985 53

Аятолахът на Иран взе извънредно решение след смъртта на президента

  • иран-
  • аятолах-
  • али хаменей-
  • ебрахим раиси-
  • хеликоптер-
  • техеран

Върховният лидер на Иран назначи първия вицепрезидент за изпълняващ длъжността държавен глава

Снимка: БГНЕС/ EPA

Върховният лидер на Иран аятолах Али Хаменей днес потвърди, че първият вицепрезидент Мохамад Мохбер ще ръководи временно изпълнителната власт на страната, както предвижда конституцията, предаде Ройтерс, съобщи БТА.

По думите на Хаменей Мохбер ще разполага с максимум 50 дни, за да организира избори в координация с ръководителите на съдебната и законодателната власт. Върховният лидер на Иран каза това в свое съобщение, в което изрази и съболезнованията си след смъртта на президента Ебрахим Раиси в катастрофа с вертолет вчера, при която загина и министърът на външните работи на страната Хосейн Амир Абдолахиан. Катастрофиралият вертолет беше открит по-рано днес. Националната новинарска агенция ИРНА съобщи, че аятолах Хаменей е обявил петдневен национален траур.

Иранският президент Ебрахим Раиси и външният министър Хосеин Амир Абдолахиан са сред деветте жертви на хеликоптерна катастрофа в планински регион в северозападната част на Иран, предадоха днес местните медии, цитирани от ДПА. Инцидентът е станал при лоши атмосферни условия.

Иранският кабинет се събра на втора спешна среща за по-малко от 24 часа, след като беше потвърдена смъртта на държавния глава и спътниците му, съобщиха още иранските медии. Първият вицепрезидент Мохамад Мохбер вече председателства снощи една среща , след като стана ясно, че хеликоптерът е изчезнал над провинция Източен Азербайджан. Всички девет души на борда са загинали.

Съгласно процедурата, след смъртта на Раиси, властта временно трябва да поеме Мохбер, след одобрение от върховния лидер аятолах Али Хаменей. До 50 дни трябва да бъдат произведени нови избори. Тази сутрин държавната информационна агенция ИРНА публикува снимки, заснети с дрон, които показват останките от напълно разрушения хеликоптер, паднал върху стръмен склон насред гора.

Раиси и Абдолахиан вчера следобед се връщаха от среща с президента на съседен Азейрбайджан Илхам Алиев, когато хеликоптерът им изчезна от радарите в условията на гъста мъгла. Двамата бяха част от иранска делегация за откриването на язовир на границата с Азербайджан, построен съвместно от двете страни.

След церемонията иранската делегация потегли обратно към Техеран с общо три хеликоптера. Само два от тях обаче се приземиха успешно, а машината, на която беше и президентът, се разби. Възникнаха спекулации дали причината за катастрофата е лошото време в района, технически проблем или дори саботаж. Иранските власти засега не са посочили официална причина за инцидента.

Тежките атмосферни условия направиха издирването на мястото на катастрофата изключително трудно през нощта. Отдалеченото, кално място, над което изчезна хеликоптерът, направи достъпа с автомобил невъзможен. Това принуди спасителните екипи да проведат издирването пеша, съобщиха местните медии. Иранските въздухоплавателни средства се смятат за остарели, а модернизацията им почти не напредва на фона на строгите международни санкции.

Много от иранските летателни средства са закупени още преди Ислямската революция от 1979 г., когато страната поддържаше близки отношения със САЩ. Раиси положи клетва като президент на Иран през август 2021 г. Той спечели президентските избори с малко под 62% като водещ кандидат на политическите хардлайнери и предпочитан кандидат и протеже на Хаменей, отбелязва ДПА.

Съгласно иранската конституция, въпреки титлата президент, Раиси беше номер две във властовата йерархия в страната, тъй като Хаменей се смята за де факто държавен глава и неговата дума е последна по стратегически въпроси. Хаменей е и върховен главнокомандващ на въоръжените сили. Експертите смятаха Раиси за възможния наследник на върховния лидер, който навърши 85 г. през април. В Иран Раиси беше подложен на натиск, тъй като младите граждани на страната все по-често критикуват Ислямската република. Правителството на Раиси беше критикувано от години заради неговите изключително консервативни възгледи, потискане на гражданските права и острата икономическа криза в Иран.

Поставете оценка:
Оценка 3.1 от 19 гласа.

Свързани новини