Правителството на Израел вероятно гледа със загриженост към Хага. Там се намира Международният наказателен съд (МНС), чийто главен прокурор Карим Хан вече е поискал задържането на израелския министър-председател Бенямин Нетаняху и на неговия военен министър Йоав Галант - за предполагаеми военни престъпления и престъпления срещу човечеството.
Поискана е също така и заповед за арест на ръководителя на радикалната ислямска организация Хамас в Газа Яхия Синуар, ръководителя на чуждестранната организация Исмаил Хания и заместника на Синуар Мохамед Дейф - заради терористичните нападения срещу Израел на 7 октомври 2023 г.
Какви наказателни производства може да започне МНС срещу Нетаняху?
Международният наказателен съд разследва само отделни лица. И предприема действия единствено ако дадено лице е заподозряно в извършването на едно от следните четири престъпления - геноцид, тежки военни престъпления, престъпления срещу човечеството или водене на агресивна война.
От 2021 г. насам МНС разследва предполагаеми извършители на военни престъпления в Израел. По същите обвинения биват разследвани също и бойци на Хамас, както и еврейски заселници на Западния бряг - за актове на насилие. Сега към всичко това се добавят и последните събития във войната между Израел и Хамас. Тя започна, след като на 7 октомври 2023 г. войнстващата ислямистка групировка Хамас уби около 1200 души в Израел и отвлече повече от 240 заложници в ивицата Газа. Хамас е обявена за терористична организация от редица западни държави, включително държавите от ЕС и САЩ.
Яхия Синуар, за когото вече е поискана заповед за задържане, е смятан за организатор на безпрецедентното нападение срещу Израел, заедно с военния лидер на Хамас Мохамед Дейф и ръководителя на политическото бюро на групировката Исмаил Хания.
В отговор на нападението израелските военни са убили над 35 000 души в ивицата Газа, твърдят ръководените от Хамас власти в палестинския анклав. Тази информация не може да бъде потвърдена от независими източници.
Кога Международният наказателен съд може да провежда разследване?
По принцип Международният наказателен съд може да предприеме действия само ако държавите не са в състояние или не желаят да преследват горепосочените престъпления на национално равнище. Понастоящем е малко вероятно израелските съдилища да започнат наказателно производство срещу ръководителя на правителството, неговите министри или ръководството на армията - не на последно място поради продължаващата война.
Освен това юрисдикцията на съда трябва да се признава или от държавата на извършителя, а Израел не признава МНС, или от държавата, в която са извършени предполагаемите престъпления. В случая това би могло да свърши работа, тъй като палестинските територии са се присъединили към Договора за МНС. Наред с Израел, САЩ, Китай, Русия и Индия, почти всички арабски държави и Иран не признават юрисдикцията на Международния наказателен съд.
Ако нито една от засегнатите територии не е страна по МНС, единствено Съветът за сигурност на ООН може с резолюция да сезира Международния съд. Такъв беше например случаят със Судан и Либия.
Какви последици би имала една международна заповед за арест на Нетаняху?
Засега заповедта за задържане е само поискана, но все още не е издадена от съда. Но дори тя да бъде издадена, това все още не е съдебно решение. На първо място тя е знак, че МНС приема достатъчно сериозни обвиненията срещу даден заподозрян, за да бъде той разследван.
От поместената на уебсайта на МНС информация става ясно още, че заповед за арест се издава само ако съдиите са преценили, че това е необходимо за привличането на съответното лице към наказателно производство. Други причини могат да бъдат евентуални опасения на съдиите, че обвиняемият може да възпрепятства производството или да извърши допълнителни престъпления.
Тъй като обаче МНС не разполага със собствени полицейски сили, които да арестуват заподозрените, е много малко вероятно членове на израелското правителство действително да бъдат изправени пред съда в Хага.
Заповедта за арест обаче би ограничила сериозно възможностите на Нетаняху и Галант да пътуват, както и на лидерите на Хамас. Това е така, защото всички 124 партньори по договора за МНС са задължени да арестуват издирвани лица на своя територия и да ги предадат на съда.
В подобна ситуация се намира руският президент Владимир Путин, който именно заради издадената от МНС заповед за задържането му заради отвличането на украински деца отсъства от повечето международни срещи. Путин пътува само в държави, които не признават МНС.
Какво общо има евентуалната заповед за арест с обвинението в геноцид срещу Израел?
Разследванията на Международния наказателен съд не бива да се бъркат с обвинението в геноцид, което някои държави повдигнаха срещу Израел. Южна Африка, наред с други страни, заведе дело срещу държавата Израел в Международния съд (МС) заради многото убити във войната в ивицата Газа. Международният съд също е базиран в Хага, но не разследва отделни лица и не издава заповеди за арест. Неговата юрисдикция е изключително върху спорове между държави.
В края на януари Международният съд призна "опасност от геноцид в ивицата Газа". Въпреки това спешното искане на Южна Африка Израел да прекрати всички военни действия не беше удовлетворено. Производството по обвинението в МС може да се проточи с месеци или дори с години.
Автор: Жанет Цвинк