Председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен трябваше да преведе ЕС през тежки изпитания и кризи. И тя показа, че е способна да се справи с големи предизвикателства, пише АРД.
Войната на Русия срещу Украйна и въпросът за сигурността на Европа определят политиката ѝ от 2022-а година насам. Урсула фон дер Лайен демонстрира своята привързаност към украинския президент Володимир Зеленски както никой друг политик в Европа - тя е посещавала Украйна седем пъти, откакто страната беше нападната от Русия, припомня АРД.
Тя обещава на украинците пълна подкрепа, докато имат нужда. Фон дер Лайен неведнъж е подчертавала, че евентуална победа на Русия ще струва на Европа много повече от това, което тя сега дава под формата на помощи за Украйна.
Не всички страни членки на Общността обаче споделят тази позиция. Унгария например редовно блокира помощи за Киев, според критиците тя обслужва руските интереси. На южноевропейските държави от ЕС пък Украйна им се струва твърде далеч и те не са готови да се лишат от част от военните си запаси, за да ѝ ги предоставят, посочва АРД.
Гарантирането на сигурността и единството на Европа и задълбочаващото се икономическо съперничество с Китай са глобалните политически предизвикателства, пред които са изправени ЕС и ЕК начело с Фон дер Лайен.
"Дивангейт"
През последните години Урсула фон дер Лайен доби достатъчно увереност и днес скандал като добилия печална известност "Дивангейт" просто не би бил възможен, продължава германското издание. По време на посещение в Турция при президента Реджеп Тайип Ердоган през април 2021-а година, когато бяха изминали две години от встъпването ѝ в длъжност начело на ЕК, председателят на Европейския съвът Шарл Мишел ѝ взе единствения свободен стол и на Урсула фон дер Лайен ѝ се наложи да седи на дивана, припомня АРД.
Днес Шарл Мишел e смятан за политически неудачник, който спешно трябва да си търси нова работа. За разлика от него Фон дер Лайен се наложи като лицето на Еврокомисията, на която придаде нова тежест, коментира германската обществена телевизия.
Компромис в името на новата кандидатура
Вместо "Зелена сделка" - облекчения за икономиката и фермерите: Фон дер Лайен трябваше да преглътне този горчив хап, за да бъде номинирана от нейната Европейска народна партия (ЕНП) отново за поста. След номинацията тя специално благодари на Манфред Вебер, могъщия шеф на партийната фракция, и похвали неговата "изключителна работа". Той любезно изръкопляска.
Под нейно ръководство ЕК най-напред трябваше да се занимава основно с кризата около пандемията от коронавирус, което не мина без критики. Така например се твърди, че председателката на Еврокомисията е договорила с SMS доставки на ваксини за няколко милиарда евро с тогавашния ръководител на фармацевтичната компания "Pfizer", заради което са заведени съдебни искове.
Готова за сътрудничство с дясноконсервативните?
В горещата фаза на предизборната кампания вниманието се фокусира и върху отношенията на Фон дер Лайен с партиите от Групата на европейските консерватори и реформисти (ЕКР), която стои вдясно от ЕНП. Тя назова три условия, при които би била готова да работи заедно с евродепутатите от тази фракция - да са проевропейски, проукраински и да защитават върховенството на закона.
С това Фон дер Лайен демонстрира, че е склонна и да рискува, за да получи по-широка подкрепа - за утвърждаването ѝ начело на ЕК тя се нуждае от мнозинство в Европарламента. Заради готовността ѝ да сътрудничи с фракцията на европейските консерватори и реформисти обаче Урсула фон дер Лайен беше подложена на ожесточена критика от зелените, социалдемократите, левите и либералите, припомня АРД.
Накрая решават държавните и правителствените лидери
За да остане начело на ЕК още пет години, Урсула фон дер Лайен ще трябва да убеди 27-те държавни и правителствени ръководители от ЕС да я номинират за още един мандат. А тя може би най-добре от всички знае колко несигурно е подобно решение и какви изненадващи развръзки са възможни.