Войната в Газа засегна тежко и израелската икономика: липсва работна ръка, а нестабилността отблъсква инвеститорите. Подобрение може да се очаква чак след края на войната, а такъв засега не се вижда, пише АРД.
Войната в Газа засегна тежко израелската икономика. В строителния сектор или селското стопанство, например, не достигат много работници. Особено важен обаче е високотехнологичният сектор в държавата, която се определя като „страната на стартъпите“, пише АРД. Отрасълът ангажира 16 процента от работещите в страната, осигурява почти половината от износа и около една трета от данъчните постъпления.
Но и той е в криза, казва пред германската обществено-правна медия икономистът Асаф Патир. „Въпросът е дали войната и предизвиканата от нея нестабилност в комбинация с политическата нестабилност в Израел от последната година ще имат дългосрочен ефект. В смисъл инвеститорите да възприемат Израел като рисковано място за вложения – нещо, което не се е случвало през последните 20 години.“
Срив в инвестициите
Действително инвестициите във високотехнологичния сектор в Израел са спаднали значително: през първите шест месеца на войната вложеният в Израел капитал е с 31 процента по-малко в сравнение с шестте месеца преди войната. Асаф Патир обяснява пред АРД, че инвестициите в този сектор са спаднали по цял свят, но в Израел спадът е особено значим.
Тенденция е започнала още преди войната – с идването на власт на правителството на Бенямин Нетаняху през 2022 година. Със своите крайнодесни и ултрарелигиозни коалиционни партньори той даде ход на преустройство на съдебната система, което предизвика още по-сериозно разделение в страната и предизвика голяма нестабилност, казват наблюдателите.
След войната всичко ще се оправи?
Войната в Газа също е фактор – 15 процента от служителите във високотехнологичния сектор са били призовани временно в армията. След това Нетаняху трябваше да обясни защо агенциите са намалили кредитния рейтинг на Израел, а отговорът му трябваше да прозвучи окуражаващо: „Макроданните на Израел са много добри, ако се има предвид, че страната е във война. В този контекст те са даже много много добри. Намаляването на кредитния рейтинг стана на първо място поради това, че сме във война. А когато тя свърши, след като я спечелим, този рейтинг веднага ще бъде възстановен. Готов съм да се обзаложа“, увери той.
Икономистът Асаф Патир обаче не е готов да се попише под това. Той не иска да е черноглед, но е загрижен за бъдещето. „Има две опции: едната е войната да свърши и нещата да продължат да се развиват на нивото от последните 20 години. Или пък ще видим, че инвеститорите започват да се безпокоят за положението в Израел. Вероятно те ще се загрижат и за бъдещето на израелското общество – дали то ще остане либерално и ориентирано към науката“, посочва експертът пред АРД.
При това за високотехнологичния сектор в Израел инвеститорите са много важни. Асаф Патир казва, че половината от средствата за изследвания и развитие в Израел идва от чужбина, тоест - високотехнологичният сектор е много зависим от чуждестранните пари.
Възстановяване едва след края на войната
Икономическите експерти като Патир смятат, че израелското стопанство ще може да се възстанови едва след края на войната. Той обаче се съмнява, че сегашното правителство взима правилните решения: „Загрижен съм дали правителството има политическата способност да действа отговорно. В икономически план се справя, но в политически не е показало, че може да поеме фискалната отговорност.“
Прогнозите за това как ще се развива израелската икономика не са лесни, изтъква АРД. И вижда обяснението първо в неяснотата колко дълго още ще се задържи на власт правителството на Нетаняху, второ – в заплахата от война срещу Хизбула на север, и трето – в това, че засега не се вижда никакъв край на войната в ивицата Газа.