Отидете към основна версия

3 180 78

Путин в Северна Корея: снаряди срещу военни технологии?

  • северна корея-
  • путин-
  • оръжия-
  • снаряди-
  • владимир путин-
  • ким чен ун-
  • русия-
  • украйна-
  • война-
  • пхенян-
  • сащ-
  • южна корея

В Пхенян вече беше подписан нов договор за стратегическо партньорство

Снимка: БГНЕС/ EPA

В навечерието на посещението си в Северна Корея руският президент Владимир Путин разпореди сключването на договор за всеобхватно стратегическо партньорство между двете държави, който вече беше подписан в Пхенян. Подробности за съдържанието му няма - според руските държавни информационни агенции става дума за "всеобхватно споразумение за стратегическо партньорство". Предвиждала се и "взаимна подкрепа в случай на нападение срещу някого от партньорите по договора", а и "военно-техническото сътрудничество" не е изключено, се посочва от руска страна.

"От прикриване на незаконни дейности към демонстрация на сътрудничество"

"Списъкът на държавите, готови да приемат Путин, е по-кратък от всякога, но за Ким Чен Ун това посещение е победа", казва пред ДВ Лейф-Ерик Исли, професор по международни изследвания в университета "Инхва" в Сеул. Исли смята, че Москва и Пхенян "вероятно ще продължат да отричат извършваните от тях нарушения на международното право, но явно са преминали от прикриване на незаконните си дейности към демонстрация на сътрудничеството си".

Сегашното посещение на Путин е отчасти знак на благодарност към Северна Корея за това, че тя, по думите на професора, е действала като "арсенал за автокрацията", подкрепяйки руското нахлуване в Украйна. След двете посещения на Ким Чен Ун в Руската федерация, ответната визита на Путин "има важно политическо значение, защото позволява на пропагандата на Пхенян да представи Ким като световен лидер", допълва Исли.

В статия, специално написана от Владимир Путин за най-големия севернокорейски вестник, той подчертава, че отношенията между двете страни "се основават на принципите на равенство, взаимно уважение и доверие". Руският президент също така изрази благодарност към Северна Корея за подкрепата на "специалната военна операция" на Русия в Украйна и отбеляза, че САЩ "правят всичко възможно, за да наложат на света така наречения "ред, основан на правила", който всъщност не е нищо повече от "глобална неоколониална диктатура", базирана на "двойни стандарти".

Москва и Пхенян - заплаха за съюза САЩ-Южна Корея-Япония?

Яков Зинберг, професор по международни отношения в токийския университет "Кокушикан", характеризира посещението на Путин в Пхенян като "заплашително". "Това е пресметната заплаха за съюза за сигурност на САЩ, Южна Корея и Япония в региона, целяща да изпрати послание, че той е силен не само по отношение на НАТО в Европа, но и в Далечния изток", смята Зинберг, който е родом от Русия.

Експертът прогнозира, че Ким Чен Ун ще обещае да предостави на Русия още повече артилерийски снаряди в допълнение към милионите боеприпаси, които според анализаторите Пхенян вече е изпратил. В замяна на това обаче Путин ще продължи да предоставя технологична подкрепа за ядрените, ракетните и космическите проекти на Северна Корея, смята професор Зинберг. Москва и Пхенян впрочем отричат предаването на боеприпаси на Русия и всяко незаконно сътрудничество в сферата на сателитните и военните технологии.

Лим Ън Джунг, доцент по международни изследвания в Националния университет "Конджу", подчертава, че Ким е направил "стратегически избор" да подкрепи Русия от самото начало на нейното нахлуване в Украйна, отчасти за да намали зависимостта си от Китай по отношение на политическата подкрепа на световната сцена.

Руската енергетика и севернокорейските работници

Според наблюдателите Владимир Путин вероятно ще се съгласи да снабдява Пхенян с енергийни ресурси, включително нефт и газ, от чийто недостиг севернокорейската икономика страда. А Ким Чен Ун се очаква да се съгласи да възобнови изпращането на севернокорейски работници в Русия. До края на 2019-а година десетки хиляди от тях работеха там, но бяха принудени да се върнат у дома след влизането в сила на санкциите на Съвета за сигурност на ООН, които забраняват, наред с другото, използването на работна ръка от Северна Корея в чужбина.

Ким вероятно ще извлече най-голяма полза от евентуална подобна сделка, казва Лим Ън Джунг, като добавя, че дори китайските приятели на севернокорейския лидер може да се противопоставят на сближаването на Пхенян с Москва. "То предизвиква сериозни опасения в Сеул, Токио и Вашингтон, но и в Пекин", уточнява Лим.

Въпреки това Лейф-Ерик Исли от университета "Инхва" е убеден, че това сътрудничество, което всъщност е съюз по сметка, не изглежда трайно. "Сближаването на такива държави е заплаха за световната търговия и за мира. Но те не са обединени от силни съюзнически институции и ценности, а са само слабо свързани от съпротивата си срещу спазването на международните закони и норми", продължава Исли. "Наред с богатите демократични страни, много други правителства имат постоянни интереси в търговията и дипломацията, основани на правила. Те трябва спешно да наложат санкции, за да гарантират провала на концепцията за международните отношения на Путин и Ким", обобщава професорът от университета "Инхва".

Автор: Джулиан Райъл

Поставете оценка:
Оценка 3 от 22 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: