Отидете към основна версия

1 993 28

Опит за преврат в Боливия: Какво всъщност се случва там

  • боливия-
  • сукре-
  • южна америка-
  • преврат-
  • военен преврат-
  • ла пас-
  • хуан хосе сунига

Боливия от години е силно разединена. Но за кризата в страната има и други причини.

Снимка: БГНЕС/ EPA

След опита за държавен преврат в Боливия лидерът на пучистите генерал Хуан Хосе Сунига бе арестуван. Прокуратурата в Ла Пас е започнала разследване срещу офицера и неговите съучастници. Според местни медии Сунига е обвинен в тероризъм и въоръжен бунт срещу сигурността и суверенитета на държавата.

Борба за “истинска демокрация”?

В сряда следобед местно време войници под командването на Сунига окупираха централния площад "Мурильо" пред президентския дворец в Ла Пас и пробиха с бронирана машина металната врата на сградата. Заобиколен от войници и няколко танка, Сунига заяви, че боливийските военни искат да "преструктурират демокрацията", за да я превърнат в "истинска демокрация".

От своя страна президентът Арсе заяви пред стотици поддръжници, че "никой не може да ни отнеме демокрацията, която сме извоювали". Преди това той призова народа на южноамериканската страна да се "противопостави на държавния преврат и да се мобилизира в името на демокрацията". Според министъра на вътрешните работи Едуардо дел Кастийо при опита за преврат са били ранени девет души.

Много страни в Латинска Америка осъдиха опита за преврат. Лидерите на Чили, Еквадор, Перу, Мексико, Колумбия и Венецуела призоваха Боливия да зачита демокрацията. Бразилският президент Луис Инасио Лула да Силва написа в платформата X, че е приятел на демокрацията и иска тя да съществува в цяла Латинска Америка. "Осъждаме всяка форма на държавен преврат в Боливия", продължи той. Администрацията на президента на САЩ Джо Байдън също обяви, че следи отблизо събитията в Боливия - и призова към успокояване на ситуацията.

Борба за власт

В Боливия вече имаше спекулации, че Сунига, който е шеф на армията от 2022 г., ще бъде отстранен от длъжност. По-рано генералът беше обявил, че ще арестува бившия боливийски президент Ево Моралес, ако той все пак се кандидатира на президентските избори през 2025 г., каквито намерения беше обявил. Самият Моралес написа в X, че се готви преврат. Той призова за "национална мобилизация в защита на демокрацията".

Боливия е дълбоко поляризирана след години на политическа нестабилност. Управляващата социалистическа партия е разединена от вътрешен конфликт между поддръжниците на Арсе и бившия му ментор Моралес, който беше държавен глава от 2006 до 2019 г. Моралес, първият президент от коренното население на Боливия, беше много популярен, преди да се опита да заобиколи конституцията и да се кандидатира за четвърти мандат през 2019 година. Въпреки че спечели изборите, той беше принуден да подаде оставка на фона на протести заради обвинения в изборни измами и избяга от страната. След като Арсе спечели президентските избори през октомври 2020 г., Моралес се завърна в южноамериканската страна. Оттогава се разрази битка за надмощие между двамата.

И други причини

Но има и други причини за икономическата и политическа криза в страната. Първо, запасите от природен газ са на изчерпване, а това е суровината, която подхранваше икономическия растеж на страната през последните 20 години. Второ, на изчерпване и чуждестранната валута в страната, където в момента почти не е възможно да се обменят щатски долари. А това също предизвиква социално недоволство.

Автор: Щефан Щикелман

Поставете оценка:
Оценка 4.2 от 5 гласа.

Свързани новини