От няколко дни улиците на турския град Кайсери приличат на военна зона заради протеста на местни жители, които искат изселване на сирийските мигранти от страната. Протести имаше и в други турски градове.
Повод за действията им стана изнасилването на 7-годишно момиче в тоалетната на супермаркет. Анадолската агенция съобщи, че за престъплението е бил арестуван сириец. Смята се, че изнасиленото момиче също е сирийка, вероятно братовчедка на мъжа.
Хиляди местни жители излязоха по улиците на страната и подпалиха автомобили, домове, както и магазини със сирийски собственици. Вътрешният министър на Турция Али Йерликая призова населението да се успокои и заяви, че тези размирици „не отговарят на нашите човешки ценности“.
Турският президент Реджеп Ердоган видя политически мотиви в действията на гражданите. Според него опозицията в страната, която от години поддържа твърда линия срещу приемането на сирийски бежанци, е подклаждала тази омраза по улиците на Кайсери.
Самият Ердоган обеща да създаде условия голям брой сирийци да се върнат доброволно в Сирия. „Ксенофобията и омразата към бежанците в нашата страна не трябва да се разпалват, защото това не дава никакви положителни резултати“, каза Ердоган.
Бунтовете в Кайсери предизвикаха реакция и в Сирия. Сирийци в град Атариб (близо до границата), който в момента се контролира от турската армия, хвърляха предмети по турските войници и скандираха срещу присъствието на турската армия в страната им. В други населени места в Сирия турското знаме беше изгорено.
Протести имаше не само в Кайсери. Министърът на вътрешните работи Йерликая съобщи, че 474 души са били задържани във връзка с „провокативни действия срещу сирийци в редица градове в страната“. Той твърди, че призиви за насилие са били разпространени в социалните мрежи и обвини „провокатори“, че стоят зад бунтовете. Режимът на Реджеп Ердоган е известен с репресиите си към свободата на словото и контрола над социалните мрежи.
Турция е страната, приела най-много сирийски бежанци заради гражданската война там. Но Анкара продължава да изпитва сериозни трудности в интегрирането на милионите сирийци, особено на фона на тежката икономическа ситуация в Турция. Много сирийци обвиняват турците в расистко отношение.
Всичко това идва само няколко дни, след като Ердоган каза, че е готов да се срещне със сирийския президент Башар Асад, за да възстанови връзките между двете страни – въпреки че миналата година Асад каза, че срещата не може да се състои, докато турските войски остават в Сирия. Някога Асад и Ердоган бяха близки и дори бяха на почивка заедно, но Ердоган в крайна сметка подкрепи Свободната сирийска армия, която се опита да свали Асад от власт в гражданската война в Сирия. Военнопрестъпникът Асад, подкрепян от друг военнопрестъпник – Владимир Путин, е отговорен за избиването на много цивилни в Сирия и бягството на милиони граждани от домовете им.
Това не е първият път, когато се случват ксенофобски протести, насочени към сирийците, тъй като Ердоган и неговата управляваща Партия на справедливостта и развитието започнаха да губят популярност на фона на ужасяващото състояние на икономиката и нарастващи националистически настроения, пише „Ал Джазира“.
Антисирийски бунтове избухнаха в Турция през 2021 г., след като турски тийнейджър беше намушкан до смърт при сбиване с група млади сирийци в столицата Анкара. По данни на ООН 3,2 милиона сирийски бежанци са били приети от Турция.
Турската полиция засили сигурността около сирийското консулство в Истанбул във вторник, разполагайки бронирани превозни средства там. Съдбата на сирийските бежанци ще продължи да бъде гореща тема в турската политика.