Преди началото на срещата на върха на НАТО във Вашингтон, съюзникът на експрезидента на САЩ Доналд Тръмп - Елбридж Колби, призова Лондон да приложи подхода "Великобритания на първо място" в областта на отбраната и сигурността, пише британският в. "Телеграф", цитиран от БТА.
Сър Киър Стармър трябва да приеме, че войната в Украйна е европейски проблем, заяви високопоставеният съюзник на Тръмп, предупреждавайки, че Вашингтон не трябва да бъде "тормозен" да оказва помощ.
Ако Тръмп спечели нов мандат, Великобритания не трябва да очаква значителна подкрепа от САЩ по отношение на Украйна. Европа трябва да поеме "основната отговорност" за войната, предупреди той, като призова Лондон да приложи подхода "Великобритания на първо място" в областта на отбраната и сигурността.
Коментарите на Колби, военен стратег, за когото се очаква да получи важен пост в сферата на сигурността, ако Тръмп спечели изборите през ноември, идват в деня на откриването на голямата среща на върха на НАТО във Вашингтон, на която Алиансът ще обсъди подкрепата за Украйна, отбелязва в. "Телеграф".
Лейбъристката партия положи усилия да направи добро впечатление на Тръмп преди изборите през ноември. Екипът на предишния премиер Риши Сунак също беше положил усилия да насърчи Тръмп да подкрепи Украйна.
Колби заяви, че САЩ са по-фокусирани върху заплахите от страна на Китай, където "британската армия реално може да направи много малко", за да помогне.
Срещата във Вашингтон е първата, откакто новият британски премиер сър Киър Стармър встъпи в длъжност. Той ще се срещне и с Джо Байдън за лична дискусия в Белия дом.
Байдън предоставя американска военна помощ за Киев, но може да загуби поста си на президентските избори през ноември. Тръмп от своя страна обеща да намали подкрепата и да прекрати войната "за един ден" чрез преговори с Русия, припомня "Телеграф".
Колби, който е бил служил в Пентагона в първата администрация на Тръмп, е един от няколкото съюзници на Тръмп, които са провели разговори с лейбъристите, за да обсъдят как САЩ и Великобритания ще работят заедно, ако бившият президент спечели властта за втори път.
"Най-голямото нещо в дневния ред с европейските държави трябва да бъде: поемате ли основната отговорност за конвенционалната отбрана на НАТО в Европа?", смята тръмписткият стратег. "Вие трябва да се погрижите по-добре за собственото си положение, защото ние трябва да се съсредоточим върху Китай."
Той заяви, че Великобритания трябва да приложи стратегия "Великобритания на първо място", насочена към европейската сигурност, и да се откаже от уклона си към Индийско-тихоокеанския регион.
"В момента британската армия може да направи много малко в Тихия океан или по-далеч от него", добавя Колби.
Той посочи, че лейбъристите са били по-склонни от правителството на Риши Сунак да приемат плана на Тръмп за намаляване на американското участие в Украйна. Бившият британски външен министър Дейвид Камерън беше подложен на критики от републиканците през април, след като посети Вашингтон, за да призове Конгреса да се съгласи на по-голяма военна подкрепа за Киев.
Други държави от НАТО обаче изпитват скептицизъм, че ще могат да компенсират недостига на военна подкрепа за Украйна, ако Тръмп оттегли американската помощ. САЩ са най-големият донор за отбраната на Украйна. Но Колби заяви, че на американците им е омръзнало да слушат исканията на британските политици по отношение на Украйна, включително по отношение на последния законопроект за финансиране, който е известен като "допълнение".