Отидете към основна версия

2 853 34

Най-важната среща от началото на руската инвазия

  • украйна-
  • русия-
  • нато-
  • сащ-
  • война-
  • доналд тръмп-
  • путин-
  • владимир путин-
  • зеленски-
  • киев-
  • инвазия

Световният печат коментира срещата на върха на НАТО като най-важната от началото на руската инвазия в Украйна на фона на заплахите на Путин

Снимка: БГНЕС/ EPA

САЩ и редица други съюзници от НАТО ще изпратят през следващите месеци на Украйна десетки системи за противовъздушна отбрана, включително най-малко четири системи "Пейтриът", за каквито Киев настоява, за да може да се противопостави на руската инвазия, се казва в ново общо споразумение, огласено снощи от американския президент Джо Байдън. По този повод в. "Вашингтон пост" посочва, че още с откриването на срещата на върха на НАТО Байдън е обещал подкрепа за Украйна. Вестникът цитира думите на американския президент, че обещанието да бъдат изпратени пет системи за противовъздушна отбрана от Германия, Италия, Румъния, Нидерландия и САЩ на Киев представлява само един от елементите от кампанията на НАТО да помогне на страната да удържи настъплението на Русия.

Под заглавие "С наближаването на изборите в САЩ Зеленски се опитва да намери баланс" американският в. "Уолстрийт джърнъл" коментира, че на срещата на върха на лидерите от страните членки на НАТО във Вашингтон украинският президент отново е настоял за повече помощ, но същевременно е признал и политическите реалности.

Според вестника украинският президент Володимир Зеленски, изправен пред несигурните резултати от изборите в САЩ през ноември и без ясен път към евентуално членство в НАТО за своята страна, е отправил в снощната си реч в началото на срещата на върха на НАТО призив към лидерите на САЩ да приложат традиционен подход по въпроса.

Друг американски вестник, "Ню Йорк таймс", отбелязва, че Байдън се опитва да преодолее проблемите си, откривайки срещата на върха на НАТО с предупреждение към Путин. Срещата на върха във Вашингтон, която трябва да даде израз на увереност в разширения наскоро северноатлантически алианс, е започнала с бляскаво тържество, но без да стане дума за политическата опасност пред сегашния президент на САЩ Джо Байдън.

Френският в. "Монд" коментира, че заплахата от завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом през януари 2025 г. помрачава изгледите за бъдещето. Но главната неотложна задача пред 32-те страни членки на северноатлантическия алианс е да се споразумеят за условията на своя ангажимент към Украйна, която все още е въвлечена в отбранителна война срещу Русия.

Под заглавие "Съюзниците от НАТО обещават дългосрочна подкрепа за Украйна, но не говорят за членство" вестникът пита дали на Украйна трябва да се обещае "мост" или още по-доброто - "необратим път", докато те все още търсят подходящите термини.

В. "Монд" цитира високопоставен американски официален представител, според когото целта е да се "институционализира дългосрочната траектория" по отношение на Украйна, като се подпомогне нейната армия и се укрепи противовъздушната ѝ отбрана, като се насърчи също и развитието на нейната военнопромишлена база. Целта е да се гарантира, че Украйна е готова да се присъедини към НАТО от "първия ден", когато ще има "консенсус" сред страните членки по този въпрос.

Френският вестник припомня, че миналия петък, на 5 юли, генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг е посочил, че от началото на войната членовете на алианса са изразходвали общо 43 млрд. долара годишно за предоставяне на военна помощ за Украйна. Поддръжниците на Киев се надяват, че тези усилия ще продължат до 2025 г. Тръмп обаче обеща, че ако спечели изборите, ще постигне мир между Украйна и Русия още по време на преходния президентски период, т. е. още преди да влезе в Белия дом, отбелязва в. "Монд" и допълва, че президентът Байдън "блокира" членството на Украйна в НАТО.

На срещата на върха във Вашингтон трябва да бъде създадена дългосрочна мисия на алианса, която да координира тази помощ за Киев. По-специално, мисията ще организира доставките на оръжие и обучението. Но тази инициатива има повече общи неща с логистиката, отколкото с геополитиката, коментира в. "Монд". САЩ все още се противопоставят на присъединяването на Украйна към НАТО в краткосрочен или в средносрочен план, както и на какъвто и да било вид обвързващ график, отбелязва вестникът.

Киър Стармър решително се зае със своя "твърд ангажимент" да увеличи разходите за отбрана на Великобритания до 2,5 процента, но срещна съпротивата на военните, тъй като не успя да определи график за изпълнение на това свое обещание, отбелязва днес британският в. "Индипендънт".

Ежедневникът посочва, че новият британски премиер е тръгнал за срещата на върха на НАТО във Вашингтон заедно със съпругата си Виктория, което е първото международно посещение, след като миналата седмица Стармър спечели парламентарните избори в страната.

Под заглавие "Трябва да бъдем готови: Киър Стармър разпореди цялостен преглед на числеността на британските въоръжени сили на фона на смразяващите заплахи от страна на Владимир Путин в Русия" друг британски вестник, "Дейли мирър", посочва, че на път за срещата на върха новият премиер на Великобритания е разпоредил през следващата седмица да започне преглед на стратегическата отбрана. Прегледът трябва да даде оценка на заплахите, пред които е изправена държавата, включително от страна на Владимир Путин, и ще реши как най-добре да бъдат организирани и оборудвани нейните въоръжени сили.

Това ще включва и план как Великобритания може да постигне целта да изразходва 2,5 % от брутния си вътрешен продукт за отбрана. При предишни такива прегледи са били вземани решения относно числеността на британските военнослужещи, както и за това с какви военни кораби и самолети разполагат кралските въоръжени сили, посочва вестникът.

Британският в. "Файненшъл таймс" твърди, че в типа руска ракета, поразила детската болница в Киев, са били използвани западни компоненти. Кремъл се е насочил към микропроцесори и други технологии, които не са предназначени за военна употреба, за да заобиколи санкциите, пише вестникът и допълва, че САЩ ще изпратят на Украйна друга ракетна батарея за противовъздушна отбрана "Пейтриът".

При положение, че ситуацията в Украйна е кризисна, след като руската армия на Владимир Путин бомбардира детска болница, а силите на Володимир Зеленски предупредиха, че боеприпасите им са на изчерпване, сегашната среща на върха на лидерите от страните членки на НАТО във Вашингтон се определя като най-важната от началото на руската инвазия, заключава в. "Индипендънт".

Поставете оценка:
Оценка 2.8 от 32 гласа.

Свързани новини