Отидете към основна версия

1 874 8

Джо Байдън: Този път без провал, но и без визия за бъдещето

  • байдън-
  • джо байдън-
  • сащ-
  • русия-
  • украйна-
  • нато-
  • война-
  • дебат-
  • тръмп

Той изглеждаше по-фокусиран и по-уверен, отколкото на дебата с Тръмп, но и летвата изобщо не беше висока

За пръв път от месеци насам Джо Байдън проведе самостоятелна пресконференция, на която приемаше и въпроси от журналисти. Целта беше ясна - да се докаже на медиите, на съпартийците му и най-вече на гласоподавателите, че Байдън може да спечели изборите през ноември и да управлява още четири години.

Солидно представяне, но нищо повече

Летвата изобщо не беше висока и Байдън се справи според очакванията, пише АРД. На няколко пъти обаче той не успя да си довърши изречението и просто преминаваше на следващата тема с думите “както и да е”. Въпреки че допусна някои грешки, Байдън все пак изглеждаше далеч по-фокусиран и уверен, отколкото при дебата си с Тръмп в края на юни.

Имаше обаче и объркване. Американският президент нарече вицепрезидентката си Камала Харис “вицепрезидент Тръмп” - по принцип подобен лапсус може да направи всеки, но сходна грешка му се беше случвала и по-рано – по време на конференция за Украйна той нарече украинския президент Зеленски “президента Путин”. Байдън веднага се поправи, но гафовете му веднага обиколиха всички медии.

Най-уверен във външната политика

Американският президент изглежда се чувства най-уверен по въпросите на външната политика, пише германската общественоправна медия. Украйна, НАТО, Китай, Русия, Газа - Байдън явно е в състояние подборно да говори за международната сигурност, а и добре владее всички факти. Все пак той години наред беше председател на Комисията за външна политика в американския Сенат. Изборите в САЩ обаче рядко зависят от външнополитическите позиции на кандидатите.

По други въпроси обаче Байдън не беше толкова уверен в представянето си, отбелязва АРД. Отговорите му на журналистическите въпроси по други теми често се въртяха в кръг в продължение на минути. Може би и това нямаше да е кой знае какъв проблем - също както объркването на имената, ако вниманието към него не беше така изострено заради проблемите, които му създава напредналата възраст.

Много за миналото, малко за бъдещето

На няколко пъти президентът на САЩ похвали администрацията си, без да е бил питан конкретно - например за преодоляването на високата инфлация и стабилизирането на трудовия пазар.

Но онова, което липсваше най-силно, беше визия за бъдещето, коментира германската медия. За много гласоподаватели в САЩ обаче тази визия е далеч по-важна от вече постигнатите в миналото успехи. Байдън не успя да представи и посланията на предизборната си кампания достатъчно привлекателно. Това е огромен проблем за партията – лошо е, когато кандидатът за президент не може убедително да представи нейната визия за следващия мандат.

Още критики

Непосредствено след пресконференцията имаше и още представители на Демократическата партия, които излязоха публично с призиви към Байдън да се оттегли от надпреварата за президентското място. По всичко личи, че много от тях вече не могат да мълчат и да се надяват, че всичко ще бъде наред, отбелязва АРД. По думите на един конгресмен от партията на Байдън, ако непосредствено преди изборите той отново се представи както по времето на първия дебат с Тръмп, това вече ще е твърде рисковано.

Съпартийците на президента биха искали да пренасочат дискусиите отново към Тръмп и това каква заплаха за демократичния ред в САЩ е той. Всички те са разочаровани и ядосани, че вече дни наред се говори само за здравословното състояние на Байдън.

Различно ли звучи Байдън?

Байдън на няколко пъти по време на пресконференцията повтори, че е “най-квалифицираният кандидат”. След като при последното си интервю той каза, че “само Господ” може да го накара да се оттегли от надпреварата за Белия дом, този път тонът му беше по-различен. Байдън дори призна, че има още много работа за вършене, за да се разсеят съмненията към него. Каза и, че “и други могат да победят Тръмп”, но не пропусна да отбележи, че “ще бъде изключително трудно да започнем от нулата”.

Надеждите на критиците на Байдън в партията сега са фокусирани върху предстоящия през август Национален конгрес на Демократическата партия. Президентът каза, че делегатите “могат да правят каквото искат” и да гласуват за друг кандидат, защото „това е тяхно демократично право“. Секунда по-късно обаче добави: “Но това няма да се случи”.

Автор: Керстин Клайн ARD

Поставете оценка:
Оценка 1 от 5 гласа.

Свързани новини