Унгарският премиер Виктор Орбан вече нанесе значителни щети през първите 12 дни от ротационното председателство, пише БТА.
„Трябва да видим как ще продължи унгарското председателство на Съвета на ЕС“, каза говорител на министерството в отговор на въпрос как Берлин ще отговори на последните дипломатически пътувания на Орбан, включително в Русия и Китай.
„Сега е дванадесетият ден, а вече бяха причини много щети“, изтъкна говорителят.
Междувременно германското правителство каза, че приема много сериозно предупрежденията за заговор за убийство на изпълнителния директор на оръжейната компания „Райнметал“ и че няма да се поддаде на руското сплашване.
Вчера Си Ен Ен и в. „Ню Йорк Таймс“ съобщиха, че американското разузнаване е разкрило руски план за убийството на Армин Папергер, изпълнителен директор на компанията, която произвежда артилерийски боеприпаси и военни транспортни средства за Украйна.
Заговорът е поредният от поредицата руски планове за покушения срещу високопоставени лица от отбранителната индустрия в Европа, които подкрепят Украйна във войната, заяви Си Ен Ен. Според медията Вашингтон е информирал Германия, а германските власти са успели да предпазят Папергер.
„Няма да позволим да бъдем сплашвани от Русия и ще продължим да правим всичко необходимо, за да предпазим Германия от руските заплахи“, каза вътрешната министърка Нанси Фезер.
Виктор Орбан направи обещание в стил Тръмп, като каза, че "ще направи Европа отново велика" по време на шестмесечното унгарско председателство на Съвета на Европейския съюз, отбелязва Асошиейтед прес.
Миналата седмица Орбан предприе изненадващо пътуване до Киев, което беше първата му визита в Украйна след нахлуването на руските сили през 2022 година. След това унгарският премиер посети Русия и Китай.
Най-дълго управлявалият лидер от ЕС, който подкрепя бившия американски президент Доналд Тръмп и е известен с близките си отношения с руския президент Владимир Путин, се включи вчера в срещата на върха на НАТО във Вашингтон, преди да замине за имението на Тръмп "Мар-а-Лаго" - последната спирка от обиколката си, която сам определи като "мисия на мира", имаща за цел посредничество за слагане на край на войната в Украйна.
Орбан публикува снимка с Тръмп в социалните мрежи, над която написа: "Обсъдихме начините за постигане на мир. Добрите новини от днес: той ще реши проблема!".
В собствената си социална мрежа Тръмп написа: "Благодаря ти, Виктор. Трябва да има мир и то бързо."
Преговорите на Орбан с Путин миналата седмица в Москва, които представляваха първото подобно посещение на лидер от ЕС от 2022 г., и последвалата среща с китайския президент Си Цзинпин в Пекин, разгневиха обаче лидерите от ЕС.
"Като страна председател трябва да действате като честен посредник и да не създавате впечатлението, че говорите от името на другите страни", заяви вчера шведският премиер Улф Кристершон пред репортери на срещата на върха на НАТО. "(Орбан) в действителност злоупотребява с председателството на ЕС и го ползва за собствени цели."
Петер Креко, анализатор от базирания в Будапеща мозъчен тръст "Политикал Кепитъл", заяви, че самообявената "мисия на мира" на Орбан само ще го изолира още повече от западните му партньори, които все повече го смятат за човек, работещ срещу интересите на ЕС и НАТО и подкопаващ усилията им за подпомагане на Украйна.
"Той се маргинализира все повече в политиката на ЕС и това е външна политика на самоунищожение", каза Креко.
Дипломат от ЕС, пожелал анонимност, заяви тази седмица, че действията на Орбан в началото на унгарското председателство означават, че "напрежението е голямо" и че се очаква то да продължи да нараства.