Отидете към основна версия

2 929 21

Съдът в Хага: Израелските селища в палестинските територии са незаконни

  • израел-
  • палестина-
  • западен бряг-
  • международен съд в хага

Тел Авив не участва в изслушванията, но подаде писмено изявление, в което заяви, че издаването на консултативно становище би било вредно за опитите за разрешаване на израелско-палестинския конфликт

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Най-висшият съд на ООН, Международният съд в Хага, заяви в петък, че израелските селища в окупираните палестински територии са незаконни и че всички държави трябва да сътрудничат за прекратяването на конфликта между Израел и Палестина. Това становище, въпреки че не е задължително, има голяма тежест в международното право и може да отслаби подкрепата за Израел, предава Ройтерс.

"Израелските селища в Западния бряг и Източен Йерусалим, както и режимът, свързан с тях, са създадени и се поддържат в нарушение на международното право", заяви председателят на съдебния състав Науаф Салам от Ливан, четейки заключенията на 15-членния панел съдии. Становището също така посочва, че Израел трябва да плати репарации на палестинците за щетите, причинени от окупацията.

Съдът установи, че Съветът за сигурност на ООН, Общото събрание и всички държави имат задължението да не признават окупацията за законна и да не предоставят помощ или подкрепа за нейното поддържане.

Казусът произлиза от искане на Общото събрание на ООН от 2022 година, предшестващо войната в Газа, която започна през октомври. Израел завладя Западния бряг, Ивицата Газа и Източен Йерусалим - територии на историческа Палестина, които палестинците искат за своя държава, през войната през 1967 година и оттогава е изградил селища в Западния бряг, които постоянно се разширяват.

Израелските лидери твърдят, че териториите не са окупирани в юридически смисъл, защото са на спорни земи, но ООН и по-голямата част от международната общност ги разглеждат като окупирани от Израел територии. През февруари повече от 50 държави представиха своите становища пред съда, като палестинските представители поискаха съдът да установи, че Израел трябва да се изтегли от всички окупирани територии и да премахне незаконните селища.

Израел не участва в изслушванията, но подаде писмено изявление, в което заяви, че издаването на консултативно становище би било "вредно" за опитите за разрешаване на израелско-палестинския конфликт. Повечето държави, участващи в процеса, поискаха съдът да обяви окупацията за незаконна, докато малък брой, включително Канада и Великобритания, аргументираха, че съдът трябва да откаже да даде консултативно становище.

Съединените щати, най-силният съюзник на Израел, призоваха съда да ограничи всяко консултативно становище и да не нарежда безусловно изтегляне на израелските сили от палестинските територии. През 2004 година Международният съд издаде консултативно решение, че израелската разделителна бариера около по-голямата част от Западния бряг е "в противоречие с международното право" и че израелските селища са създадени в нарушение на международното право. Израел отхвърли това решение.

Поставете оценка:
Оценка 4 от 40 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: