Отидете към основна версия

5 031 55

Може ли Венецуела да смени курса? След 20 години социализъм?

  • венецуела-
  • мадуро-
  • социализъм-
  • николас мадуро-
  • едмундо гонсалес-
  • нефт

Страната е в тежка криза, макар да има най-големите нефтени запаси в света

Снимка: БГНЕС/ EPA

В последните десет години към осем милиона души са напуснали Венецуела - или около една четвърт от населението на страната.

Латиноамериканската държава е в тежка криза - инфлацията е изключително висока, а недостигът на работна ръка става все по-осезаем. За трудното положение допринасят и санкциите, наложени от САЩ и европейските държави заради тежките нарушения на човешките права, извършени от режима на Николас Мадуро.

Венецуела има най-големите петролни запаси в света - близо 300 милиарда барела. Тя дори изпреварва Саудитска Арабия, която разполага с около 260 милиарда. Но в последните години и нефтената индустрия страда от сериозен срив. От днешните президентски избори зависи и икономическото бъдеще на страната.

Катастрофална равносметка за Мадуро

Социалистът Мадуро обещава "благословено и прекрасно време на растеж и просперитет". Една от мерките предвижда финансова подкрепа за основателите на компании - Мадуро иска да подпомогне до един милион. Но не е ясно доколко реалистично е това обещание. В същото време кандидатът на опозицията - Едмундо Гонсалес - води сериозно в допитванията.

Равносметката за управлението на Мадуро от 2013-а досега е катастрофална. Преди 11 години брутният вътрешен продукт на Венецуела на глава от населението е бил 9000 долара по данни на Международния валутен фонд. До 2020-а година той се сви до 1500 долара. В последните години се отбелязва лек ръст, но доходите са далеч от нивата от 2013-а. Подобна е динамиката и при производството на петрол - от около 138 милиона тона към 2013-а година до 34,5 милиона тона през 2021-а, последвани от леко увеличение през последните години.

"В годините на Мадуро венецуелската икономика се срина с близо 80 процента", казва пред ДВ Ронал Родригес от университета "Росарио" в Богота. И за да може страната да излезе от кризата, в следващите години икономиката ѝ трябва да расте с поне 15 процента годишно, допълва политологът.

За Венецуела ще е много трудно да излезе от кризата

Но недостигът на работна ръка създава сериозни пречки. "За съжаление, голяма част от квалифицираните кадри напуснаха страната заради кризата", посочва Росарио. Този процес започна още при управлението на предшественика на Мадуро - Уго Чавес. Той използва приходите от продажбите на петрол, за да финансира социални програми, но така и не инвестира в самата петролна индустрия. Освен това освободи много експерти и назначи приближени до партията му кадри, които обаче не разполагаха с необходимата квалификация. През 2012-а година страната доби по-малко петрол, отколкото през 1998-а, макар държавната петролна компания да утрои броя на служителите си.

Какъвто и да е резултатът от изборите, за Венецуела ще е много трудно да преобърне негативната икономическа тенденция, смята политологът, който обяснява това с политическата култура в страната. Петролната индустрия се контролира от представители на чавизма, чийто наследник е Мадуро, и те ще останат на позициите си дори при евентуална смяна на правителството.

"Още шест години Мадуро ще означават още бедност и още миграция"

"Възстановяването на венецуелската икономика ще възможно само ако Мадуро се откаже от властта и начело на страната застане ново правителство, което зачита частната собственост и върховенството на закона", казва Ендерсон Секера от венецуелския институт "Политикс". "Победата на Мадуро би била непреодолима пречка за възстановяването на икономиката. Още шест години Мадуро ще означават повече бедност, задълбочаване на сложното хуманитарно положение и още венецуелци, които напускат страната", прогнозира Секера.

Победа на кандидата на опозицията Едмундо Гонсалес, който е смятан за умерен политик, би дала шанс за започването на процес на възстановяване, включително чрез международни инвестиции в енергийния и петролния сектор, договаряне на помощ от Международния валутен фонд и други организации, както и стабилизиране на валутата, убеден е Ендерсон Секера.

Но дори Мадуро да спечели, санкциите могат да бъдат облекчени, ако изборите помогнат за неговата легитимност, казват наблюдатели. Наскоро правителството на САЩ свали част от рестрикциите срещу петролната индустрия. Американската компания "Шеврон", която оперира в страната, е увеличила производството си със 70 процента през 2023-а година. В такъв случай, въпреки победа на Мадуро, е възможно и други държави да започнат "да развиват по-голяма икономическа дейност" във Венецуела.

Автор: Тобиас Койфер

Поставете оценка:
Оценка 3.2 от 20 гласа.

Свързани новини