Венецуелската Национална избирателна служба обяви Николас Мадуро за победител на президентските избори във Венецуела, съобщава в заглавие в. "Файненшъл таймс", пише БТА в прегледа на печата.
Британското издание отбелязва, че опозицията е осъдила сериозните според нея нередности при преброяването на гласовете.
Проучванията на общественото мнение преди гласуването и екзитполовете в деня на вота прогнозираха голяма победа на опозицията. Елвис Аморосо, председател на Националната избирателна служба, обаче заяви, че Мадуро си е осигурил 51,2 процента от гласовете при 80 процента преброени бюлетини, докато основният му опозиционен претендент Едмундо Гонсалес е получил 44,2 процента.
Аморосо определи резултатите като „съкрушителни и необратими“ и бързо поздрави Мадуро за победата му, като каза, че „терористични актове“ на саботаж срещу системата за гласуване са забавили публикуването на резултатите с няколко часа. Привърженици на Мадуро се събраха пред президентския дворец, за да празнуват.
Делса Соложано, главният представител на опозицията в избирателния орган, заяви по-рано, че в „значителен брой избирателни секции отстраняват наши наблюдатели, а в други отказват да предадат резултатите“. Законите на Венецуела постановяват, че наблюдателите имат право да останат в избирателните секции, докато не проверят преброяването на гласовете и не получат печатно копие на резултатите, посочва "Файненшъл таймс".
Очаква се опозицията, която изпрати хиляди обикновени граждани да наблюдават избирателните секции в цялата страна за вчерашните избори, да оспори резултатите от вота, посочва в. "Вашингтон пост".
По време на преброяването на гласовете лидерите на опозицията осъдиха това, което според тях е било правителствена заповед към служителите в избирателните секции да откажат да предадат разпечатките с резултатите от гласуването на наблюдателите от опозицията.
Алексис Седеньо, координатор на кампанията на опозицията в Каракас, заяви, че служителите в повечето избирателни секции в столицата са отказвали на опозиционните наблюдатели копия на хартия, които се използват за потвърждаване на машинното преброяване, посочва американското издание.
Проучванията, публикувани след затварянето на избирателните секции снощи, показват, че опозиционният кандидат Гонсалес е получил 65 процента от гласовете, което е над два пъти повече от 31 процента за Мадуро, съобщиха от "Едисън рисърч", базирана в Съмървил, щата Ню Джърси, социологическа агенция.
„Резултатите са неоспорими“, заяви Гонсалес в публикация в социалната мрежа "Екс". „Страната избра мирната промяна“, добави той, цитиран от "Вашингтон пост".
С настъпването на нощта в някои избирателни секции избухна насилие. Когато поддръжници на опозицията в гимназия "Андрес Бело" в Каракас се оплакаха, че им е отказан достъп до преброяването на гласовете, след като там пристигна група от поне 150 поддръжници на Мадуро на мотори, която скандираше проправителствени лозунги, отбелязва американското издание.
Според "Едисън рисърч", която интервюира повече от 6800 избиратели на 100 места, Гонсалес изпреварва Мадуро сред мъжете и жените, сред избирателите от селските, крайградските и градските райони, както и сред всички възрастови групи.
„Нашият екзитпол предвиждаше категорична победа за Едмундо Гонсалес“, каза изпълнителният вицепрезидент на социологическата агенция Роб Фарбман и добави: „Кандидатът на опозицията имаше широка подкрепа в почти всички демографски групи“.
В няколко избирателни секции имаше дълги опашки. Не беше възможно да се определи дали това отразява по-голямата избирателна активност, която според опозицията трябва да бъде ключът към победата, но някои гласоподаватели в Каракас казаха, че не са виждали толкова дълги опашки от много години, отбелязва "Вашингтон пост".
Към 12:40 ч. местно време вчера Мадуро се обърна към нацията, за да обяви активирането на операция „Ремате“ - дума, която означава „довърши“ - ръководено от правителството усилие за привличане на поддръжници към избирателните секции. Предизборният щаб на Мадуро и неговите поддръжници се обаждаха на хората, за да им окажат натиск да гласуват и да им предложат храна и консумативи.
„Да се мобилизираме със сила“, каза Мадуро в послание, излъчено по държавната телевизия и добави: „Да гласуваме със сила, както беше планирано, и със силата на социалните програми“.
Правителствената помощ потече в селския източен щат Делта Амакуро. В една от тамошните общности на коренното население на хората се предлагаха торби с храна в замяна на подкрепа, каза Йоксамар Хименес, наблюдател на изборите от страна на опозицията, пред "Вашингтон пост".
Гонсалес, бивш дипломат, беше непознат за повечето венецуелци само допреди няколко месеца. С наближаването на изборите обаче социологическите проучвания предричаха, че той може да победи Мадуро с двуцифрена разлика.
Предизборният щаб на Мадуро представяше опозицията като крайнодясна заплаха, която ще доведе до нестабилност. Самият Мадуро предупреди за „кървава баня“, ако загуби изборите.
„Съдбата на Венецуела зависи от нашата победа“, каза той на митинг този месец и добави: „Ако искаме да избегнем кървава баня или братоубийствена гражданска война, предизвикана от фашистите, трябва да гарантираме най-голямата изборна победа в историята“.
При затварянето на избирателните секции снощи Хорхе Родригес, високопоставен политик от лагера на чавистите, заяви пред журналисти в столицата Каракас, че е уверен, че Мадуро ще се върне на власт за третия си шестгодишен мандат, посочва "Гардиън". „Гласът на народа проговори“, каза Родригес и прогнозира, че неговият лагер е постигнал „голяма победа“.
Подобна бе и увереността на привържениците на съперника на Мадуро за президентския пост, доскоро малко известния бивш дипломат Гонсалес. Той бе подкрепян от известната консервативна парламентаристка Мария Корина Мачадо, вместо която се кандидатира, след като на нея ѝ беше забранено да се участва в изборите.
„Ще празнуваме спокойно“, заяви Гонсалес пред журналисти, докато гражданите на богатата на петрол южноамериканска страна очакваха с нетърпение резултатите.
Седемдесет и четири годишният бивш посланик изпрати видеопослание до поддръжниците си, в което ги призова да гласуват. „Днес е денят. Днес е вашият ден“, каза им Гонсалес.
Мадуро, който беше избран за президент след преждевременната смърт на Уго Чавес от рак и се върна на поста на широко критикуваните избори през 2018 г., бойкотирани от опозицията, изрази увереност в успеха си, докато посещаваше вчера на зазоряване гроба на покойния лидер в Каракас, за да положи венец, посочва в. "Гардиън".
Облечен в розова гуаябера и придружен от първата дама Силия Флорес, Мадуро сравни изборите, които бяха насрочени за 70-ия рожден ден на Чавес, с една от най-известните военни битки в борбата на Венецуела за независимост от Испания. „Това е нашата битка при Карабобо и ние вървим право към победата“, заяви той, посвещавайки кампанията си на Чавес, при управлението на когото е бил външен министър и вицепрезидент. „Тази победа е твоя, команданте!“, написа Мадуро в "Екс".
Няколко часа по-късно, след като гласува, Мадуро се обърна към журналистите, облечен в горнище на анцуг, щамповано с цветовете на националното знаме. „Сигурен съм, че всичко ще се развие добре и че утрешният ден ще бъде прекрасен“, каза 61-годишният Мадуро.
В съвместно изявление министрите на външните работи на Аржентина, Коста Рика, Доминиканската република, Еквадор, Панама, Парагвай, Перу и Уругвай заявиха, че следят отблизо събитията във Венецуела и смятат, че е изключително важно резултатите да отразяват волята на венецуелските избиратели.
„САЩ подкрепят народа на Венецуела, който изрази своя глас на днешните исторически президентски избори. Волята на венецуелския народ трябва да бъде уважавана“, написа вчера в "Екс" вицепрезидентката на САЩ Камала Харис.
Венецуелската опозиция обяви победа на президентските избори, като заяви, че нейният кандидат Едмундо Гонсалес е спечелил 70 процента от гласовете и отказа да признае резултатите, обявени от Националния избирателен съвет, който обяви за победител досегашния президент Николас Мадуро, посочва френскиятв. "Монд".
Чилийският президент Габриел Борич заяви на "Екс", че преизбирането на Николас Мадуро е „трудно за вярване“. „Режимът на Мадуро трябва да разбере, че на резултатите, които публикува, е трудно да се повярва“, каза Борич и добави, че „Чили няма да признае нито един резултат, който не може да бъде проверен“. В прессъобщение, публикувано в същата социална мрежа, президентът на Коста Рика Родриго Чавес Роблес заяви, че „отхвърля“ обявяването на „фалшивата“ победа на венецуелския президент.
„Сега, след като гласуването приключи, е изключително важно всеки глас да бъде преброен честно и прозрачно. Призоваваме изборните органи да публикуват подробното преброяване на гласовете, за да се гарантира прозрачност и отчетност“, заяви държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън, който изрази „сериозни съмнения“ относно точността на резултатите от вота. „Имаме сериозни опасения, че обявеният резултат не отразява волята или вота на венецуелския народ“, каза той на пресконференция в Япония.
Богатата на петрол страна, която дълго време беше една от най-успешните в Латинска Америка, сега е затънала в безпрецедентна икономическа и социална криза: добивът на петрол се е сринал, БВП е спаднал с 80 процента за 10 години, има хиперинфлация, бедност, а здравната и образователната система са в разруха. По оценки на ООН повече от 7 милиона венецуелци са избягали от страната заради политическата и икономическата криза, посочва "Монд".
Правителството обвинява „престъпната блокада“ за всички икономически проблеми. САЩ затегнаха санкциите си в опит да отстранят Мадуро от власт след спорното му преизбиране през 2018 г. на избори, които според опозицията бяха белязани от измами и доведоха до жестоко потушени протести, припомня френското издание.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Че къде
Коментиран от #30, #38
11:15 29.07.2024
2 Този коментар е премахнат от модератор.
3 Маду...рникът Мадуро доказа на
Шофьорът на автобус е любимец на Китай и Русия! Защо ли?
Коментиран от #13
11:17 29.07.2024
4 Някой
11:18 29.07.2024
5 Отстрани
В България се случи същото!
Коментиран от #42
11:18 29.07.2024
6 А на бас ,
Коментиран от #20
11:19 29.07.2024
7 Този коментар е премахнат от модератор.
8 Мдааа
11:20 29.07.2024
9 Този коментар е премахнат от модератор.
10 Този коментар е премахнат от модератор.
11 Този коментар е премахнат от модератор.
12 бен Ходжа
11:28 29.07.2024
13 прост Ганя
До коментар #3 от "Маду...рникът Мадуро доказа на":
проооост !!!11:31 29.07.2024
14 История
Коментиран от #21, #22
11:33 29.07.2024
15 В.В.Путин Велики
11:33 29.07.2024
16 Този коментар е премахнат от модератор.
17 евро либерал
11:34 29.07.2024
18 Трезва оценка
11:35 29.07.2024
19 Тонката
И гризнаха дръвцето....🤣
11:36 29.07.2024
20 Отегчена
До коментар #6 от "А на бас ,":
Да нямаш роднини там, че си ги замислил?Коментиран от #53
11:38 29.07.2024
21 Истории,
До коментар #14 от "История":
Гладуват, защото са най-богатата на петрол държава, на 600 щм. от ФАЩ са и не могат да им вземат петрола. А и апропо са с невъзможни икономически санкции от 10 г. , като 2018 не се търпи. Същото е с Куба, КНДР и много други страни от Африка и Азия. Не гладуват заради техни работи, а гладуват заради келепира на ФАЩ.Коментиран от #28
11:39 29.07.2024
22 Тонката
До коментар #14 от "История":
"Венецуела буквално гладуват."Ако не беше Мадуро, щяха да умират от преяждане ли?
Коментиран от #51
11:39 29.07.2024
23 Ако нямаха петрол
11:40 29.07.2024
24 Факти
До коментар #9 от "Абе,като падаш":
Янките бяха направили Венецуела най-богатата държава в Южна Америка, докато диктаторът не реши да ги изгони и да им национализира рафинериите. Янките казаха "окей", спряха да търгуват с тях и те станаха най-бедната държава в Южна Америка. В този свят никой не може без партньори. Те трябва да се избират умно. Венецуела е пример как не се прави. Саудитска Арабия е пример как се прави. Те използваха своя дял от печалбите от рафинериите и малко по малко изкупиха всички американски дялове. Днес рафинериите им са изцяло техни и те са адски богати.Коментиран от #27, #29
11:40 29.07.2024
25 мира
11:41 29.07.2024
26 И да питам,Какво стана с Афганистан?
Коментиран от #31
11:45 29.07.2024
27 Факти 2,
До коментар #24 от "Факти":
Янките бяха направили от Иран богата държава...просперираща! Дойдоха гадните аятоласи, национализираха петролните компании, и сега Иран тъне в мизерия! Така се оправдава и това , като това с Венецуела. ТЪПИ опорни, за тъпи,хора,който вярват не на очите и фактите , а на телевизоро...11:54 29.07.2024
28 История
До коментар #21 от "Истории,":
Венецуела със своята средновековна "икономика" нито е знаела, че има петрол, нито е можела да го използва. Американците я индустриализират, създават петролната й индустрия и я правят адски богата държава. Те обаче са неблагодарни, гонят "лошите" американци и национализират всичко, изградено от тях. Сега ги виждаме сами колко добре се оправят - глад, мизерия, корупция, репресии... руский мир. Вие всички дето хвърляте кал по англо-саксонците също сте абсолютни лицемери и неблагодарници. Кой ви даде индиструалната революция? Кой ви даде комфортния живот, който живеете днес? Искаш ли да се вършен на село с ралото, прегърбен на полето от сутрин до вечер? Не, нали? Седиш си вкъщи на климатика, цъкаш си в нета и свободно си изказваш мнението. От време на време си вдигаш з-ка и ползваш всякакви удобства, захранвани с електричество. Всичко това ти го даде свободният ЗАПАД, а ти се кланяш на някакви примитивни диктатури, които без него щяха да са още в средновековието. Осъзнай се.Коментиран от #33, #37
11:57 29.07.2024
29 Ама има едно Но
До коментар #24 от "Факти":
Защото не можеш да предвидиш какво би било поведението на САЩ и обикновенно аршина им е двоен.И изкупуването на дяловете им може да стане при добро желание от тяхна страна.Просто при арабите интересите и стратегията им беше друга!Коментиран от #34
11:59 29.07.2024
30 застой
До коментар #1 от "Че къде":
В комунизма е драмата.12:00 29.07.2024
31 Наско
До коментар #26 от "И да питам,Какво стана с Афганистан?":
Агфанистан е бил прекрасна държава до 70-те. Туризмът е процъфтявал. Той се намира на т.нар. "хипарски маршрут" между Запада и Индия. Можеш да гледаш клипове в тубата от това време - просто красота. После влизат руснаците и го разрушават.Коментиран от #35, #36
12:11 29.07.2024
32 Мдаа
Явно и на тях им се иска да ги управлява някой такъв, че нещо много се оядоха покрай риентирането ни към Запада.
Искат някой да ги повтали.
12:12 29.07.2024
33 Този коментар е премахнат от модератор.
34 Факти
До коментар #29 от "Ама има едно Но":
Поведението на САЩ е предвидимо, защото са правова държава и си спазват договорите. Непредвидимо е поведението на диктаторите, които късат договорорите и правят каквото си искат. Резултатите всички ги виждаме.12:17 29.07.2024
35 А бе пич,
До коментар #31 от "Наско":
СССР влиза да брани социалистическото правителство, което е направило тези постижения. Талибаните,спонсорирани от ЦРУ( Има филм даже с Том Ханкс) почват да тероризират Афганистан от територията на Пакистан, с УСА оръжие. ВЛИЗА СССР, факт,война,загуба и на власт талибани....После знаеш. Та Америкосите не са създатели просперираща Афганистан, а КПСС.12:17 29.07.2024
36 И ДА ЗНАЕШ,
До коментар #31 от "Наско":
СЛОЖИХ ти + на коментара, ако не е точен и съм ти дал пояснения в предишният. Историята е факти , а не как искаш да изглежда. Това е драмата на човека...12:21 29.07.2024
37 Да те питам,
До коментар #28 от "История":
Кой е в средновековието? Този който язди железният кон из цял свят, държи парите,оръжието, и ако не играеш по неговата музика си със санкции,война,терор....Ако искаш да се определи като различен и не си удобен си чао, ако си удобен може да си най-гнусната твари, но си нашият човек? Кой е измислил робството в индустриални мащаби и сега в Латинска и Северна Америка има африканци? Кой до средата на 19 век е имал роби? Кой от пират заради победа прави адмирал? Кой граби чужди кораби заради злато и сребро? Кой изкупува руски,испански,холандски колонии в Азия и Америка те? КОЙ ? Ние ли сме в средновековието?Коментиран от #41
12:27 29.07.2024
38 Ами да
До коментар #1 от "Че къде":
Драмата е че всички независими екзитполове, влючително на WSJ, показаха над 60% победа за опозицията, която приема победата и призова армията да застане на страната на демократичните права в страната. Аржентина и Бразилия призовават диктаторът да признае загубата и да се оттегли.12:41 29.07.2024
39 Дедо Z
12:43 29.07.2024
40 ...
12:44 29.07.2024
41 Да ти отговоря
До коментар #37 от "Да те питам,":
Русия и в 21 век държи в робство 92 националности,но това скоро ще свърши.Коментиран от #46
12:45 29.07.2024
42 Директно
До коментар #5 от "Отстрани":
Добре ,че ни наложиха "краварска" демокрация,путинска демокрация българите не искат!12:48 29.07.2024
43 Ха ха ха
12:50 29.07.2024
44 Този коментар е премахнат от модератор.
45 Руснаков
12:52 29.07.2024
46 Съгласен съм,
До коментар #41 от "Да ти отговоря":
Но по тази логика ФАЩ и god save the queen and the fascists regime държат на 270 народа и нации в робство 😄😄😄😄😄. Ма си елементарен, мамин златен 😂😂😂😂😂. Всички свършвате с това , Русия и Путин. Ма маме аз не съм русофил,американофоб и т.н. епитети който слагате на мислещи хора, който не са съгласни с мейнстрима🤣😂😂😂. Това ти поведение и начин на мислене те доближава до Мусолини,Сталин и т.н.Слава кокаина и те това е те....
12:53 29.07.2024
47 Смешник
13:08 29.07.2024
48 ИТН
13:14 29.07.2024
49 Копейка
13:16 29.07.2024
50 САЩ си имат петролец
До коментар #10 от "Българин🇧🇬":
Днес са най-големите производители на петрол и пето място в света по износ. Да му мислят страните без петролец. С Мадуро на власт венецуелския петролец ще си остане в земята. Това устройва САЩ, Русия, Иран, Саудитска Арабия и всички други големи износители на петрол.14:29 29.07.2024
51 Преди десетилетия милиони
До коментар #22 от "Тонката":
от цяла Латинска Америка са имигрирали във Венецуела да търсят работа и по-добър живот. От как Мадуро е на власт 8 милиона венецуелци са напуснали страната. Едва ли е от добро.14:42 29.07.2024
52 Сър Пичук
А народа ДГД
15:27 29.07.2024
53 гостгост
До коментар #20 от "Отегчена":
Ти да нямаш роднини във Венецуела,че си тръгнала да четеш тая статия ?!17:13 29.07.2024
54 Вълканов
08:44 30.07.2024