Отидете към основна версия

1 483 21

Байдън иска реформа във Върховния съд на САЩ. Защо?

  • байдън-
  • джо байдън-
  • върховен съд-
  • сащ-
  • реформа-
  • вашингтон

Върховният съд е загубил доверието на американците, смята президентът Джо Байдън

Снимка: БГНЕС/ EPA

Трябва да бъде "възстановено доверието” във Върховния съд на САЩ, написа Джо Байдън в предложенията си за реформи в институцията. Американският президент предложи да бъде въведен лимит на мандата на върховните съдии от 18 години. В момента постът е пожизнен. "Можем и трябва да предотвратим злоупотребите с президентската власт”, каза още Байдън. Предложените от него реформи обаче едва ли ще бъдат одобрени от Конгреса, където демократите нямат мнозинство.

"Никой не е над закона”

Байдън разкритикува решенията на Върховния съд, като отмяната на прецедента "Роу срещу Уейд”, който осигуряваше конституционно право на аборт в САЩ, както и отслабването на Закона за избирателното право и други решения, които според Байдън са уронили авторитета на най-високопоставения съд в Америка.

По-рано този месец Върховният съд отсъди в полза на бившия президент Доналд Тръмп, решавайки, че той може да се ползва с имунитет за действията по време на мандата му. Сега Тръмп се опитва да използва това решение, за да представи всички дела, които се водят срещу него, като неправомерни.

Байдън обръща внимание най-вече на решението на Върховния съд, което предоставя почти пълен имунитет на президента на САЩ. "Тази нация е основана на принципа, че в Америка няма крале. И всеки е равен пред закона. Никой не е над него”. Сега президентът на САЩ предлага промяна в конституцията, която да уточнява, че бившите президенти нямат гарантиран имунитет от повдигане на обвинения, дела и присъди.

Какво предизвика искането за реформа?

В момента във Върховния съд има мнозинство на консервативните съдии, които са шест срещу трима либерални. Трима от консервативните съдии бяха назначени по време на мандата на Доналд Тръмп.

Съдът привлече вниманието на целия свят през 2022 г., когато отмени решението от 1973 г. по делото "Роу срещу Уейд". Взети бяха и други решения, които блокираха решенията на Байдън по въпросите на имиграцията, студентските заеми, задължителните ваксини и изменението на климата. По-рано тази година Върховният съд значително намали правомощията на федералните агенции. В началото на юли съдът се произнесе в полза на исканията за имунитет на републиканския кандидат за президент Тръмп под претекст, че е бивш президент.

Върховният съд има и друг проблем. Наскоро съдия Кларънс Томас призна, че републикански донор му е платил две луксозни почивки през 2019 година. Въпреки това Томас беше част от решенията, свързани с изборите през 2020 година. В същото време съпругата му участваше активно в опитите на Тръмп да обяви изборите за "откраднати”.

Подобен е случаят и със съдия Самюел Алито, който отказа да си направи отвод от някои дела, свързани с Тръмп, въпреки че пристрастността му по случая беше явна - пред дома си Алито беше поставил знамена, които представят твърденията на Тръмп за "откраднатите избори”.

Има ли как реформата да бъде приета?

Проучване от август 2023 г. показва, че повечето американци подкрепят идеята Върховният съд да има лимит на мандатите на съдиите. Две трети от анкетираните казват, че биха предпочели съдиите да се пенсионират, когато достигнат дадена възраст.

Предложените реформи обаче ще срещнат съпротива в Конгреса. Републиканският говорител на Конгреса Майк Джонсън определи предложенията на Байдън като "приключили, преди да са започнали”. Тръмп също заяви, че реформата на Байдън няма да стигне далеч. Самият американски президент обаче настоява, че "ще намери начин” да постигне целта си.

Поставете оценка:
Оценка 3.4 от 26 гласа.

Свързани новини