Бързият напредък на украинските войски в руската Курска област представлява най-голямата подобна трансгранична атака на силите на Киев в продължаващата от близо две и половина години война. Той извади на показ уязвимостта на Русия и нанесе болезнен удар на Кремъл.
Изненадващото нахлуване принуди десетки хиляди цивилни да избягат от района, докато руските въоръжени сили се опитват да отблъснат атаката.
За Украйна трансграничният набег допринася за крайно необходимо повишаване на духа на обществото в момент, когато страдащите от недостиг на жива сила и оръжия въоръжени сили на страната са подложени на непрестанни руски атаки по протежение на дългата над 1000 километра фронтова линия.
Поглед към украинското нахлуване и неговите последици.
Войските на Киев навлязоха в Курска област от няколко посоки във вторник сутринта и бързо превзеха няколко контролно-пропускателни пункта и полеви укрепления по протежението на дългата 245 километра граница на региона с Украйна, охранявани от леко въоръжени граничари и пехотни подразделения.
За разлика от предишните набези, извършени от малки групи руски доброволци, които се сражават редом с украинските сили, според съобщения в медиите, в нахлуването в Курска област участват подразделения от няколко калени в битки бригади на украинската армия.
Руски военни блогъри съобщиха, че украински мобилни групи, съставени от по няколко бронирани машини, бързо навлизат на десетки километри на руска територия, заобикаляйки руските укрепления и всявайки паника в региона.
Институтът за изследване на войната, базиран във Вашингтон мозъчен тръст, заяви, че украинските сили са успели да навлязат в региона на дълбочина до 35 километра. "Изглежда, че украинските сили са в състояние да използват тези малки бронирани групи за извършване на атаки отвъд фронтовата линия поради ниската гъстота на руските военнослужещи в граничните райони", се казва в анализ на набега.
Украинските сили често използват дронове, за да нанасят удари по руски военни превозни средства и разполагат със средства за електронна война, за да противодействат на руските дронове и да прекъсват военните комуникации.
Докато малките украински мобилни групи действаха в региона, без да се опитват да консолидират контрола си, се появиха и съобщения, че други войски са започнали да се окопават в западната част на град Суджа на около 10 километра от границата, както и в някои други райони.
Руските войски бяха изненадани и не успяха да реагират бързо на нахлуването. Тъй като по-голямата част от руската армия беше ангажирана с настъплението в източната част на Донецка област в Украйна, бяха останали малко на брой войници, които да защитават граничната Курска област. Руските подразделения по границата се състояха предимно от зле обучени наборни войници, които лесно бяха преодолени от опитните украински части. Някои наборни войници бяха пленени.
Недостигът на жива сила първоначално принуди руското военно командване да разчита на военни самолети и хеликоптери, за да се опита да спре украинската атака. Според руски военни блогъри поне един руски хеликоптер е бил свален, а друг е бил повреден от настъпващите украински сили.
По-късно в Курска област започнаха да пристигат руски подкрепления, включително елитни специални части и калени в боя ветерани от наемническата група "Вагнер", но засега те не успяват да изтласкат украинските сили от Суджа и други райони в близост до границата.
Някои от новопристигналите войници не притежават достатъчно бойни умения и претърпяха загуби. В един случай например конвой от военни камиони спира на пътя близо до зоната на бойните действия без достатъчно предпазни мерки и е подложен на украински обстрел.
Руското министерство на отбраната в петък обяви, че Украйна е загубила 945 войници за четири дни на сражения. Това твърдение не може да бъде проверено чрез независими източници. Ведомството не предостави данни за руските жертви.
Официални представители в Киев се въздържат от коментари за трансграничния набег, но президентът Володимир Зеленски похвали въоръжените сили за техните "действия за изтласкване на войната на територията на агресора".
"Украйна доказва, че наистина знае как да възстанови справедливостта и гарантира точно този вид натиск, който е необходим - натиск върху агресора", заяви той в едно от вечерните си видеообръщения.
Съветникът на Зеленски Михайло Подоляк в четвъртък каза, че трансграничните атаки ще принудят Русия да "започне да осъзнава, че войната бавно напредва на руска територия". Той също така предположи, че подобна операция би могла да подобри позициите на Киев в евентуални бъдещи преговори с Москва.
"Кога ще бъде възможно да проведем преговорен процес, така че да можем да ги притиснем или да получим нещо от тях? Само когато войната не се развива по техните сценарии", заяви той.
Руският президент Владимир Путин нарече нахлуването "широкомащабна провокация", включваща "безразборен обстрел на цивилни сгради, жилищни домове и линейки".
Руските власти съобщиха, че най-малко петима цивилни, включително двама служители на бърза помощ, са загинали при украинската атака в Курска област, а близо 70 души са били ранени. Повече от 76 000 души са евакуирани от районите, обхванати от сраженията, съобщиха официални представители.
Заместник-ръководителят на председателствания от Путин Съвет за сигурност заяви, че украинският набег е подчертал необходимостта Москва да разшири военните си цели и да превземе повече украински територии, включително столицата Киев, черноморското пристанище Одеса и други големи градове.
Русия обяви федерално извънредно положение в Курска област и обяви, че в района, както и в съседните Белгородска и Брянска област, се провежда контратерористична операция, което предостави на местните власти повече правомощия за бързо координиране на действията при извънредни ситуации и за затягане на сигурността.
Руската държавна пропаганда се съсредоточи върху усилията на Кремъл да предостави помощ на разселени жители и омаловажи липсата на подготовка за атаката на въоръжените сили.
С предприемането на набега Киев може да цели да принуди Кремъл да пренасочи ресурси от Донецка област в източната част на страната, където руските сили предприеха офанзива в няколко сектора и постигнаха бавни, но стабилни успехи, разчитайки на предимството си в огнева мощ.
В момент, когато силите на Киев се опитват да спрат руския напредък в източната част на страната, бързият трансграничен набег демонстрира способността на Украйна да поеме инициативата. Той също така нанесе удар на Кремъл, като подчерта неуспеха му да защити територията на страната и разби разказа на Путин, че Русия е останала до голяма степен незасегната от военните действия.
Въпреки първоначалните успехи обаче навлизането в Русия би могло да изтощи някои от най-боеспособните украински подразделения и да остави войските в Донецка област без жизненоважни подкрепления.
Опитите за установяване на дълготрайно присъствие в Курска област може да се окажат сериозно предизвикателство за украинските сили, чиито линии за снабдяване ще са уязвими за руски обстрел.
Военни анализатори смятат, че все още не е ясно какви са оперативните цели на Украйна и колко военнослужещи са били разположени за набега в Курска област.
Майкъл Кофман, военен анализатор във фондацията "Карнеги", написа в своя публикация в социалната платформа "Екс", че "много зависи от това с какво разполага Украйна в резерв, за да го включи в операцията, както и колко бързо Руската федерация ще се организира, за да ѝ противодейства".
Превод от английски език: Владимир Арангелов, БТА