Изненадващата украинска инвазия в руската Курска област унизи не само Владимир Путин, но и страните от НАТО, които от страх да не предизвикат ядрена ескалация не позволяват на Украйна да покаже пълния си военен потенциал.
Това пише за в. The Telegraph британският полковник от запаса Ричард Кемп, който е и бивш командир на британските сили в Афганистан.
Владимир Путин не е единственият световен лидер, който беше унизен от неочакваното нахлуване на Украйна в Курск – първото подобно нападение на руска територия след Втората световна война. Нахлуването даде урок и на НАТО.
Британските ракети Storm Shadow биха могли да обърнат хода на тази битка, но правителството в Лондон изглежда не желае да им позволи да бъдат използвани в пълния им потенциал. Нима през Втората световна война Уинстън Чърчил бе забранил бомби да падат върху територията на нацистите? Джо Байдън заема същата линия, отказвайки да разреши така необходимите ракети с голям обсег ATACMS да бъдат използвани в подкрепа на украинската офанзива.
Това е жалката реалност на цялата война - западните съюзници правеха политика не въз основа на жизненоважните отбранителни нужди на Украйна, а заради неоснователен страх от руско отмъщение. Путин заплашване с ядрена атака, но се видя как се сринаха всичките му „червени линии“. Политиката на Запада обаче винаги е половинчата, неадекватна и страхлива.
Украйна успя да предприеме изненадваща атака на руска земя, защото по-голямата част от границата беше оставена до голяма степен неохранявана. Как е възможно това в условия на пълномащабна война? Отговорът е прост: Путин знаеше, че територията му остава практически неуязвима за нападение поради западните ограничения върху използването на оръжия от страна на ЗСУ. Същото важи и за летищата, маршрутите за доставки и логистичните бази.
Русия няма безкрайна бойна мощ на свое разположение, но предположението, че нейната територия е в безопасност, ѝ позволи да концентрира достатъчно сили, за да отблъсне украинското настъпление и да продължи напред в Донбас. Реалността е, че западната боязливост защитава руската територия.
Думата „деескалация“ се превърна в малодушен девиз на западните лидери, които не успяват да осъзнаят, че когато се изправите срещу тиранин като Путин, ескалацията често е единственият език, от който той се страхува и който разбира.
Зеленски даде на Запада полезен урок в Курск. Хиляда квадратни километра от светата светих на Русия, нейната собствена суверенна територия, бяха завзети от Украйна, макар и временно, и ядрени ракети не валят над Киев. Истината е, че ако на Украйна беше позволено да ескалира от самото начало, тя можеше да доближи войната до край при изгодни за Киев условия. Времето ще покаже дали е твърде късно за това или тази дръзка атака може да се превърне в повратна точка.