Беларус заяви, че е изпратила самолети, сили за противовъздушна отбрана и въоръжение към границата си с Украйна, което се случва ден, след като президентът Александър Лукашенко заяви, че е разположил близо една трета от въоръжените сили на страната си в региона, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
"Групировката е значително увеличена и в момента те дежурят по южните граници на страната ни“, заяви пред държавната телевизия Командващият на ВВС и ПВО на Беларус генерал-майор Андрей Лукянович.
Авиацията, зенитно-ракетните войски и радиотехническите войски са разположени на границата, каза Лукянович.
Дни след изненадващото нахлуване на украински части на руска територия Лукашенко, верен съюзник на президента Владимир Путин, обвини Киев в агресивна политика и в изпращането на повече от 120 000 свои войници към границата с Беларус.
Украйна заяви, че не е забелязала увеличение на беларуските войски на границата и нарече изявленията на Лукашенко "реторика“, целяща да се хареса на Путин, който използва Беларус за да започне инвазията си в Украйна през февруари 2022 г.
Лукянович заяви пред телевизията, че Беларус също очаква повече доставки на военни самолети от Москва тази година и че Минск влага усилия в укрепването на системите си за противодействие на дронове.
"Фактът, че безпилотните летателни апарати са чумата на 21 век, е е очевиден“, каза Лукянович. "Това е главоболие, на което, според мен, ще намерим средства за противодействие.“
Руски дронове летят в посока към Николаевска област, съобщават вовенновъздушните сили на украинската армия в приложението Телеграм, предаде БТА.
По тяхна информация дроновете се движат от Херсонска област към Николаевска.
Сирените за въздушна тревога в цялата Николаевска област са задействани в 21.49 часа. Това информира областният управител Виталий Ким.
Българската общност в Николаевска област съгласно последното преброяване в Украйна през 2001 г. съставя 5600 души. Компактно българите живеят в квартал Терновка, разположен в чертите на областния украински град Николаев. Броят на българската общност там е близо 5 хиляди души. Първите български преселници основават покрай град Николаев българското селище Терновка през 1802 г.