Отидете към основна версия

2 772 19

Германия: Забравената средна класа

  • германци-
  • средна класа-
  • германия-
  • доходи-
  • пари-
  • икономика-
  • продукти-
  • храна-
  • инфлация-
  • бундесбанк

Покупателната способност на хората със средни доходи намалява, показва актуално проучване

Снимка: БГНЕС/ EPA

Институтът за макроикономика и изследване на конюнктурата (IMK) към фондация "Ханс Бьоклер" е провел проучване, което показва, че покупателната способност на семействата със средни доходи в Германия е намаляла през последните години - въпреки мерките с облекчения, предприети от държавата, например изплатените от много работодатели бонуси за компенсиране на инфлацията. Така германското правителство искаше да намали последиците от т.нар. студена прогресия - инфлацията "изяжда" увеличението на заплатата. Но по-високата заплата означава и по-високи данъци, а оттук и намалена покупателна способност, отбелязват в тази връзка експертите.

Финансови облекчения, но само за определени групи

Какво показват резултатите от проучването: От предприетите от германското правителство мерки са се възползвали най-вече хората с ниски доходи, бездетните двойки и добре печелещите семейства. Семействата със средни доходи, обаче, отчитат минус.

В цифри: семейство с две деца и двама работещи родители, чийто брутен годишен доход не надхвърля 58 990 евро, е разполагало с 492 евро на година по-малко, тоест с толкова е спаднала покупателната му способност. Същото се отнася и за самотните родители с едно дете и брутен годишен доход от 43 693 евро – и при тях инфлацията не е могла да бъде изцяло компенсирана.

Според Зилке Тобер от екипа, провел изследването на IMK, причините за това са ясни: семействата със средни доходи не са се възползвали толкова ефективно от намаляването на данъка върху доходите, а детските надбавки не са били увеличени така, че да компенсират ръста на инфлацията. Освен това през последните години основните ценови фактори са храните и енергията, за които по правило по-ниските доходи получават по-големи облекчения, но не и онези, чиито доходи са в средния сегмент.

По-високи детски надбавки – това ли е решението?

В проучването на IMK се говори за "социален дисбаланс". Поради това изследователите призовават за повече преки помощи, каквито са например детските надбавки. През последните години те не са се увеличили достатъчно, за да компенсират инфлацията. В тази връзка АРД припомня, че от началото на следващата година детските надбавки ще се увеличат с пет евро до 255 евро на месец за дете. Това обаче не е достатъчно, твърдят експертите от IMK.

В Министерството на финансите не са съгласни с това. Оттам заявяват, че от 2023 г. детските надбавки са увеличени на 250 евро месечно, освен това през юли 2022 г. федералното правителство въведе и извънредна добавка за деца от семейства, засегнати от бедност.

Според Бундесбанк инфлацията няма да спадне повече през следващите месеци. Освен това заплатите в сектора на услугите напоследък се увеличиха значително. Това е още една причина, поради която не се очаква спад на инфлацията,

През следващите няколко месеца ще има известни колебания в стойностите на инфлацията, но като цяло тя няма да спадне повече, се казва в последния доклад на Бундесбанк. Причината са големите колебания в цените на петрола през изминалата година.

Освен това заплатите в сектора на услугите напоследък се увеличиха значително – още една причина, поради която не се очаква значителен спад на инфлацията, смятат в Централната банка.

Поставете оценка:
Оценка 2.7 от 11 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: