Румъния е много близо до изпълнение на всички технически критерии за отпадане на визите за пътуване в Съединените щати, заяви румънският посланик във Вашингтон Андрей Мурару. Това стана ясно след среща с американския министър на вътрешната сигурност Алехандро Майоркас, предаде Аджерпрес, цитирано от БТА.
Двамата обсъдиха съвместните стъпки, които предстоят за включването на Румъния в програмата "Visa Waiver", която дава право на безвизови пътувания до 90 дни в САЩ. Посолството на Румъния във Вашингтон съобщи новината в социалните мрежи.
"Намираме се на финалната права по пътя към отпадането на визовия режим. Остават броени седмици до изпълнението на последното техническо условие – намаляване на процента на отказаните визи. След това ще стартира процес по оценка, който ще продължи няколко месеца", заяви посланик Мурару.
Очаква се този процес да включва проверка от американски експерти, които ще потвърдят напредъка на страната. Мурару добави, че целта е бюрократичните процедури да приключат до края на мандата на администрацията на президента Джо Байдън, а включването в програмата да стане през следващата година.
Американският министър на вътрешната сигурност, Алехандро Майоркас, изрази удовлетворение от постигнатия напредък и подчерта значението на финансовата година, която приключва на 30 септември. Румъния се стреми да постигне ниво на отказаните визи под 3%, което е основно изискване за влизане в програмата.
Американското законодателство изисква държави, които желаят да бъдат включени в програмата за безвизови пътувания, да отговарят на технически критерии, включително да имат нисък процент на отказани визи (тип B), напомня Аджерпрес.
По-рано през август, според информация на телевизия Диджи24, се очакваше американските власти да обявят решение за премахване на визите за румънски граждани на 15 октомври.
Наскоро румънското правителство стартира кампанията "Да квалифицираме Румъния", която цели да насърчи гражданите с валидни или наскоро изтекли американски визи да подновят документите си, за да се намали процентът на откази и да се улесни включването в програмата "Visa Waiver".