Тежките израелски атаки срещу позиции на Хизбула в Ливан служат за подготовка на евентуална сухопътна офанзива, заяви снощи началникът на израелската армия Херци Халеви. Преди това обаче трябва първо да бъде унищожена военната инфраструктура на шиитската военизирана организация.
"Населени места, които Хизбула използва като военни аванпостове"
Халеви добави, че целта на Израел е жителите на северните части на Израел да се върнат по домовете си. Според различни източници над 60 хиляди са били разселени в последните месеци. В случай на евентуална офанзива те ще "влязат в населени места, които Хизбула използва като големи военни аванпостове". Израелските войници обаче са "много по-силни и по-опитни" от бойците на Хизбула, заявиха още от израелската армия.
Военните обявиха също, че са мобилизирали част от своите резервисти за операцията в северната част на страната. Съобщението се възприема като още една индикация, че Израел смята да разшири военните си действия срещу Хизбула.
Хизбула също не спира да обстрелва Израел
Часове преди това Хизбула за първи път с ракети достигна въздушното пространство на Тел Авив. Мишената е била централата на Мосад, обявиха от организацията. Хизбула вини Мосад за експлозията на пейджъри и радиостанции, при които загинаха десетки, а хиляди бяха ранени. Ракетата е била прехваната, съобщиха от израелската армия. Те също така заявиха, че тя е била насочена към цивилни цели и ще получи своя отговор.
Израел продължава своите въздушни удари по цели в Ливан, като от началото на седмицата са загинали повече от 600 души, а над 90 хиляди са напуснали домовете си. Това са най-ожесточените сблъсъци от две десетилетия насам. Последната пълномащабна война между Израел и Хизбула избухна през юли 2006 година и продължи близо месец.
Междувременно Съединените щати, държавите от ЕС и няколко арабски държави представиха съвместно предложение за прекратяване на огъня между Израел и Хизбула за 21 дни, което да позволи и подновяването на преговорите за Газа. "Време е за споразумение на израелско-ливанската граница, което да гарантира безопасност и сигурност, за да може цивилното население да се завърне по домовете си", заяви президентът Байдън в съвместно изявление с Еманюел Макрон. Двамата предупредиха за огромния риск от разрастване на конфликта в целия регион и настояха Израел и Ливан незабавно да приемат предложението.
Александър Детев редактор