Отидете към основна версия

3 506 19

Германия: има ли ефект от проверките по границите?

  • германци-
  • мигранти-
  • граница-
  • ес-
  • германия

Колко нелегални влизания в страната са били предотвратени?

Снимка: БГНЕС/ EPA

Преди близо две седмици Германия въведе граничен контрол по своите сухопътни граници. На всяка от тях се осъществяват случайни проверки.

Колко нелегални влизания в страната са били предотвратени?

За момента точни данни има само за първата седмица, пише германската обществена телевизия АРД. Според тях на всички сухопътни граници на Германия са били регистрирани общо 898 неразрешени влизания, при които 540 души са били върнати обратно, потвърди Федералната полиция. Освен това са изпълнени 114 заповеди за арест.

Въведеният граничен контрол по западните граници не е особено ефективен или поне това показват данните на федералната полиция, която е регистрирала едва 182 неразрешени влизания на граничните пунктове с Нидерландия, Белгия, Люксембург и Франция, пише "Ди Велт". В същото време обаче са открити наркотици, както и нарушения на правилата за носене на оръжие.

Един от индикаторите доколко новите политики са успешни са молбите за убежище, които се подават още при преминаването на границата. Те не са намалели. За първите четири дни, откакто са въведени новите проверки, са подадени 3626 такива в сравнение с 3581 през предходната седмица.

Показателни ли са тези числа? "Те се променят сериозно и зависят от много фактори", обясни говорител на Федералната служба по миграция пред АРД. И могат да бъдат сериозно повлияни, ако например в момента пътуват големи групи или ако маршрутът от Беларус през Полша е по-лесен за преминаване. Границите на Германия обхващат 3900 километра и е необходим много по-дълъг период от време, за да бъдат направени някакви заключения. Освен това трябва да се има предвид, че кандидатурите за убежище се подават до четири седмици след влизане в страната.

За финалната оценка доколко връщането на граничния контрол е успешно роля играе и съотношението между вложените усилия и извлечените ползи, пише АРД.

Колко полицаи са командировани по границата?

Федералното министерство на вътрешните работи не дава точна информация за броя на служителите, които са командировани на границата от "тактически съображения", т.е. за да не снабдява контрабандистите с тази информация. При всички положения гранична полиция не може сама да осъществява всички проверки. От синдиката на полицаите обявиха ситуацията за "нетърпима", тъй като по техни данни над 1000 служители, които по принцип се изпращат в спешни случаи по гари, летища и големи събития, сега са на границата. Това означава, че на други места има недостиг.

На границите се изпращат и обучаващи се в полицейските академии. Но те не трябва да остават дълго там, предупреждава Андреас Роскопф от полицейския синдикат, защото могат да пропуснат важна част от обучението си. "Недопустимо е, ако се появят дефицити в уменията им по стрелба, полицейската им подготовка и криминологичните им познания."

Всички преминаващи ли се проверяват?

Служителите контролират по-скоро на случаен принцип. Пределно ясно е, че пълни проверки по цялата зелена граница, включително и в горските райони, няма как да бъдат осъществявани заради недостига на служители. "Разбира се, имаме много райони, които са относително ненаблюдавани", казва Роскопф. Знае се също, че известните контролни пунктове се заобикалят от трафикантите.

Освен това не всички превозни средства се спират за проверка. Федералното вътрешно министерство обяснява, че тук разчита на събрания вече опит. А това означава, че микробусите например винаги се проверяват, защото според криминалната статистика те са предпочитано транспортно средство за транспортирането на нелегални мигранти.

Може ли Германия да отблъсква мигрантите?

В момента служителите на федералната полиция могат да връщат обратно лицата, на които е забранено да влизат на територията на Германия - например тези, които са били депортирани. В същото време, ако някой иска да кандидатства за убежище, той има право да го направи на територията на Федералната република.

Опозицията в лицето на християндемократите обаче настоява за това и търсещите убежище да бъдат връщани. Според ХДС/ХСС те могат да кандидатстват за убежище и в страната, от която искат да влязат в Германия - например Полша.

Проверките продължават до март 2025 година

За момента опасенията на търговци и доставчици, че проверките ще забавят преминаването на границата, не се потвърждават. Федералната полиция съобщава, че най-големите задръствания са отнемали между 20 и 25 минути. Когато се образува опашка, границите се отварят.

Въпреки това има опасения, че ситуацията може да се влоши: "Надяваме се, че контролът няма да отнеме повече време или други държави да последват примера", казва Йохан Фетер от организацията на индустриалците в Баден. Това би било "фатално за свободното придвижване на стоки и хора". В случай че контролът бъде затегнат, ще е необходимо да се въведат бързи ленти за пътниците и камионите, както беше по време на пандемията от коронавирус.

Граничният контрол засега ще продължи до март 2025 година. Вътрешното министерство обяви, че през февруари ще бъде взето решение дали те ще бъдат удължени, като въпросът вероятно ще бъде обсъден в Бундестага.

Тина Хандел (ARD)

Поставете оценка:
Оценка 3.5 от 4 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: